Opamp mosfet akım sınırlama

500mv sinyal yerine pic pwm ile ürettiğin gerilimi uygulayacaksın. tabi pwm sinyalini lineer hale getirmek için rc filtreden geçireceksin.
uyguladığın her 100 mv için akü 2 amper ile şarz olacak.
ister soldaki n kanal mosfetli devreyi ister sağdaki p kanal mosfet li devreyi yap ikiside çalışıyor. devrende 24 volt yoksa sağdakini yap.
2 devrede voltaj takipcisi olarak çalışıyor her ne kadar sağdaki devre ters bağlantı gibi görünsede.
yani - input gerilimi + input gerilimini takip ediyor.
hocam fet source den giden v3 aku mu?
ben aslinda 14.4 e gelince devreyi roleyle keserim diye dusunmustum ama biraz zorlayacak olsa da boylesi daha guzel devreyi bitirince sizlerle paylasacagim
16f877a uzerinden yapacagim..

v3 ve v5 akü. sen hangisini yapmayı düşünüyorsun. n kanal yoksa p kanal mofetliyimi . isiste similasyon yaptınmı.

v3 ve v5 akü. sen hangisini yapmayı düşünüyorsun. n kanal yoksa p kanal mofetliyimi . isiste similasyon yaptınmı.
n kanal kullanacagim henuz yapamadim pwm icin kod yazmam lazim isten gucten firsat bulamiyorum. bitirir bitirmez burada paylascagim takildim bir yer olursa tekrar rahatsiz edebilirim hocam degerli paylasimlariniz icin tesekkurler

Değerli hocam rahatsız ediyorum bir konuda istirhamım daha olacaktı lm358 opamp ve irf540 n mosfet 10k pot ile ayarlı akım sınırlama devresi yaptım. Devredeki lamba akü gibi simüle etmek için 0.003 ohm( akü iç direnci) ayarladım. İsis üzerinde simüle ettiğimde çalışıyor. Ancak reel olarak bağlantıları yapıp 12v 12aH aküye bağladığımda 0.20mA i bile geçemiyorum.. nerde hata yapıyorum?
IMG_6405.JPG
IMG_6406.JPG

Bu tür akım sınırlama devrelerinde source ucundaki direncin küçük seçilmesi daha uygun olur. mesela 0,1 ohm gibi. çünkü bu direnç üzerinde gerilim düşsün istenmez.
0,1 ohm direnç kullandığında akü akımı 10 amper olduğunda bu direnç üzerindeki en yüksek voltaj 1v olur.
opamp +inputa verdiğiniz gerilimde maksimum 1 volt olsun.
1v + input voltajında 0,1 ohm r1 direnci üzerinden 10 amper akmalı.
0v + input voltajında 0,1 ohm r1 direnci üzerinden hiç akım akmamalı.
bunlara dikkat ederk devreyi kur eğer sorun varsa opamp yada mosfet arızalı olabilir.

Bu tür akım sınırlama devrelerinde source ucundaki direncin küçük seçilmesi daha uygun olur. mesela 0,1 ohm gibi. çünkü bu direnç üzerinde gerilim düşsün istenmez.
0,1 ohm direnç kullandığında akü akımı 10 amper olduğunda bu direnç üzerindeki en yüksek voltaj 1v olur.
bunlara dikkat ederk devreyi kur eğer sorun varsa opamp yada mosfet arızalı olabilir.
örnek devreleri baz alarak yaptım ancak haşa simulasyonda da çözüme ulaşmadım

IMG_6408.JPG
IMG_6350.JPG

IMG_4942.JPG

breadboard +- atlamalarını yaptınmı bazılarında açık devre olur.

breadboard +- atlamalarını yaptınmı bazılarında açık devre olur.

Hayır hocam atlama yapmadım seri olarak artı eksi hat boyunca gidiyor.. devre şemaya uygun şekilde board üzerinde ancak çıkış akım çekmiyor hattın ucu 12ah aküye bağlı .. power supply a bağladığımda 1,5-2 amper görüyorum ancak opamp devresi hayır

opamp arızalı olabilir. besleme voltajı en az 12 v olmalı aslında biraz daha fazla olması daha iyi isiste 24 kullanmışsın.
12v ile beslersen lm358 çıkışı maksimum 10 volt verebilir. Vgs tam iletime geçmek için 10 volta ihtiyaç duyar. eğer 1.5 ohm direnç kullanırsan 2 amperde bu direnç üzerinde 3 volt kalır. bu durumda vgs voltajı 7 volta düşer.
bunu engellemek için önceden de dediğim gibi direnci 0,1 ohm yapabilirsin yada opamp besleme voltajını yükseltebilirsin. 15 volt gibi.

opamp arızalı olabilir. besleme voltajı en az 12 v olmalı aslında biraz daha fazla olması daha iyi isiste 24 kullanmışsın.
12v ile beslersen lm358 çıkışı maksimum 10 volt verebilir. Vgs tam iletime geçmek için 10 volta ihtiyaç duyar. eğer 1.5 ohm direnç kullanırsan 2 amperde bu direnç üzerinde 3 volt kalır. bu durumda vgs voltajı 7 volta düşer.
bunu engellemek için önceden de dediğim gibi direnci 0,1 ohm yapabilirsin yada opamp besleme voltajını yükseltebilirsin. 15 volt gibi.

Cevabınız için teşekkür ederim hocam. Direnci board üzerinde son gönderdiğim fotoğrafta 0.15ohm koydum besleme voltajını 13.4v yaptım, opamp ı değiştirdim değişen birşey olmadı

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri