Opamp mosfet akım sınırlama

devredeki akım sınırlama çok kararlı çalışmaz.
Çıkış akımı sebebiyle d3 üzerinde akımın şiddetine göre yaklaşık 0,7 volt ile 1.1 volt arası gerilim oluşur.
lm723 üzerindeki internal npn transistör Vbe gerilimi yaklaşık 0,6 volttur.
akım ayar dirençleri (1820 ohm) ile bu internal transistörün Vbe gerimi (2,3) ayarlanır. I-limit ve I-sense uçlarındaki gerilim 0,6 voltta transistör akımı (Q1) sınırlanmış olur. çünkü bu internal transistör Q1 transistörün beyzine giden akımı azaltmaktadır.
1820 ohm direnç , d3 diyotuna paralel olduğundan ve diyot üzerindeki gerilim hem akım hemde ısıyla değişeceği için akım sınırlaması ayar yaptıktan sonra ısı sebebiyle bir miktar değişecektir.

devredeki akım sınırlama çok kararlı çalışmaz.
Çıkış akımı sebebiyle d3 üzerinde akımın şiddetine göre yaklaşık 0,7 volt ile 1.1 volt arası gerilim oluşur.
lm723 üzerindeki internal npn transistör Vbe gerilimi yaklaşık 0,6 volttur.
akım ayar dirençleri (1820 ohm) ile bu internal transistörün Vbe gerimi (2,3) ayarlanır. I-limit ve I-sense uçlarındaki gerilim 0,6 voltta transistör akımı (Q1) sınırlanmış olur. çünkü bu internal transistör Q1 transistörün beyzine giden akımı azaltmaktadır.
1820 ohm direnç , d3 diyotuna paralel olduğundan ve diyot üzerindeki gerilim hem akım hemde ısıyla değişeceği için akım sınırlaması ayar yaptıktan sonra ısı sebebiyle bir miktar değişecektir.

Akım diyot üzerinden akıyor ısınmadan dolayı akımda değişiklikler olacak ama şu 3 amper çıkış formül hesabını anlamadım kesmez hocam? Sizin öneriniz lm723 no:2-3 arası 10w 0.1ohm taş dirençle akımı 0.65/0.05=13A le sınırlamak mı yoksa vidalı metal diyot kullanıp soğutucuya bağlayarak bu şekilde kullanmak mı?

Taş direnç kullanırsanız internal transistörün vbe gerilimi sebebiyle düşük akımlarda ayar yapamazsınız.

Taş direnç kullanırsanız internal transistörün vbe gerilimi sebebiyle düşük akımlarda ayar yapamazsınız.

Hocam Ben bu devreyi 13 Amper olarak istiyorum 3 bdx53 çıkışa paralel 10 w iki 0.1 ohm taş direnç ama akım ayarı da yapmak istiyorum.. bu devreyi kurup denedim çalışıyor ama akım hesabını nasıl yapmış ? 500 ohm luk pot ların hesabı nedir 3 amper çıkış almak için

Eğer sadece 13 amperden fazla akım akmasın istiyorsanız taş dirençlede yapabilirsiniz. Siz 0-13 amper ayarlı akım istiyorsanız diyotlu olmak zorunda.

Devrenin çalışmasını anlatmıştım.
D3 diyotu üzerindeki gerilim 0.7v ile 1.1 volt arası , üzerinden deçen akıma göre deeğişir.
İnternal transistörün iletime geçip akım sonırlaması yapması içi 2 ile 3 arasına 0.6 volt gelmesi gerekir.
Gerilim bölücü dirençler istenilen çıkış akımında 0.6 volt oluşturmak için kullanılıyor.

Eğer sadece 13 amperden fazla akım akmasın istiyorsanız taş dirençlede yapabilirsiniz. Siz 0-13 amper ayarlı akım istiyorsanız diyotlu olmak zorunda.

Devrenin çalışmasını anlatmıştım.
D3 diyotu üzerindeki gerilim 0.7v ile 1.1 volt arası , üzerinden deçen akıma göre deeğişir.
İnternal transistörün iletime geçip akım sonırlaması yapması içi 2 ile 3 arasına 0.6 volt gelmesi gerekir.
Gerilim bölücü dirençler istenilen çıkış akımında 0.6 volt oluşturmak için kullanılıyor.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim hocam.. şimdi bu devrede “Q1 transistörü” ucuna “0.1R” taş direnç koyacağım taş direncin bir ucu “I ADJ” potansiyometresine diğer ucu “D3” diyotuna gelecek.. burda akım hesabını nasıl yapabilirim.. İnternal npn aşma gerilimi 0,65V Bu pot ve dirençlerle akım hesabını net yapamıyorum burda kafam karışıyor.. 2-3 arası pot ve dirençleri çıkarıp sadece 0.1R taş direnç eklesek hesap 0.65/0.1 = 6.5 amper ama şu 500ohm luk potlarla min ve max akım hesabını nasıl yaparım v=ıxr den anlayamadım
IMG_7981.JPG

Moderatör tarafında düzenlendi:
eğer q1 emiterine 0,1 ohm direnç bağlarsanız 0,6v olt gerilime ulaşabilmesi için 6 amper akım akması gerekir. ki internal npn transitör iletime geçip akım sınırlamayı çalıştırabilsin. yani 6 amperin altında akım sınırlama çalışmaz.
bu sebeple zaten diyot (d3) kullanılmış.
biliyorsunuz diyot tan birkaç ma aksa bile diyot voltajı minimum 0,7 v olt civarı olacaktır.
d3 diyotunda oluşan bu aşma gerilimi internal transistörün vbe voltajına eşit yada büyük olduğu için akım sınırlaması miliamperler seviyesinden itibaren başlayabilmektedir.
kısacası diyot kullanmadaki amaç internal npn transistörün vbe gerilimini yok etmek yada karşılamak için dir.

eğer q1 emiterine 0,1 ohm direnç bağlarsanız 0,6v olt gerilime ulaşabilmesi için 6 amper akım akması gerekir. ki internal npn transitör iletime geçip akım sınırlamayı çalıştırabilsin. yani 6 amperin altında akım sınırlama çalışmaz.
bu sebeple zaten diyot (d3) kullanılmış.
biliyorsunuz diyot tan birkaç ma aksa bile diyot voltajı minimum 0,7 v olt civarı olacaktır.
d3 diyotunda oluşan bu aşma gerilimi internal transistörün vbe voltajına eşit yada büyük olduğu için akım sınırlaması miliamperler seviyesinden itibaren başlayabilmektedir.
kısacası diyot kullanmadaki amaç internal npn transistörün vbe gerilimini yok etmek yada karşılamak için dir.

Pardon hocam yanlış oldu Q1 transistörü yerine soğutucuya bağlı 3 adet ‘’bdx 53’’ kullanacağım emiter çıkışlarına paralel 2 adet 10 watt 0.1 ohm direnç kullanacağım; lm723 no:2 ile no:3 arasında kalan kısım aynı 2 adet 500ohm pot ile 100ohm direnç Bu şekilde max 13 amper hesabıma göre şu an resim telefondan çekmiştim çizimini yaptım şekildeki gibi
IMG_8007.JPG

dediğim gibi eğer 0-13 amper arası akım ayarı istiyorsanız taş dirençle çalışmaz.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri