oransal doğalgaz brulörü çok pahalımıdır?

Arkadaşlar benim merak ettiğim oransal doğalgaz brülörü çok methedildiği halde neden hiç kullanılmaz. Diyelim ki 1.000.000 kcal/h'lik bir kazanımız var. Bu kazan için oransal brülör kullanırsak iyi bir hava yakıt karışımı yapıp maksimum yanma yapacağız. Ayrıca kazanımızı sabit bir sıcaklığa set edip kazanımızı dur-kalk yapmaktan kurtarıp verimini artıracağız. O halde ısrarla neden hala klasik brülör kullanıyoruz. Acaba fiyattan mı kaynaklanıyor.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
brülörler yabancı menşei olduğundan çok pahalı henüz 2 gün önce riello marka bir brülör geldi fabrikaya 10000 tl ye verdik kurlumu ve gaz hattı hariç kaç kcal/bilmiyorum ama çok büyük değildi yanılmıyosam zaten çevre bakanlığı bu konuda karar aldı hem çevre hemde tasarruf için oransal brülörler kullanılacak dedi bu resmi dairelerde başladı sanırım

verimliliğine gelmeden önce brülörlerin ve kazanların emniyetinden çok brülöre ve verimliliğe önem verilmesi bence çok acı acaba en son gaziantepte kazan patlaması ile ölen 7 kişinin canını kaç brülörle kıyaslanabilir mersin teknopanelin yanması adana omas karton fabrikasındaki yangın v.s

verimlilik için kazana ve brülere harcanan para orta bir kazan için 75000 tl ama tam bir emniyet için 10000 tl harcanması gerekirken 2000 tl ile sınırlı tutulup emniyet hiçe sayılırken verimlilik için adeta işveren yarış yapmakta kazan 2 dak. stop ederse işten atarım tehdidi eden işveren tanırım

verimliliğe gelince oransal brülör elbetteki enerji kaybına en az sebebiyet vererek tam kapasite kullanılmasına sebep verir ancak sadece brülörün oransal olması yeterli değil sizi süratle oransal bir şekilde kazanı ısıtıp buhar elde ederken eksilen suyu on/off çalışan pompa ile tamamlamak ne derece doğru oransal bir şekilde ısıttığınız bir kazanı on/off pompa ile tekrar soğutmak akıl karı değil dolayısı ile suyuda çok eksiltmeden oransal beslemek ayrıca kazanın geri dönüşü kondenstopları olmayan sistemlere kazan baca çıkışına ekonomizer koymak yine enerji ve verimliliği arttırmada fayda sağlayacaktır bunuda gözden kaçırmayalım

önlemek onarmaktan daha ucuz

Yanlış anlamadıysam oransal brülörlerin fiyatları diğer dur-kalk brülörlere göre çok pahalı olduğundan kullanılmaz demek istemişsiniz. Bundan şunu da anlayabiliriz. Şimdiki normal dur-kalk brülörleri de hava-yakıt (15/1) karışımını ideale yakın yapmaktadır. Sadece dezavantajları dur-kalkla çalıştıklarından kazan verimini çok az bir miktar düşürmektedir, diyebilir miyiz? Yani oransal brülör biraz tesisatta kompleksliği artırıyor. Buda brülör arızalarını artırıyor olabilir. Yanlış bilmiyorsam oransal brülörde baca çıkışlarında CO sensörü var. Ölçülen CO oranına göre brülör hava klapesi kısılıp açılıyor. Set edilen su sıcaklığına göre de yakıt kısılıp açılıyor. Bundan dolayı işletmeler bu tür brülörlere pek rağbet etmiyor olabilir, diye düşünüyorum.

sayın engin42yilmaz yanlış anladınız oransal brülör her açıdan iyidir ve herkes tercih ediyor arızasıda diğer kademeli brülörler ne ise aynı fazladan arıza yapmaz sizin de dediğiniz gibi sadece kazanda emniyet sistemi kompleksleşiyor hepsi bu brülörüoransal transmitteri içinden çıkıyor zaten 60 dolar kazan otomasyon panonuzda bir sorun eksiklik yoksa oransal brülöre geçin oransal besi suyunu ise sadece tavsiye ediyorum hepsi bu

Anladım. Sn. Yavuz31 herkes tercih ediyorsa oransal brülör iyi demektir. O zaman bizde tercih edeceğiz. Teşekkürler...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,167
Kullanıcılar
449,931
Son üye
mecuxell

Yeni konular

Geri