OPC olmadan PLC ye TCP/IP ile bağlanma

Selamlar Arkadaşlar.

Çalıştığım şirket .Net ile uygulama geliştirmekte.daha çok fabrikalarda kullanılan dataları tek bir data havuzunda toplayan anlık veya geçmişe yönelik olarak yorumlayan ve bunları gerekli kişilere aktaran ,verimliliğin ve kalitenin artmasına yardımcı olan web tabanlı uygulamalar bunlar.

Söz konusu şey Fabrika olunca PLClerden gerekli dataları kullanıp yorumlamak çok önemli bir durum oluyor.Şu an bunu OPC ler sayesinde yapıyoruz ama bazı durumlardan dolayı OPC den bağımsız direk PC den PLC ye TCP/IP ile bağlanıp istediğimiz dataları okumak istiyoruz.Bu hususta size sormak istediğim bir kaç şey var.

1-)Bu konuda pratik yapmak için bir S7 300 PLC almaya karar verdik.Ama öyle kablosuyla felan uğraşmak istemiyoruz.Bunları direk deney seti şeklinde satıyorlar mı modülleri,ethernet kartı felan üzerinde?Yazılımla uğraşıyoruz ama burada ki herkes elektronik temelli , pek yabancı değiliz bu işlere :)

2-)Ben TCP/IP üzerinden PLC ye bağlanmak için birkaç opensource dll buldum.Ama PLC alana kadar bu testleri yapmak istiyorum.Bunun için Virtual PLC gibi şeyler mevcut mu.Yani TCP/IP olayınıda test edebileceğimiz.

Şimdiden teşekkür ederim.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Yanıt için çok teşekkür ederim.Yardımı oldu eğer konu hakkında ilerleme kaydersem burayda bildireceğim.Teşekkürler

OPC olmadan PC den TCP-IP ethernet üzerinden gönderilen veriyi, PLC den TCP-IP ethernet üzerinden alabilir miyim?

selamlar.s7300 herhangi bir cpunun yanına cp343-1 eterhnet kartını takarak direk plc-pc data alı-verısını saglayabılırsınız.ya da alternatif olarak pn li bir cpu da işinizi görücektir.cpuları incelerseniz pn/dp seçeneğini göreceksiniz.dp:profibus pn:profinet(ethernet) demektir.

İşte sana sağlıklı çalışan DLL : http://libnodave.sourceforge.net/

Step 7 Üzerindeki PLCSIM ile simulasyon yapabilir ve buradaki (NetToPLCSim | Free Science & Engineering software downloads at SourceForge.net ) proje ile de PLCSIM i Gerçek bir PLC görüp üzerinden data alışverişi yapabilirsin.

Selamlar Arkadaşlar.

Çalıştığım şirket .Net ile uygulama geliştirmekte.daha çok fabrikalarda kullanılan dataları tek bir data havuzunda toplayan anlık veya geçmişe yönelik olarak yorumlayan ve bunları gerekli kişilere aktaran ,verimliliğin ve kalitenin artmasına yardımcı olan web tabanlı uygulamalar bunlar.

Söz konusu şey Fabrika olunca PLClerden gerekli dataları kullanıp yorumlamak çok önemli bir durum oluyor.Şu an bunu OPC ler sayesinde yapıyoruz ama bazı durumlardan dolayı OPC den bağımsız direk PC den PLC ye TCP/IP ile bağlanıp istediğimiz dataları okumak istiyoruz.Bu hususta size sormak istediğim bir kaç şey var.

1-)Bu konuda pratik yapmak için bir S7 300 PLC almaya karar verdik.Ama öyle kablosuyla felan uğraşmak istemiyoruz.Bunları direk deney seti şeklinde satıyorlar mı modülleri,ethernet kartı felan üzerinde?Yazılımla uğraşıyoruz ama burada ki herkes elektronik temelli , pek yabancı değiliz bu işlere :)

2-)Ben TCP/IP üzerinden PLC ye bağlanmak için birkaç opensource dll buldum.Ama PLC alana kadar bu testleri yapmak istiyorum.Bunun için Virtual PLC gibi şeyler mevcut mu.Yani TCP/IP olayınıda test edebileceğimiz.

Şimdiden teşekkür ederim.

eğer siemens ile uzun süredir çalışıyorsanız veya belli bir ürün alma kapasiteniz varsa siemens ile onların kendi deney setleri var. size gönderebilirler hatta bi arkadaşta size modüller hakkında bilgi vermek amacı ile gelir. Diğer soruya gelirsek evet tcp/ip ( eğer kullandığın plc s7-300 veya s7-400 ise) direkt bağlantı kurabilirsin. değilse ve kullandığın plc nin modbus tcp/ip haberleşme kanalı varsa wincc nin modbus tcp/ip kanalı ilede bağlanabilirsin. diğer soruya gelirsek plc ile yapabileceğin ne varsa sanal olarak plcsim ile yapabilirsin.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri