Opamp mosfet akım sınırlama

akay989

Üye
Arkadaşlar selamlar.. lm358 veya 741 kullanarak akü şarjı için devre yapmaya çalışıyorum ancak takıldığım noktalar var. İki farklı aküm var biri 12V 7Ah diğeri 12V 60aH.. Tam şarja kadar birini 14,4 1A ile diğerini 14,4 6A ile şarj etmek istiyorum. Opamp çıkışında IRF540n mosfet kullanacağım akım sınırlama için 0.1 ohm 5w direnç.. sorun voltajı ayarlayamıyorum ve akımı 2 a üzerine çıkaramıyorum farklı öneriniz var mı ?
IMG_5493.JPG

Zaten yaptığın akü şarj değil deşarj devresi olmuş

mosfet BAt1 in + ve - uçlarını 0R1 üzerinden kısa devre ediyor, deşarj yapıyor, yada + ucunu - ye akıtıyor da diyebilirsin, AKÜ olarak temsili BAT1 bağladıysan eğer..

internette yüzlerce şarj devresi yok mu zaten..

mosfet BAt1 in + ve - uçlarını 0R1 üzerinden kısa devre ediyor, deşarj yapıyor, yada + ucunu - ye akıtıyor da diyebilirsin, AKÜ olarak temsili BAT1 bağladıysan eğer..

internette yüzlerce şarj devresi yok mu zaten..

Opamp kullanarak mosfet ile çıkış 1-10 amper ayarlı devre yapmak istiyorum bunu anlayarak yapmak istiyorum
Ona göre ccs c de kod yazacağım
opamp konusunda zayıfım sizden ricam örnek bir yol gösterirseniz veya detaylı bir şema çok memnun olurum

L200 entegresine yoğunlaş. Düşündüğün gibi basit bi olay değil istediğin.

opamp beslemesini 15 volta çıkar akım artacaktır.

önerim lm358 besleme gerilimini 15 volta çıkarmak. irf540 düşük voltajla sürülmez. irf540 gateine seri 100 ohmda bağlayabilirsin.

Forum istatistikleri

Konular
127,949
Kullanıcılar
449,595
Son üye
Ferden1011

Yeni konular

Geri