Oransal Kart Tasarım

Selam arkadaşlar hidrolik valflerde kullanmak üzere 0-10 v girişli basınç ve hız kontrolü yapmak için bir oransal kart tasarlamak istiyorum. piyasada hazır bulunuyor evet ama kendim yeniden yapmak istiyorum bu konuda bilgisi dökümanı olan yardımcı olursa sevinirim. Genel bir yol gösterci olarak

Basınç ve hız kontrolünde sensör ne olacak giriş ne olacak oaran ne olacak. Analog okuma da hız ve okuma bit kaç olacak?
çıkış ne olacak; dijital, analog (0-5v, 0-10V, 1-5V, 2-10V, 0-20mA, 4-20mA ?)
kaç bit analog çıkış?
Bunları başta projenize göre değerlendirip karar verirseniz yolun ilk kısmını kolayce geçmiş olursunuz. ;)
Ha birde kullanacağınız MCU (işlemci) seçmeniz lazım.

Basınç ve hız kontrolünde sensör ne olacak giriş ne olacak oaran ne olacak. Analog okuma da hız ve okuma bit kaç olacak?
çıkış ne olacak; dijital, analog (0-5v, 0-10V, 1-5V, 2-10V, 0-20mA, 4-20mA ?)
kaç bit analog çıkış?
Bunları başta projenize göre değerlendirip karar verirseniz yolun ilk kısmını kolayce geçmiş olursunuz. ;)
Ha birde kullanacağınız MCU (işlemci) seçmeniz l
Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.
Sensorden kastınız nedir acaba kartın yolladığı bilgiyi kontrol ettigi feedback bilgisi mi sağlıyor. Benim incelediğim kartlarda sensör için bir kablo girişi yok. Analog girişi 0-10v olacak şekilde istiyorum. Çıkışım ise 4-20ma olacak.
Oran ve orantı potans ayarlı olacak. Piyasada hazir bulunan cihazları taklit etmeyi düşünüyorum ilk olarak. Başarılı olursam geliştirmek istiyorum. Atmega328p kullanmayı düşünüyorum. Bildiğim için sizce bir sorun cikarir mi?

Seyit bey,bana sanki yanlış yolda ilerliyormuşsunuz gibi geliyor.
Oransal valf kontrolu yapmak için Murat beyin dedigi gibi 0-5v,0-10,0-20ma,4-20ma,modbus,rs232 gibi cıkışlar veren cihazlara ihtiyaç var.Yani amaç plc,pc veya herhangibir cihazla oransal valfin kontrolunü saglamak.
yani sizin çıkışınızı oransal valfin anlayacagı formata sokmanız gerekiyor.
Genelde bu tarz cihazlar plc veya pc ile kontrol edildiginden sizin plc veya pc nin çıkışları modbus,rs232,pwm olabileceginden herhangibir microişlemci ile bunu dönüştürmeniz gerekir.
Çogu oransal valfler hem 0-10V,hemde 4-20ma ile sürülebilmekte.
Eger sizin cihaz sadece tek bir tip ile sürülebiliyorsa ve elinizde sadece 0-10V cıkış veren cihaz varsa,internette pwm to 4-20ma diye aratırsanız önünüze bircok şema çıkacaktır.Girişin Pwm diye yazıldıgına bakmayın,aslında oda dc giriş istiyor.

Seyit bey,bana sanki yanlış yolda ilerliyormuşsunuz gibi geliyor.
Oransal valf kontrolu yapmak için Murat beyin dedigi gibi 0-5v,0-10,0-20ma,4-20ma,modbus,rs232 gibi cıkışlar veren cihazlara ihtiyaç var.Yani amaç plc,pc veya herhangibir cihazla oransal valfin kontrolunü saglamak.
yani sizin çıkışınızı oransal valfin anlayacagı formata sokmanız gerekiyor.
Genelde bu tarz cihazlar plc veya pc ile kontrol edildiginden sizin plc veya pc nin çıkışları modbus,rs232,pwm olabileceginden herhangibir microişlemci ile bunu dönüştürmeniz gerekir.
Çogu oransal valfler hem 0-10V,hemde 4-20ma ile sürülebilmekte.
Eger sizin cihaz sadece tek bir tip ile sürülebiliyorsa ve elinizde sadece 0-10V cıkış veren cihaz varsa,internette pwm to 4-20ma diye aratırsanız önünüze bircok şema çıkacaktır.Girişin Pwm diye yazıldıgına bakmayın,aslında oda dc giriş istiyor.
Çok teşekkür ederim yardımcı olduğunuz için. Olayı anlamamı sağladınız. Bu sayede işi çözerim. Murat bey sensör yazınca kafam karıştı. Sensörlü kart görmedim cünkü

Çok teşekkür ederim yardımcı olduğunuz için. Olayı anlamamı sağladınız. Bu sayede işi çözerim. Murat bey sensör yazınca kafam karıştı. Sensörlü kart görmedim cünkü
Sn @SeyitAhmet66 sensör derken oransal kontrolünüzün girişi ne olacak anlamında,
Analog giriş, dijital giriş veya haberleşme vs... gibi?
@alarmko üstad iyice açıklamış aslında.

Forum istatistikleri

Konular
127,958
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri