Operator Paneli ve PLC Olmadan Simulasyon Yapma

dreamcoder

Üye
Selamun Aleykum;

NettoPLC programini kullanarak elimizde operator panel ve Siemens PLC olmadan nasil simulasyon yapabilecegimizi anlatan bir video hazirlamaya calistim.

Operator panel orneklemesi için ESA Polymath ve Beijer H Designer Kullanildi.PLC programi olarak Step7 V5.5 kullanildi.

Video süresi 15 dakikadan buyuk oldugu icin ikiye bölmek zorunda kaldim.
Bölüm 1

Bölüm 2 bir sonraki mesajda olacak...

Kolay Gelsin.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
@dreamcoder,
Herşeyden önce bu mükemmel zamanlaman için kutlamak istiyorum:)

Diploma çalışması için Wincc flexible aldım. Tasarım konusu tamam tag ekleme vb konuları da tamam. Butonlarla göstergelerin değiştiğini run time olarak gözlemliyorum fakat s7 manager ile nasıl haberleştireceğimi nete gömülmüş bir şekilde ararken seni resmen ALLAH gönderdi :) Bu sayede oluşturduğum operatör panelin yazdığım PLC programıyla birlikte çalışıp çalışmadığını gözlemliyebileceğim.

Bunu hemen deniycem size ve KontrolKalemi ailesine ne kadar teşekkür etsem azdır.

Bilgi Paylasildikca önem kazanir. Isine yaradigina sevindim...

abi ben bu programı ındırdım ama kuramadım nasıl kurcam ce çalıştırcam anlatırmısın

abi ben bu programı ındırdım ama kuramadım nasıl kurcam ce çalıştırcam anlatırmısın

Program için kurulum yapmana gerek yok. Indirdigin dosyayi 7-zip programini kullanarak zip'ten cikar ve NetToPLCSim dosyasina cift tiklayarak direk calistir. Geri kalan kisim videolarda detayli olarak anlatildigi kanaatindeyim.

Merhaba dreamcoder,

Acaba rica etsem bu durumu flexible içinde açıklıyabilirmisin uğraşıyorum birşeyleri atlıyorum sanırım

Merhaba...
Bilgisayarima format attigim icin direk TIA portal kurup WinCC Flexible kurmamistim. Bundan dolayi sorunu videolu olarak simdilik cevaplayamiyorum ancak bir iki gun icerisinde kurup soruna beraber bir cozum bulabiliriz.

Birinci olarak senin network adresin ne ise WinCC Flexibleda Simens PLC Icin girecegin IP adresi de o olmasi gerekiyor.

Ikincisi S7 PLC Sim'de TCP / IP secmen gerekiyor.

Ucüncü husus Windows 7 veya Vista kullaniyorsan NettoPLCSim Programini Yonetici (Administrator) Modunda calistirip Siemensin ilgili servisini durdurman gerekiyor.

Resimlerde ise hangi IP adresini WinCC Flexible da Kullandigin cihazin IP si olarak kullanabilecegini gorebilirsin.

Ekli dosyalar

• nettosim.png
    nettosim.png
    121.7 KB · Görüntüleme: 17
  • nettosim1.png
    nettosim1.png
    109.1 KB · Görüntüleme: 16
  • nettosim2.png
    nettosim2.png
    76.6 KB · Görüntüleme: 15
Merhaba Dreamcoder öncelikle yardımın için teşekkürler,

Dediklerinize dikkat ettim. tekrar oluşturdum herşeyi. Bu haliyle plcsim de görüyorum çıkışı nettoplc ile adresler zaten bir tane çıkıyor bunuda flexible da dediklerinize uygun olarak girdim. Managerda ilk olarak harware oluştururken girdiğimiz ip adresini benim bilgisayarımın adresine uygun olarak girdim.
Başlat>cmd>iponfig dediğimde ip adres olarak 192.168.1.2 olarak gözüküyor. buna göre oluşturdum.

Bu haldeyken OB1 de ve plcsimde çalışıyor fakat hmi ile haberleşmiyor.

Oncelikle phatign kusura bakma seni biraz ugrastirdik. Dedim ya o an WinCC Flexible kurulu olmadigi icin denememistim ve oncedende hic deneme ihtiyaci duymamistim. Ancak WinCC Flexible ile Siemens'i online olarak simule etmek icin bu programa ihtiyac yok.

Sadece PLC nin hardware'inde ki IP ile WinCC Flexibledeki IP adresini ayni yapmak yeterli oluyor.

Ben yinede net olmasi acisindan kucuk bir video hazirladim.

Kolay Gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri