Orta gerilim xlpe kablosunun kapasitif etkisi hakkında bilgisi olan var mı?

katkılarınızdan dolayı teşekürler benide bu konuda aydınlattınız :D

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
slm;

Problem çözmek öncelikle verilerin doğru verilmesiyle mümkün olur.

*Çalıştığın yer çok büyük bir yer olsa bile abonelik için TEDAŞ tek bir abonelik verecektir.
Dolayısıyla toplam bir adet aktif, bir adet reaktif bir adet kapasitif sayaç olacaktır.(Senin çalıştığın yerde bu şekilde mi? Yoksa bu sayaçların sayısı birden fazla mı?)

*Madem aktif tüketim o hat üzerinde yoksa o kabloyu neden enerjili tutuyorsun.?
* O hattın ucu nereye bağlı? veya hangi cihaza?

Bence o kablonun enerjisini kesiciden kes. Bir yandan da kendimi " madem o hat kullamılmayacak neden yapmışlar?" demekten alamıyorum.

Çalıştığın yerin OG tek hat şemasını ve daha detaylı bilgiyi vermen durumunda daha fazla yardımcı olabilirim.

Merhaba hemmuhmehtek,

Yanıtınızdan dolayı teşekkür ederim, ben önceki cevaplardan istediğim bilgileri aldım aslında teşekkürler ilginize.
Benim çalıştığım yerde jeneratör hattına bağlı olan sayaçlar bunlar, Şebeke kesilmesi durumunda jeneratör hattından elektrik alabiliyoruz. Bu sebepten enerjili kalıyor. Birden fazla sayaç var doğru. Bir kısmı şebeke bir kısmı jeneratör girişlerinde.

İlginize teşekkürler:)

Merhaba,
Çalıştığım yerde , orta gerilimde hücrelerinde ölçü sayaçlarımız var. (6,3 kV) Kullanmadığımız hattaki kapasitif sayaç, o hattaki xlpe kabloların kapasitif etkisinden dolayı, değer yazdı. Aktif tüketim sıfır olduğundan dolayı, reaktif cezaya giriyor. Bu konuda bilgisi olan var mı? Böyle durumlarda Tedaş reaktif kullanım bedeli alıyor mu? Bu kapasitif etkinin düzeltilmesi diye bir uygulama var mı?

Teşekürler
arkadaşlar öncelikle şunu belirteyim aktif ind. ve cap %20 %15 ceza sınırlarını hesaplanırken bu yüzdeler aktif endekse göre hesaplanır. aktif tüketim "sıfır" diye ind ve cap hesaplanmaz diye bir olgu kesinlikle yanlıştır. eğer aktif tüketim sfır ise ind endeksin ilerlemesi (sistemde reaktör yoksa) zaten imkansızdır fakat cap endeks kondansatör devreye girdiğinde her zaman mümkündür. yani aktif =0 ind=0 kap=100 olursa faturanızda size ceza tahakkuk ettirilir. hiçbir şekilde bu ceza affedilmez. aktif sıfır sa ceza tahakkuk edilmez diyen arkadaş niye dayanarak söyledi bilmiyorum. tedaş 7 yıl bu işleri yaptım galiba bir yanlış anlama var.
gelelim sorunuza ; evet xlpe kablolar ve og iletim hattalının boşta bir kapastif etkisi vardır. lakin çok uzun değilse 200 m geçmiyorsa bu değer ihmal edilecek kadar küçükdür. eğer tüketim çok fazla ise saycınızda bir sorun var demektir. sayıcınızdaki sorunu bulmak için enerjili kabloyu devre dışı bırakın syaçı kontrol ettiğinizde sayacınız mekanik ise capastif sayaçın diskinden kombi ise plus ledinden kontrol yapın normalde bir tüketim olmaması gerekir eğer disk dönüyor veya plus ledi impuls veriyorsa saycınız arızalı demektir. bir de köhler marka sayaç 2005 den önceki versiyonları bu tür bir hata veriyordu. ama sonraki versiyonları nasıl bilmiyorum.

Hiçbir sistem sadece reaktif tüketim gerçekleştirmez. Boştaki kablo bile reaktif tüketiminin yanında bir miktar aktif tüketim gerçekleştirir. Sayacınızın aktif değer yazmamsının sebebini bilemiyorum . Belkide hat kısa ve tüketilen aktif değer sayacın okuyamayacağı kadar düşüktür.

Genede merak ettim hat ne kadar süre boşta enerjilendi ve aktif yazmadı bildirirseniz memnun olurum.

