Opamp mosfet akım sınırlama

Şu devreyi deneyebilir misiniz.

54982

Eğer yük çok akım çekiyorsa JFET yerine Darlington çifti kullanmak gerekiyormuş.

Mosfetin vgs voltajı 10 v dan fazlaysa mutlaka iletime geçmesi lazım . Opamla alakası yok. Opamp işini yapıyor.
Sen o bread boarddan başka bir şey kullan.

Son düzenleme:
Şu devreyi deneyebilir misiniz.

Ekli dosyayı görüntüle 54982
Eğer yük çok akım çekiyorsa JFET yerine Darlington çifti kullanmak gerekiyormuş.

IMG_6444.JPG

12ah aküye bağlıyorum .. normal power supply a bağladığımda akü 1,5 a çekiyor ama benim devrede 0 amper.. pot ile şekildeki gibi 0-1V arası opamp ın artı ayağına voltaj uyguladığımda (ölçü aletiyle ölçtüm) dahi ne amperde ne de voltajda değişen birşey olmuyor.. mosfet gate e sinyal gidiyor drain bacağıyla gate arasında 12.55v kadar voltaj okuyorum ama değişen başka birşey yok.. bread board u değiştirdim opamp ı değiştirdim direnci değiştirdim herşey aynı
Kullandığım opamp: LM358P

"mosfet gate e sinyal gidiyor drain bacağıyla gate arasında 12.55v kadar voltaj okuyorum ama değişen başka birşey yok."

Vgd değil vgs voltajı yüksek olmalı. Mosfeti iletime geçiren vgs voltajıdır.

"mosfet gate e sinyal gidiyor drain bacağıyla gate arasında 12.55v kadar voltaj okuyorum ama değişen başka birşey yok."

Vgd değil vgs voltajı yüksek olmalı. Mosfeti iletime geçiren vgs voltajıdır.

Selamlar hocam vgs vgd ort 12.15 v yani her ikisinde de voltaj var, npn transistörler ile de denedim sonuç aynı.. giriş voltajı 0-1V direnç değeri max 0.7ohm okudum hesaplar doğru sorun ne anlamadım.. sonuçta bu devre isiste çalışıyor, voltajda amper de değişiyor..
deneyen yapan arkadas varsa yardımcı olsa.. 3-4 tane opamp denedim farklı mosfetler dirençler denedim yok aynı durum aküyü şarj etmiyor 0 amper

Vgd ve vgs 12.15 ise mosfet iletime geçiyor yani mosfet iletimde demektir. Vds voltajı yaklaşık 0 volt demektir.

Vgd ve vgs 12.15 ise mosfet iletime geçiyor yani mosfet iletimde demektir. Vds voltajı yaklaşık 0 volt demektir.

Doğrudur hocam iletime geçiyor ama akım sorunu var.. opamp + ucundaki 0-1 voltluk değişime tepki yok..

Direnci 100 miliohm veya 50 mili ohm yap öyle dene. Hem daha az ısınır.

Direnci 100 miliohm veya 50 mili ohm yap öyle dene. Hem daha az ısınır.

IMG_7981.JPG

Hocam selamlar şekildeki devre 3A sınırlamalı olarak görünüyor limit ve sense bacakları arasında 1n5406 ya paralel toplam 1.82k direnç var .. npn aşma gerilimi 0.65/Rsc hesabına göre 0.65/1820ohm akım sınırlama hesabı tutmuyor yorumunuz var mı ?

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri