Orta Gerilim Projesi Lazım

xcem

Üye
Arkadaşlar anlatımlı orta gerilim projesi lazım yardımcı olursanız çok sevinirim....

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
görmüştüm ama şu an alma imkanım yok...

hangi konuları istiyorsun söylersen yardımcı olabilirim belki

iyi günler.ben elektrik mühendisiyim.bir zamanlar bitirme projesi olarak yaptığım ag-og elektrik dağıtım projesini a dan z ye nasıl yaptığımı şimdi hatırlamıyorum.bana yardımcı olursanız sevinirim.direkler nasıl seçilir iletken nasıl seçilir.hesaplar nasıl yapılır.yani en başta bir bölgeyi baz alırsak buayı nasıl sıfırdan enerjilendiririz.şimdiden teşekkür ederim.

linkteki dosyayı bulamıyorum. ilgili doya yada kitap hakkında bilgi verirmisiniz?
bende orta gerilim projesi çizimi hakkında bilgi almak ve öğrenmek istiyorum. yardımcı olabilirmisiniz?

Piyasada en çok kaynak olarak Atilla Yunusoğlu'nun kitabı kullanılıyor. O.G projesi hazırlamak için ilk başta yerel elektrik idaresine gidip enerji müsadesi almanız gerekiyor. Enerji müsadesi alırken Tedaş size branşman alabileceğiniz direği gösterecek. Daha sonra siz götüreceğiniz güzergahı belirleyip bir topograf yardımıyla güzergahın kodlarını alacaksınızki sehim hesabı yaparken bu kodlar lazım olacak. Daha sonra projenizi çizerken gerekli direk aralıklarını, kullanacağınız direkleri belirleyeceksiniz. Bu direkleri belirlerken belirli kıssaslar var sehim hesabı,kuvvet hesabı gibi. Projenizi hazırladıktan sonra onaylatmak için tekrar ilgili yerel elektrik idaresine gideceksiniz giderken de projenizle birlikte aşağıdaki dökümanalr da yer almalıdır:

1. Enerji Müsadesi Yazısı
2. Gerekçe Raporu Ve Proje Açıklaması
3. Trafo Gücü Tayini
4. Direk Travers Seçim Cetveli
5. Direk ve Travers Ağırlık Cetveli
6. O.G Gerilim Düşümü Ve Güç Kaybı Hesabı
7. A.G Gerilim Düşümü Ve Akım Hesabı
8. Tek Hat Şeması
9. Keşif Özeti
10. Vaziyet Planı
11. E.N.H Profili
12. Ölçekli Pano Detay Çizimleri
13. Trafonun Boşta Ve Yükte Çalışma Karakteristikleri

Genel olarak elektrik idaresi bunları ister ama bu istekler bölgeden bölgeye farklı olabilir. İyi çalışmalar.

idenfity abi bana orta gerilim tesisinde kullanılan elemanların isimleri lazım

Piyasada en çok kaynak olarak Atilla Yunusoğlu'nun kitabı kullanılıyor. O.G projesi hazırlamak için ilk başta yerel elektrik idaresine gidip enerji müsadesi almanız gerekiyor. Enerji müsadesi alırken Tedaş size branşman alabileceğiniz direği gösterecek. Daha sonra siz götüreceğiniz güzergahı belirleyip bir topograf yardımıyla güzergahın kodlarını alacaksınızki sehim hesabı yaparken bu kodlar lazım olacak. Daha sonra projenizi çizerken gerekli direk aralıklarını, kullanacağınız direkleri belirleyeceksiniz. Bu direkleri belirlerken belirli kıssaslar var sehim hesabı,kuvvet hesabı gibi. Projenizi hazırladıktan sonra onaylatmak için tekrar ilgili yerel elektrik idaresine gideceksiniz giderken de projenizle birlikte aşağıdaki dökümanalr da yer almalıdır:

1. Enerji Müsadesi Yazısı
2. Gerekçe Raporu Ve Proje Açıklaması
3. Trafo Gücü Tayini
4. Direk Travers Seçim Cetveli
5. Direk ve Travers Ağırlık Cetveli
6. O.G Gerilim Düşümü Ve Güç Kaybı Hesabı
7. A.G Gerilim Düşümü Ve Akım Hesabı
8. Tek Hat Şeması
9. Keşif Özeti
10. Vaziyet Planı
11. E.N.H Profili
12. Ölçekli Pano Detay Çizimleri
13. Trafonun Boşta Ve Yükte Çalışma Karakteristikleri

Genel olarak elektrik idaresi bunları ister ama bu istekler bölgeden bölgeye farklı olabilir. İyi çalışmalar

OG GERİLİM PROJELERİNDE 2 TEMEAB LşLIK ALTINDA TOPLARSAK SEN 3.ŞAHIS TRAFOS UM UİSTİYORSUN YOKSA YETLIALTINDAN AIŞEVLrİŞ MERkEZİ PROJESİMİ HANGİSİNİ İSDEİĞİN DE ÖNEMLİİİİİİİ.3.ŞAHIS SULAMA PROJESİ İSTİSROYAn SANa GÖNDEREBİLİRİM.ELİMDE GEÇMİŞ IARLLDYAN ÇİZDİĞİM PROJELER MeVCUTTU.....

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri