opamp ve osilatör devreleri tasarlayarak 12volt ac ampulun parlaklık ayarı(acill)

crescent55

Üye
4 adet kalem pille 12 Vac gerilimde çalışan ampülü çalıştırabilen ve parlaklık ayarı yapabilen devre yapımı(osilatör tasarlanması zorunludur mikroişlemci kullanılması yasaktır) arkadaşlar proje odevimm fakat devreyi bir türlü tasarlayamadım ilk olarak 6 volt dc yükseltip ac çevirme yapmam gerek ama tristör kullanmam yasak kullanabileceğim elemanlar bjt mosfet jfet opamp pot bunların dışında kullanım yapamıyorum.ayrıca multisimde bi kaç uğraştım fakat ampülü yakamıyorumm yardı:confused:mcı olursanız sevinirimmm teşekkürler..:confused:

yükseltme konusunda yardımcı olamam ama 555 devresiyle pwm modülasyonu yaparak olabilir diye düşünüyorum

resim nasıl ekleniyorya ekleyemedim biliyorsan yazda atim sana devreyi

images465436.png

bu şekilde yaparsın bu 50 hz e yakın kare dalga üretir sonra triyaklı bir devre ile faz kayması oluşturarak olabilir bi dene bakalım

cevabımı aldımm da basit osilatör devresiymiş ben 6 volt dc 12 vlt ac ye nasıl çeviricemm yaa

ilk gönderdiğiniz devre benm projemin devresi mi?kalem pil bağlantısı nereye yapılacak peki

ilk gönderdiğim devre 12 voltla çalışıyor 12 volt yazan yer (+) toprak işreti olar yer (-) önce 6 voltu 12 volta yükseltmeniz gerekecek

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri