Optokupler için yardım edin?

kont17

Üye
Kolay gelsin arkadaşlar optoküpler kullanarak 2.5 V dc gerilim ile 220V Ac gerilimde anahtarlama yapmak istiyorum. 220 V 3-4 Amper çeken tek fazlı motor çalıştırıcam. Kullanacam optokuplör modeli nedir yardımcı olursanız sevinirim.

o şekilde direk bir optocuplör yok
Optocuplör ile transitör ondanda röle veya triak ancak bu şekilde yapabilirsiniz

optokuplörün triyak çıkışlısını alırsam bu triacdan 220 geçtikten sonra diğer triacın geyt ucunun önüne 220 de çalıştırmak için kaç ohm direnç koymalıyım.
57184

Cevaplar için herkese teşekkürler hafta sonu devreyi kurup deniyecem. Bu optokuplörün ledli olan tarafını Dc 2.5 Volt ile enerjilendirirsem sıkıntı olmaz herhalde.

Optokuplor diyodundan 10ma geçirmeniz lazım voltaj önemli değil. 2.5 voltu direk bağlamayın. 220 ohm seri direnç kullanın.

moc 3041-42-43 güzel öneri, üretici verisinde örnek şema da mevcut hatta. Bta 41 bence fazla gelecek ama elinizde varsa sözüm yok bta12 yeterli gibi bence, 3 - 4A motor kullanacağınızı beyan ettiğiniz için bu sözüm.

Bta 12 yi kullandığım zaman soğutucuya ihtiyaç olur mu? Bta 41'i soğutucuya ihtiyacım olmasın diye kullanacaktım.

Selamlar, bir konuda derin bilgilerinize ihtiyaç duyuyorum, yardımcı olursanız sevinirim..
Öncelikle elektronikten hiç anlamıyorum diyecek kadar anlıyorum.Ancak yinede morosikletim için gerekli bir parçayı 1 sene önce yardımla ve el yordamıyla yapabilmiştim. Yaptığım devre ;
IMG_20190529_172950_5.jpg
IMG_20190529_173013_7.jpg

böyle birşey ve devamında 12v bir 5 ayaklı röle var...Bu devre motosiklet üzerindeki bir kelebeğin belli bir devirde açılması için yapıldı..Shiftlight lı bir devir saatinin ledine gelen akımı bu devreye bağladığımda shiftlight hangi devire ayarlanırsa kelebekte o devirde açılıyordu.Yakın zamanda bozuldu, şeması filan hakgetire tabi..bana kılayca şemasını çizebilirmisiniz, zira benim ta baştan transistör, optokuplör,ndirenç hesabı vs öğrenmem çok zaman alacak..
IMG_20190601_081237_2.jpg

Resimdeki devirsaatini sistem bozulunca değiştirme kararı aldım ama mantık aynı, tek fark yeni sayaçta led ayrı değil, gösterge üzerinde...Ölçüm yaptığımda led yanarken 1.86 v görüyorum, bu optokupler için yeterli değil sanırım..Remdeki sayaçta led yandığından 6-6.5 volt görüyordum..yeterliydi..yine öncekinde sayacın ledini yakmadan ona gelen akımı ölçtüğümde 11 v a yakın bir değer vardı. Zaten bu sayede sayacın ledi yanarken devrede çalışabiliyordu...Sanırım yeni sayaçta kendi ledini iptal etmeliyimki devreyi çalıştırmaya akım yetsin..
Screenshot_20200621-024355.png

yeni sayaç bu..

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri