OPTOKUPLÖR İLE DİREK RÖLE SÜRMEK

muratmert4

Usta Üye
S.A.
Sn Arkadaşlar bir devrede gördüm micro kontroler ile optokuplör kullanarak röle sürmüşler. Röleyi destekleyecek kadar bildiğiniz optokuplör varmı. İnce röleler ile bende böyle bir uygulama yapmak istiyorum ama bilmediğim için güvenemedim. Opto nun üzerini kazımışlar ama hatalı değilisem 521' ni anlayabildim baş harfi P midir başka bir şeymidir bilemiyorum. PC817 opto kuplör ile minik röleleri sürebilirmiyiz. Değerli bigilerinizi rica ediyorum. Kolay gelsin.

Ekli dosyalar

• opto-röle.gif
    opto-röle.gif
    8.5 KB · Görüntüleme: 237
sn muratmert4 hocam, PC817 için datasheet'te
Absolute Maximum Ratings;
Collector-emitter voltage VCEO 35 V
Collector current IC 50 mA degerleri verilmiş.
İndüktif yük olarak röle baglandıgında gerekli koruma önlemleri alarak minik röle sürülebilir.....

TLP521 sevdigim ve en fazla kullandigim optolardandir.

S.A.
Arkadaşlar PB 817 ve TLP 521 ile deneme yaptım problemsiz çalıştı. Röle normalde 12-13 mA çekiyor opto kuplör ile 14-15 mA çekiyor yani ULN serisi kullanılmadan çalıştırlabilir. Yanlız bir hatırlatma yapayım römleler NAIS ince minik rölelerden. Kolay gelsin.

S.A.
Arkadaşlar PB 817 ve TLP 521 ile deneme yaptım problemsiz çalıştı. Röle normalde 12-13 mA çekiyor opto kuplör ile 14-15 mA çekiyor yani ULN serisi kullanılmadan çalıştırlabilir. Yanlız bir hatırlatma yapayım römleler NAIS ince minik rölelerden. Kolay gelsin.
selamın aleykum arkadaşlar cep telefonuyla uzaktan motor kontrolu yapmak istiyorum.cep telefonunun vibrasyon motoru 1,5 voltla çalışıyo fakat 1,5 voltluk röle bulamıyorum.eğer bulmuş olsam telefonu 1kez çaldırınca vibrasyon motorunun yerine bağlıyacağım 1,5 voltluk röle çekecek ve 220 v impus role kontaktoru devreye sokup motor devreye girecek.yine telefon aranıp 1 kez çaldırınca impus role kontaktoru devreden çıkartacak.kısacası bana ya 1,5voltluk bir röle veya 1,5 volt la kumanda edilerek 3,7 volt röle çektirebilecek devre lazım . o 1,5 voltla optokoptorle direk 3,7voltluk röle sürülebilirmi.

Yanlışlıkla sizin telefonu ararsam ne olacak?

güzel soru ama ustam fakat seviye rölesi ile stop olacak.yani yanlışlıkla devreye girmesi çok önemli değil

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,836
Son üye
oguzhankonak

Yeni konular

Geri