Optimum Bf20 CNC Sonunda Bitti, ama herşey yeniden başladı.

İki sene önce aldığım frezeyi kontrol kartları yüzünden yeni bitirebildim, şu anda mekanik ve elektronik olarak en ufak bir sıkıntım yok 0.01 hasasiyetle makineyi hareket ettirebiliyorum aşağıda fotolarını ve bir tane (kötü çekim) videosunu baylaşıyorum;

Video :

Sizlere sormak istediğim bazı konular var;
Ben Kcam kullanıyorum ancak G-Code ları MastercamX te yapıyorum Kcam de çalışmıyor sorun ne yada neler olabilir, forumu araştırdım Kcam hakkında pek detaylı bilgi bulamadım, Mach programını kullanmıyorum çünkü blacklash özzelliği yok sanırım yada varmı? Kcam kullanan arkadaşlar yardımcı olrlarsa cok sevinirim...

Makine tipini yanlış seçiyorsundur. Mesela Artcam'de *.tap, *.nc, *.cnc kodlarına uyumlu oluyor.

Sen de MasterCam da makine tipini değiştirerek deneyebilirsin. Kesinlikle kontrol sistemine uygun kodu bulabilirsin.

Ayrıca MACH3 de backlash özelliği var.

Selam cengizhan 86.
Ben de optimum bf 20 alıp 4 eksen cnc' ye cevirmek istiyorum.Daha önce proxxon ile 3 eksen yaptım ancak, kızak yatakları ve vidalar umduğum kadar kaliteli değildi. Bu nedenle sattım.
Bf20 nin kızak yatakları vidaları yani mekanik konstrüksiyonu sizce iyimi? Yüksek hızlarda ve uzun soluklu çalışmalar için yeterince iyimi? (kacklash özelliği sorduğunuza göre pek iyi değil diye düşünüyorum)
Bir kullanıcı olarak görüşlerinizi bildirirseniz sevinirim.
Teşekkür ederim.

cagatay9864 selamlar
Mesajına özel mesajla cevap veremediğim için buradan yazıyorum umarım bakabilirsin.
(bu arada neden 20 mesaj atmayanlar özel mesaj gönderemiyor anlamadım)
Bf 20 cnc cimi bitirdim büyük bir keyifle kullanıyorum.
İşleme hassasiyeti 0,01/0,02 seviyelerinde. Bununda nedeni zannediyorum triger kayış kasnak kullanmam. Ancak tabi tüm eksenlerdeki vidalı milleri bilyalı vidalı miller ile dğiştirdikten sonra bu hassasiyetleri yakalamam mümkün oldu. Backlash ile bu hassasiyet daha da azalıyor ancak benim için gerekli değil.
Ben kızakları (V yatak) aynen orjinal kullanıyorum. Boşluklarını aldım biraz sertleşti ama gayet hassas işler çıkarıyorum. Biraz güçlü motor ve sürücülere ihtiyaç duyuyor o kadar.
Bana göre BF 20 nin en büyük eksikliği iş mili motoru ve şanzumanı. 750w motor 5600 d/d biraz zorladım kömürleri bitti, değiştirmek zorunda kaldım.
uzun zamandır kullanıyorum hiçbir sıkıntım yok.
resimlerini yüklemek istedim ancak başaramadım. Aşağıdaki linkte görebilirsin
Daha büyüğünü yapmak için satılığa çıkardım.

Masaüstü CNC freze 4 eksen 1 haftalığına 6000 tl - Türkiye' nin en büyük ilan sitesi sahibinden.com' da - 56780362

mmadigüzel selamlar,

elinize sağlık güzel bir makine olmuş,

bende bir arkadaşımla basit bir cnc yapmaya çalışıyoruz, bir ara mekanikle uğraşmak yerine bf20 gibi hazır bir sistem alıp üzerinde oynamak daha kolay diye düşündüm, eğer tek başıma yapmaya çalışsaydım yine bf20 üzerinde yoğunlaşırdım, ancak mekanik ile diğer arkadaşım ilgileneceği için kendimiz yapacağız,

ilginiz için teşekkürler, saygılar.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri