Oransal sıcaklık kontrolü hk.

Merhaba! Herkese forumu disardan takip ediyordum simdiye kadar uye olmak bugune nasipmis.

Benim bir problemim var. Elektrik otomasyon isini kendi bunyemize aldigimizdan dolayi bazi sorulara cvb aramam gerekiyor.

Simdi 4 kademeli bir urun isitma sistemimiz var. İsitma enerjisi buhar. Giris sicakligi belirsiz ancak cikis sicakligimiz 95 derece. Bu sistemi on off termostatlarla yaptigimiz zaman dengeli bir proses olmuyor. Oransal vanalar var samson gibi onlarla yapmak istiyorum ama daha once bu tip bir baglanti yapmadigim icin yapabilir miyim emin degilim. Sistemde plc yok bu arada.

Elimde emko 4420 termostat var pid uyumlu ve ssr cikisli.

Merak ettigim konular sunlar

Pt100 u sistemin girisine mi cikisina mi baglamam gerekli?

Ssr cikisini alip elektropnomatik pozisyonere mi girecegiz.

Termostati nasil proglamlamamiz gerekli.

Baska yapmamiz gereken nelerdir.

Cevaplarsiniz cok sevinirim.

Merhaba. Kısmen yardımcı olmaya da çalışayım size. Çıkış girişi (Feed-back = Geri besleme prensibiyle) kontrol ederek tam olarak da denetlemiş olur, PID sıcaklık ayarlı kontrol sisteminde. Bulanık mantık prensibiyle çalışarak istenilen değeri girişte ayarlanan parametre değerlerine (Ayarlanan özel programlamaya göre) cihaz açma ve kapama periyotlarıyla dengelenerek bu sıcaklık kontrolünü sağlamış olacaktır.

PT100 sensörü kesinlikle çıkışta (Buhar sıcaklığını direk hissedecek şekliyle) elde dilmek istenen sıcaklık değerinin, bu esnada dalgalanmanın veya termal sapmanın minimum veya en az düzeyde kalabileceği yere (Buhar sıcaklığı için direk buharın sıcaklığını doğru olarak hisedebileceği bir konuma konuşlandırılmalı) tespit edilip konuşlandırılmalıdır. Ancak PID cihazının programlama kısmını tam olarak bilmiyorum. Kolay gelsin.

P:ön ısıtma I:tamamlama D:makine çalışırken sıcaklığın gezinmesi Autonics ısı kontrollerinde açıklama böyle ama sanırım hepsinde aynıdır bunların en iyi ayarını AT yani auto trun diye bir tuş olmalı cihazınızda (benim kullandıklarımda vardı)Bu tuşa basarsınız makineniz soğukken ve ilk çalışmaya başladığınızda AT yani auto trun tuşuna basınca ısı kontrol cihazı bu hesapları en iyi şekilde ayarlar fakat bu ayarlama 4 mevsim de yapılmalı ve hepsinde makine soğuk olmalı yani makineniz çalışmış ve ısı kontrol cihazınızda 50 derece sıcaklık görüyorsunuz AT basarsanız ortam sıcaklığını 50 derece olarak kabul edecek ve heasplamaları kendisi yapacak
Pt100 u sistemin girisine mi cikisina mi baglamam gerekli?
Siz 95 dereceyi nerede istiyorsunuz misal makinenizde bir buhar tankı var ve içi 95 derece mi olacak?Eğer öyleyse tankın orta yerine bunu koyarsınız ve size 95 dereceye göre ayarlamaya çalışır sistemi
Ssr cikisini alip elektropnomatik pozisyonere mi girecegiz.
SSR çıkışına SSR röle bağlayıp bunun kontaklarına valfin kablosunu bağlayıp ısıyı açıp kapatması sağlana bilir
Termostati nasil proglamlamamiz gerekli.
Termostad dediğiniz EMKO 4420 sanırım bu cihazın adı termostad değil ısı kontrol cihazı yukarda PID ayarlarını anlattım ayrıca kullanım klavuzuna bakmanız lazım
Bu işler ısıs kontrol otomasyonundan anlamayan biri için çok zor ısı kontrol cihazınızı bir koruma olarakda kullanabilirisiniz alarm kontaklarından çıkış alarak yüksek ve düşük sıcaklıklarsa siren veya ışıkla ikaz yapabilirisiniz
Makinenizde elektrik ve mekanik olarak koruma sistemleri olmalı ısı kontrol cihazını taktım alarmları bağladım oldu bitti olmaz mutlaka aşırı ısı ve aşırı basınç için uyarı ve sistemi kapatma koruma elemanlarıda olmalı bu işlemler bir planlama ve bilgi birikimi gerektiren bir işdir.

D3C2A012-491D-4D56-9E8B-42FB7386814A.jpeg
P:ön ısıtma I:tamamlama D:makine çalışırken sıcaklığın gezinmesi Autonics ısı kontrollerinde açıklama böyle ama sanırım hepsinde aynıdır bunların en iyi ayarını AT yani auto trun diye bir tuş olmalı cihazınızda (benim kullandıklarımda vardı)Bu tuşa basarsınız makineniz soğukken ve ilk çalışmaya başladığınızda AT yani auto trun tuşuna basınca ısı kontrol cihazı bu hesapları en iyi şekilde ayarlar fakat bu ayarlama 4 mevsim de yapılmalı ve hepsinde makine soğuk olmalı yani makineniz çalışmış ve ısı kontrol cihazınızda 50 derece sıcaklık görüyorsunuz AT basarsanız ortam sıcaklığını 50 derece olarak kabul edecek ve heasplamaları kendisi yapacak

Siz 95 dereceyi nerede istiyorsunuz misal makinenizde bir buhar tankı var ve içi 95 derece mi olacak?Eğer öyleyse tankın orta yerine bunu koyarsınız ve size 95 dereceye göre ayarlamaya çalışır sistemi

SSR çıkışına SSR röle bağlayıp bunun kontaklarına valfin kablosunu bağlayıp ısıyı açıp kapatması sağlana bilir

Termostad dediğiniz EMKO 4420 sanırım bu cihazın adı termostad değil ısı kontrol cihazı yukarda PID ayarlarını anlattım ayrıca kullanım klavuzuna bakmanız lazım
Bu işler ısıs kontrol otomasyonundan anlamayan biri için çok zor ısı kontrol cihazınızı bir koruma olarakda kullanabilirisiniz alarm kontaklarından çıkış alarak yüksek ve düşük sıcaklıklarsa siren veya ışıkla ikaz yapabilirisiniz
Makinenizde elektrik ve mekanik olarak koruma sistemleri olmalı ısı kontrol cihazını taktım alarmları bağladım oldu bitti olmaz mutlaka aşırı ısı ve aşırı basınç için uyarı ve sistemi kapatma koruma elemanlarıda olmalı bu işlemler bir planlama ve bilgi birikimi gerektiren bir işdir.
Cevaplariniz tesekkur ederim ozellikle ssr role alip yarin bir deneme yapacagim. sistemde alarm veya kapatma durumlari mevcut. Normalde on off olarak ayarlayabilirim isi kontrol cihazini ancak. Ben daha hassas olmasini istiyorum sistemin. Bu yuzden goruslerinizi rica ediyorum. Ekteki resimde gordugunuz tuplerin icerisinde urun dis cidarinda buhar var. Urun surkilasyon yapiyor istenilen sicakliga ulasinca dolum hattina gidiyor.

Sağdaki büyük yapı fırın mı?Pompalar,tanklar ve dolum makineleri var sistemde PID kontrol hassas ısı kontrolü yapar.Şimdi kullanma klavuzunu okudum 6.bölüm parametreler bölümü 6.1 sayfasında Cnt5 on-of ve PID kontrol seçim yeri eğer PID kontrol yapacaksanız 6.1 den sonra 7 bölüm ve 7.1 i de inceleyin

Sağdaki büyük yapı fırın mı?Pompalar,tanklar ve dolum makineleri var sistemde PID kontrol hassas ısı kontrolü yapar.Şimdi kullanma klavuzunu okudum 6.bölüm parametreler bölümü 6.1 sayfasında Cnt5 on-of ve PID kontrol seçim yeri eğer PID kontrol yapacaksanız 6.1 den sonra 7 bölüm ve 7.1 i de inceleyin
Tesekkur ederim. Firin degil sogutma tuneli Oransal vananin siparisini verdim. Pozisyonerle birlikte gelecek. Samson marka isi kontrolde siparis ettim. Bakalim neler olacak. Yapabiliriz ins.

İyi günler arkadaşlar. Ben enda et-4420 ile fırın denetimi yapıyorum. Ancak belirli zaman sonra makine acıldıgında set değerleri siliniyor yani kendini sıfırlıyor bir bakıma. Bunun önüne nasıl geçebilirim ?

İyi günler arkadaşlar. Ben enda et-4420 ile fırın denetimi yapıyorum. Ancak belirli zaman sonra makine acıldıgında set değerleri siliniyor yani kendini sıfırlıyor bir bakıma. Bunun önüne nasıl geçebilirim ?
Cihazınız arızalanmış anlaşılan yenisiyle değiştirin

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri