Opamp mosfet akım sınırlama

önerim lm358 besleme gerilimini 15 volta çıkarmak. irf540 düşük voltajla sürülmez. irf540 gateine seri 100 ohmda bağlayabilirsin.

Devre akü şarj etmek için doğru mu peki ? Bana açıklayabilir misin? Bir de 10ampere kadar soğutucuyla dayanır mı? Diğer arkadaşlar deşarj olur yazmış emin olamadım

Hee, akü tam kisa devre olsun.

IMG_5482.JPG

Bir arkadaş başka bir sitede böyle bir devre sunmuş 1ohm 5w direnç ve transistör ile akım ayarlı akü şarj devresi burda şönt direç gibi kullanılmış anladığım kadarıyla

Bu devre üzerinden 16f877a adc kanalı kullanarak 14.4 tam şarjda kesip 13v da açacak şekilde devre yapmayı planlıyorum o yüzden.. 0-10 ampere dayanıklı max 10 amperde soğutucuyla lm 358 dayanır mı

senin devrede aküyü 15 volt gerilime seri bağlaman gerekiyor. mosfetin source ucu ile 0,1 ohm arasına. bu durumda lm358 besleme gerilimini 15 voltun üstüne çıkarman gerekecek..

Son düzenleme:
senin devrede aküyü 15 volt gerilime seri bağlaman gerekiyor. mosfetin source ucu ile 0,1 ohm arasına. bu durumda lm358 besleme gerilimini 15 voltun üstüne çıkarman gerekecek..

IMG_4102.JPG

Böyle mi ? Amper değişiyor ancak akü voltajını 14.4 e çekemiyorum bunu nasıl yapacağım?

mosfet BAt1 in + ve - uçlarını 0R1 üzerinden kısa devre ediyor, deşarj yapıyor, yada + ucunu - ye akıtıyor da diyebilirsin, AKÜ olarak temsili BAT1 bağladıysan eğer..

internette yüzlerce şarj devresi yok mu zaten..

Bu devre konusunda yardımcı olur musun? Opamp ın burada ki görevini

Ekli dosyayı görüntüle 54544

Böyle mi ? Amper değişiyor ancak akü voltajını 14.4 e çekemiyorum bunu nasıl yapacağım?
çekemezsin çünkü isisteki akü şarz olunca voltajı yükselmez. iç direncide muhtemel 0 dır.
aküye seri bir direnç ekle 50miliohm gibi küçük.
18 volt opamp besleme gerimi küçük olmuş. 24-30 volt gibi kullan.

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri