organizasyon blokları nasıl çalışır

sina-n

Üye
arkadaşlar bende bir kitap var heralde hepiniz bilirsiniz zaten kitabın ismini de bu siteden almıştım bana çok yardımcı oldu(plc programlama ve s7 300 - yavuz eminoğlu) ama hala anlayamadığım bir problem var ben bir türlü organizasyon bloklarını anlyamadım ob1 hariç:)
örnek veriyorum kapsamlı bir program yazıyorum ve farklı organizasyon blokları içine değişik programlar yazıyorum ve zaman alarmı olarak işleyen bir organizasyon bloğa bir takım deyimler yazdım. ben programı çalıştırdığımda bu diğer ob ye yazdığım şeyi benim mi çağırmam gerekiyo ob1 içerisinde yoksa kendimi kesiyo içindeki şartlar gerçekleşince ?????
şimdiden yardımlarınız için teşekkurler

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
OB blokları kendi başına çalışan program parçalarıdır. Sistemde interrupt oluştuğu zaman otomatik olarak çalışırlar. Örneğin OB35 bloğu standart ayarlarda bırakırsan bağımsız olarak her 100 milisaniyede bir start olan bloktur. Kullanmış olduğun bloğu yazarsan nasıl çalışacağını açıklayabilirim.

copernic aarkadaşım örnek veriyorum henüz yazmadım çünki anlamaya çalışıyorum
acil bir durumda mesela yangın cıktı ve ben yangın la ilgili bütün program bloklarını o işi görecek bloğo yerleştirdim diyelim benim sorum şuu ben yine örnek veriyorum duman sensörleri algıladığında yangını ob1 içerisinde o bloğu cağıran bir komut satırı mı yazmam gerekiyo yoksa yin duman sensörü yangını algıadığında otomatik olaralk o blok ob1 kesip kendi mi devreye giriyo
yardımın için saol

Aşağıda OB tipleri ve çalışma mantıkları yazılı. Eğer kullandığın modülde girişler için interrupt tanımlayabilirsen istediğin gibi sensörde problem olunca OB kendi kendine start alır.

Aşağıdaki yazı Simatic Manager programından alınmıştır.

What Are Organization Blocks?

Organization Blocks (OBs) are the interface between the operating system of the CPU and the user program. OBs are used to execute specific program sections:

· At the startup of the CPU (CPU açılırken çalışan)

· In a cyclic or clocked execution(Sabit zamanlarda çalışan)

· Whenever errors occur (Hata olduğunda çalışan)

· Whenever hardware interrupts occur.(Donanımsal olarak interrupt tanımlandığında çalışan)

Organization blocks are executed according to the priority they are allocated.

OB1 End of startup or end of OB1

OB10,OB11,OB12,OB13,OB14,OB15,OB16,OB17 Time-of-day interrupt (No default time specified)

OB20,OB21,OB22,OB23 Time-delay interrupt (No default time specified)

OB30,OB31,OB32,OB33,OB34,OB35,OB36,OB37,OB38 Cyclic interrupts
Cyclic interrupt 0 (default interval: 5 s)
Cyclic interrupt 1 (default interval: 2 s)
Cyclic interrupt 2 (default interval: 1 s)
Cyclic interrupt 3 (default interval: 500 ms)
Cyclic interrupt 4 (default interval: 200 ms)
Cyclic interrupt 5 (default interval: 100 ms)
Cyclic interrupt 6 (default interval: 50 ms)
Cyclic interrupt 7 (default interval: 20 ms)
Cyclic interrupt 8 (default interval: 10 ms)

OB40,OB41,OB42,OB43,OB44,OB45,OB46,OB47 Hardware interrupts

OB55 Status interrupt DPV1 interrupts

OB56 Update interrupt

OB57 Manufacturer specific interrupt

OB60 SFC35 "MP_ALM" call 25 Multicomputing interrupt

OB 61,OB 62,OB 63,OB 64 Synchronous Cycle Interrupt
Synchronous Cycle Interrupt 1
Synchronous Cycle Interrupt 2
Synchronous Cycle Interrupt 3
Synchronous Cycle Interrupt 4

OB 65 Technology synchronization interrupt

OB70,OB72,OB 73 I/O redundancy error (only in H CPUs)CPU redundancy error (only in H CPUs)Communication redundancy error OB (only in H CPUs)

OB80 Time error Asynchronous error interrupts

OB81 Power supply fault

OB82 Diagnostic interrupt

OB83 Insert/remove module interrupt

OB84 CPU hardware fault

OB85 Program error

OB86 Failure of an expansion rack, DP master system or station for distributed I/Os

OB87 Communication error

OB 88 Processing interrupt

OB90 Warm or cold restart or delete a block being executed in OB90 or load an OB90 on the CPU or terminate OB90 (Background cycle)

OB100,OB101,OB102 Warm restartHot restartCold restart Startup

OB121,OB122 Programming errorI/O access error Priority of the OB causing the error

En başta sinan arkadaşın sorduğu soruyu şöyle bir örnekle ben de sormak isterim.
Elimizdeki bir motor her gün sabah 9 da start alacak 11 de duracak ve tekrar 16 da start alacak ve 18 de duracak.
İçimizde bu sorunun tam cevabını S7-300 PLC de cevaplandırabilecek ve örnek kodunu göndereceklere saygılar dilerim.
Teşekkürler.

En başta sinan arkadaşın sorduğu soruyu şöyle bir örnekle ben de sormak isterim.
Elimizdeki bir motor her gün sabah 9 da start alacak 11 de duracak ve tekrar 16 da start alacak ve 18 de duracak.
İçimizde bu sorunun tam cevabını S7-300 PLC de cevaplandırabilecek ve örnek kodunu göndereceklere saygılar dilerim.
Teşekkürler.

PLC içerisinde sistem saatini okutup istediğin zaman ile karşılaştırabilirsin. SFC1 sistem saatini okur. Data blok oluşturup orada date_and_time formatında değişken tanımla.Time formatında değişken tanımla. date_and_time formatını time formatına dönüştür. istediğin set değerleriyle karşılaştırıp çıkış alabilirsin.

Teşekkürler.

OB10 ya da SFC1 bloklarını kullanarak yapabilirsin.

merhaba,
senin çağırdığın diğer ob blokları ise bunların kendine özgü geörevleri var.
bunlar senin ana block sayfasında dörünür seçersen.bu bloklar sistemin kendi blokları olduğundan otomatik gelir.örnek ob121 ı/o hatasıdır.bu da I/Q girişlerde problem olursa veya enerji kesilmesi yaşanırsa sisteme otomatik devreye girer veplc devam eder. eğer bu kullanmazsan hata oluştuğunda plc yi stop run yapman gerekir.

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,916
Son üye
adil.degirmenci

Yeni konular

Geri