Orijinal Bios Pili Yerine farklı bir bios pili takılabilir mi?

Tekno1246

Üye
Merhabalar. Toshiba Satellite A200 1BP model laptopumun kapattıktan bir süre sonra saat ve tarih hatası verip saat ve tarihin sıfırlandığını fark ettim. Bios pilinin voltajını ölçtüğümde voltajı çok az sürede tuttuğunu fark ettim. ML1220 3V şarjlı bir özel tip pile sahip. Bu pilin aynısını sadece yurt dışında bulabildim. Ben de başka tip ama voltajı aynı olan şarjlı bir pil alıp lehimlemeyi düşünüyorum. Sizce bir sorun oluşur mu bu şekilde yaparsam? Bir de hangi pili önerirsiniz?

Evet cihazınızda şarj edilebilir 18mAh li-ion pil kullanılmış. Geçici olarak standart bios pillerinden kullanabilirsiniz. Ancak buna lehim yönteminden başka bir yöntem bulmanızı tavsiye ederim. Eğer bios çok fazla enerji harcıyorsa ve bu yüzden şarjlı bir pil kullanmayı seçtilerse zırt pırt bu lehim işlemini yapmanız gerekebilir. Bilmiyorum ne kadar tüketim yapıyor ancak normal bir bios pili normal bir anakartta en kötü 5 yıl dayanabiliyor.

Evet cihazınızda şarj edilebilir 18mAh li-ion pil kullanılmış. Geçici olarak standart bios pillerinden kullanabilirsiniz. Ancak buna lehim yönteminden başka bir yöntem bulmanızı tavsiye ederim. Eğer bios çok fazla enerji harcıyorsa ve bu yüzden şarjlı bir pil kullanmayı seçtilerse zırt pırt bu lehim işlemini yapmanız gerekebilir. Bilmiyorum ne kadar tüketim yapıyor ancak normal bir bios pili normal bir anakartta en kötü 5 yıl dayanabiliyor.
Hocam peki normal bios pillerinde sadece lithium yazıyor ve şarj edilebilir yazmıyor şarj edilirse bir sorun oluşur mu tehlike falan oluşturur mu?

Hocam peki normal bios pillerinde sadece lithium yazıyor ve şarj edilebilir yazmıyor şarj edilirse bir sorun oluşur mu tehlike falan oluşturur mu?

Hocam kusura bakma dalgınlık ben şarj olayı hiç aklıma gelmedi. Evet normal bir pilin şarj olması sıkıntı çıkartır. Hem pile zarar verir hem de akıtma, sızdırma yaparak etrafına zarar verebilir.

Ben Türkiye dışı olduğum için google arama sonuçları farklı çıkıyor bu yüzden göremiyorum ancak diğer arkadaşın vermiş olduğu bağlantıyla girdince satışı olan ancak stoku olmayan bir pil olduğunu gördüm. Belki büyük teknoloji mağazalarının raflarında vardır gezip bakmak lazım.

Kendi alışveriş yaptığım hollanda sitesinden kontrol ettim uygun bir maliyetle Türkiye ye gönderim seçeneği mevcut eğer aklın yatıyorsa herşey dahil 4 euro görünüyor bende. Bağlantısını aşağıya ekliyorum güvenilir sitedir aklında soru işareti kalmasın.

https://ru.nkon.nl/fdk-ml1220-1hfn.html

Onun haricinde bu pillerin standart durumda 2.5-2.8 volt olduğunu şarj içinse 3.2 volt olduğunu gördüm. Sizin voltaj ölçümünüzde kaç çıkmıştı?

YKC6K7.png

3 volt bir pil olsun yeterlidir. İlla aynısı olması gerekmiyor.

Merhabalar. Toshiba Satellite A200 1BP model laptopumun kapattıktan bir süre sonra saat ve tarih hatası verip saat ve tarihin sıfırlandığını fark ettim. Bios pilinin voltajını ölçtüğümde voltajı çok az sürede tuttuğunu fark ettim. ML1220 3V şarjlı bir özel tip pile sahip. Bu pilin aynısını sadece yurt dışında bulabildim. Ben de başka tip ama voltajı aynı olan şarjlı bir pil alıp lehimlemeyi düşünüyorum. Sizce bir sorun oluşur mu bu şekilde yaparsam? Bir de hangi pili önerirsiniz?

Pilin fotosunu yayınlasaydınız ve üzerindeki numaralar yazılar .

https://www.ebay.com/itm/382912508574

https://www.maxell.com.tw/images/uploads/2015/05/ML1220_DataSheet_table.pdf

? .
Maxell ML1220T10 Lithium-Ion 3.0V 14 mAH
Maxell ML1220HT10 Lithium-Ion 3.0V 18 mAH
Sanyo ML1220T28 Lithium-Ion 3.0V 15 mAH
Panasonic ML1220/B Lithium-Ion 3.0V 17 mAh

Benim de bir Toshiba laptopta pil değiştirme tecrübem olmuştu. Onlar hep 3.0 volt civarı oluyor. Li-Ion pillerdir. Bios pili deyince standart sanıyorum. Bir büyük olanlar var, bir de daha ufak ve çevresi renkli plastik olanlar var. İkisi de olur. Büyük olanı lehimlemiştim ama etrafını bantla kapatmıştım. Sonra maskeleme bantıyla board'a bantlamıştım. Ha, bir de daha evvel iki kısa kablonun birer ucuna minik rondela lehimlemiştim. Bu pulları pilin iki kutbuna yasladıktan sonra elektrik bantıyla sıkıca sarmıştım. Fakat sonradan minik pillerden buldum. Onların iki kutbuna iki parça uygun metal parçayı puntalatıp orjinali gibi takma imkanı olduğunu da öğrendim ama tekrar uğraşmak istemedim. Bu arada orjinal pil lefimlerini sökmek tam bir dertti. Çok sert bir lehimdi.

Forum istatistikleri

Konular
128,108
Kullanıcılar
449,809
Son üye
yucelsenolgm

Yeni konular

Geri