Kolay gelsin.....

arkadaşlar öncelikle şunu belirteyim aktif ind. ve cap %20 %15 ceza sınırlarını hesaplanırken bu yüzdeler aktif endekse göre hesaplanır. aktif tüketim "sıfır" diye ind ve cap hesaplanmaz diye bir olgu kesinlikle yanlıştır. eğer aktif tüketim sfır ise ind endeksin ilerlemesi (sistemde reaktör yoksa) zaten imkansızdır fakat cap endeks kondansatör devreye girdiğinde her zaman mümkündür. yani aktif =0 ind=0 kap=100 olursa faturanızda size ceza tahakkuk ettirilir. hiçbir şekilde bu ceza affedilmez. aktif sıfır sa ceza tahakkuk edilmez diyen arkadaş niye dayanarak söyledi bilmiyorum. tedaş 7 yıl bu işleri yaptım galiba bir yanlış anlama var.

Mesajın yazıldığı tarihi göz önüne alırsak ve Tedaş ın o tarihteki tarifelerini incelediğimizde;
O ( sıfır) ın %20 si %15'i ni Satış sistemi 0 olarak değerlendiriyordu..Şimdi reaktif enerji tarifelerindeki uygulama değişiklikleri reaktif enerjiyide tek başına faturalanır şekle getirdi..

Moderatör tarafında düzenlendi:
Arkadaşlar konu biteli uzun olmuş ama bir sorum olacak,cMesela 100km'lik 34.5KV enerji iletim hattının belli mesafelerinde yapılacak kompanzasyon için kapasitör hesabı nasıl yapılır? Hattın 10. km kompanzasyon yapılsa yada hattın ortasında, bu durumlarda nasıl hesaplama yapılır? Hattın endüktif, kapasitif etkileri nasıl olur. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.

XLPE kablo kv değeri uzunluğuna göre kVAr değerini hesapla, sistemde trafo sabit kondansatörleri devre dışı bırak yetmiyorsada şönt reaktör sisteme eklemen gerek. Tesis kullanılmasa bile xlpe kablo öncesinden uzaktan okuma yapılıyorsa sisteme ceza yazılır. Tesiste sayaç varsa o öylesinedir, ondan okuma yapılmıyordur, onu dikkate alma.

havai hatlar, xlpe kablolar gerilim altında ve aralarında bir hava boşluğu olduğundan(bknz.kondansatörün yapısı) hatta kapasitif etki gösterirler. Bunların değerleri aşağıdadır ;

XLPE 36 kV 33 kV
KABLO kVAR/km kVAR/km

3x(1x50mm2) 57,4 47,3
3x(1x70mm2) 64,7 52,7
3x(1x95mm2) 70,0 57,8
3x(1x120mm2) 74,9 62,6
3x(1x150mm2) 79,8 66,3
3x(1x185mm2) 84,7 71,9
3x(1x240mm2) 94,9 78,1

XLPE 12 kV 11 kV
KABLO kVAR/km kVAR/km

3x(1x50mm2) 11,6 9,6
3x(1x70mm2) 13,3 11,0
3x(1x95mm2) 15,0 12,3
3x(1x120mm2) 15,8 13,4
3x(1x150mm2) 17,5 14,4
3x(1x185mm2) 19,1 15,8
3x(1x240mm2) 20,8 17,5

XLPE 12 kV 11 kV
KABLO kVAR/km kVAR/km

3x50mm2 12,5 9,9
3x70mm2 14,1 11,3
3x95mm2 15,8 12,7
3x120mm2 16,6 13,9
3x150mm2 18,3 14,9
3x185mm2 20,0 16,3
3x240mm2 22,4 18,1
Merhaba konuyu hortlatmak gibi olacak ama 36 kv 1x240/25 mm xlpe kablo için ;
XLPE tipi kabloların kapasitif reaktif gücünü bulmak için ise;

xlpe%20form%C3%BCl%201.png

Formüllerinden kapasitif gücü hesaplamak mümkündür.

Örneğin; 1 X 240 / 25 XLPE tipi kablo için katalog bilgisinden C = 0.587 µF / km değerine ulaşılır.

f = 50 Hz
π = 3.14
U = 33 000 V
xlpe%20form%C3%BCl%202.png

böyle bir sonuç bulunmuş siz neredeyse yarısı kadar bir değerden bahsetmişsiniz. Bu yazdığınız değerler neye göre yazıldı ya da formulü nedir. Yardımcı olabilir misiniz?XLPE kablonun km deki kapasitif değerleri ektedir.

Ekli dosyalar

• xlpe kablolar tablo.jpg
    xlpe kablolar tablo.jpg
    126.7 KB · Görüntüleme: 21
Teknik adam çok teşekkür ederim bu konuyla alakalı şu nada bir proje çiziyorum her yerde araştırdım, bulamamıştım bunları. bu vermiş olduğunuz değer km başına olan yük değerleridir değil mi ???

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,893
Son üye
bozwolf

Yeni konular

Geri