optokuplor yardım

altun08

Üye
arkadaslar elımdekı devrede MOC3023 ıle BTA12 triak kontrol edılmekte.elımde MOC3041 var bunu 3023 yerıne kullanabilirmiyim.datasheet lerını ınceledım ama pek bır sey anlayamadım.yardımlarınızı beklıyorum.herkese iyi çalısmalar

açma ve kapama zamanlarna bak datashhetten maksimum ve minimum akım ve gerilim değerlerine ve hızlarına bakman konuyu çözmende sana çok yardımcı olacaktır diye düşünüyorum.

şimdi ben inceledim datasheetleri aralarında led diyotlarının açma gerilimiş farkı var biri 3 v diğeri 6 v(3041)genel karakteristikleri eşit en büyük farklarından biride moc3041 de sıfır geçiş özelliğiinin olması eğer devrende bu özellikle ilgili bir durum söz konusu değilse moc3041 moc3023 yerinde çalışabilir görünüyor.denemek lazım yinede kesin birşey sölemek doğru olmaz dye düşünüyorum kolay gelsin.

Sayın @baba23'ün de belirttiği gibi sizin için en kritik fark 3041'de vzc bulunması, eğer devrede açısal kontrol yani faz kıyma (örn.dimmer gibi) sözkonusu ise bunu 3041'le gerçekleştiremezsiniz fakat sadece anahtarlama yapılıyorsa, diğer parametreleri de uyarlarsanız 3023 işinizi görecektir diye düşünüyorum.

arkadaslar ilginiz için tesekkur ediyorum.bta12 bır bobını kontrol edıyor yanı 0-1 seklınde.denemekte fayda var bır deneyıp bakıcam

Forum istatistikleri

Konular
128,134
Kullanıcılar
449,852
Son üye
ddknght

Yeni konular

Geri