orta gerilim motorları nerelerde kullanılır?

skymasum

Üye
lise 3. sınıf otomasyon öğrencisiyim.hocam orta gerilim motorları nerelerde kullanılır diye soru sordu.internette biraz araştırdım ama gerekli bilgiye ulaşamadım.yardım ederseniz sevinirim.teşekkürler

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
orta gerilim motorları nerelerde kullanılır biraz saçma olmuş.yinede cevap yazayım.ev ve küçük işletmelerde kullanılmaz genelde büyük güç tüketilen fabrika gibi yerlerde kullanılır.bahsettiğim yerlerde alçak gerilim motorlar kullanılmazmı kullanılır.genelde çok büyük güç gerektiren çok güç istenen yerlerde orta gerilim motorları kullanılır.örnek olarak.çimento fabrikasında çok kullanılır.bende demir çelik sektöründeyim bende kullanıyorum 6300 V.bunların yerine 380 v kullanabilirmiydim kullanabilirdim.orta gerilim motor için orta gerilim çıkışlı trafo olması gerekiyor.bu biraz özel duruma kaçıyor.kısacası şöyle desek daha anlaşılır olur.istenen güç arttıkça orta gerilim motora daha çok meğil oluşuyor.istenen güçte orta gerilim motorları üretilebiliyor.mesala 10 000 kw orta gerilim motoru var ama 380 V 10 000 kw motor üretildiğini sanmıyorum.çünkü akım yüksek olduğundan dolayı kablo kesitleri çok artıyor.maliyette artıyordur buna nazaran...

orta gerilim motorları büyük kömür işletmeleri ve madenlerde çok büyük makinelerde kullanılır.Elbistan kömür ocaklarında böyle makine
ler var

Büyük güç gerektiren her yerde kullanılabilir

Yatağan termik santralinde soğutma kulesinin pervanelerinde, su sirkulasyon pompalarında, cebri çekme motorlarında, yani yüksek güç gerektiren her yerde işletme akımını azaltmak için og motorlar kulalnılır

örneğin 6000 volt ile çalışırken 192 amper akım çeken motor 380 volt ile çalışsaydı aynı işi yapmak için teorik olarak yaklaşık 3000 amper çekmesi gerekirdi. pratikte böyle bir uygulama olamaz.

Aşağıdaki adreste kablosu patlamış ek yapılan bi og motor görebilirsiniz
http://www.facebook.com/media/set/?set=a.3769109660577.152814.1061770093&type=1&l=5211684887

Son düzenleme:
Termik santrallarda kömür değirmenleri,yanmanın yapıldığı kazana hava sağlayan taze hava motorları, yanmadan sonra oluşan kül ve gazı emip bacadan atan cebri çekme motorları,kazana su sağlayan kazan besleme motorları,çok uzun kömür ve kül taşıyan bant motorları gibi yüksek güç gerektiren yerlerde 6200 voltluk çeşitli güçlerde (minumum değirmen ve taze hava motorları yaklaşık 0.5 mw - maximum cebri çekme ve kazan besleme motorları 1.8 mw) motorlar kullanılır.Arkadaşların belirttiği gibi bu güçteki motorları 6200 v. değilde 380 v. ta çalıştırmak isteseydik amper çok yüksek olacağından kablo ve diğer techizat çok büyük olacak ve her yönden sıkıntı olacağı için orta gerilim (aslında 1kv. ve üstü yüksek gerilimdir) motorları kullanılmıştır.Aynı şekilde ağır sanayinin değişik sektörlerinde de bu 6200 v. luk motorlar kullanılır.

mesela çimento fabrikalarında çimento değirmen motoru 6300v 1200Kw kullanılıyor.değişik güçlerde kullanılıyor olabilir.

orta gerilim kompanzalerinde dinamik faz kaydirici olarak kullanilan senkron motorlari duymustum ama yayginlastirilmadan kaldirilmis

Sayın Meraklı elektrikçi ustam resimler hangi santrale ait acaba

Sayın Meraklı elektrikçi ustam resimler hangi santrale ait acaba

Bu fotoğraflar ELBİSTAN TERMİK SANTRALI' na ait resimler, iki arkadaşımız kurs vermek için 2007 yılında Elbistan santralına gitmişlerdi resimleri onlar çekmiş bende arşivlemiştim.Bizim çalıştığımız Seyitömer Termik Santralı nın 6kv motor resimleri elimde olmadığı için bunları kullandım.

Termik santrallerin yapıları nerdeyse 1e 1 oranında aynı sanırım, Yatağan Termik Santraline çok benziyor resimler.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,597
Son üye
CTure

Yeni konular

Geri