Opamp ile sinyal jeneratörü (1Hz-1MHz)

Merhaba, ödev olarak 1 Hz'den 1 MHz'e kadar kare, üçgen ve sinüs verebilen bir sinyal jeneratörü yapmamız istendi. Ben hazır entegreler yerine opamp ile yapmak istiyorum ama bir kaç sorun var.

Öncelikle seçtiğim opamp elimde olan NE5532. Kare sinyali opampı karşılaştırıcı olarak kullanarak almayı planlıyorum. Fotoğraftaki devreyi kurduğum zaman çok güzel çalışıyor ama 35 KHz üzerinde artık kare daralmaya başlıyor ve üçgene dönüşüyor. Bu sorunu nasıl halledebilirim. Devreyi LtSpice üzerinde kurdum. Besleme olarak simetrik 9 volt kullandım.

Ayrıca integral alarak üçgen ve sinüs almayı planlıyorum ama integral alıcı devrede kullanacağım kondansatör ve direnç değerleri 1 Hz'de de 1 MHz'de de sabit kalsa devre düzgün çalışır mı? Ayrıca bu değerler nasıl hesaplanır.

1668072614364.png

Kullanacagin opampin band genisliginin cok ama cok yuksek olmasi getekir.

Sen 20Khz kare dalga uretirken opamp 20Khz in harmonikleri ile de ugrasmak zorunda.

Cunku kare dalganin harmoniklerini yukseltmezsen kare dalga ucgene benzemeye baslar.

Band genisligi en azindan 20Mhz opampla calis.

Malesef integral alarak karedalgadan ucgen dalgaya gecersen sinyal genligi frekansla degisir.

Cok gangli potun bir kanali ile karedalganin frekansini degistirirken potun ikinci kismi ile integratorun R degerini degistirebilirsin. Bu bile genligin frekansla degismesi sorununu tam cozmez.

Otomatik kazanc kontrolu ise yarar fakat frekansi aniden degistirince genligin sabitlenmesi birazcik geriden gelir.

Son düzenleme:
Merhaba, ödev olarak 1 Hz'den 1 MHz'e kadar kare, üçgen ve sinüs verebilen bir sinyal jeneratörü yapmamız istendi. Ben hazır entegreler yerine opamp ile yapmak istiyorum ama bir kaç sorun var.

Öncelikle seçtiğim opamp elimde olan NE5532. Kare sinyali opampı karşılaştırıcı olarak kullanarak almayı planlıyorum. Fotoğraftaki devreyi kurduğum zaman çok güzel çalışıyor ama 35 KHz üzerinde artık kare daralmaya başlıyor ve üçgene dönüşüyor. Bu sorunu nasıl halledebilirim. Devreyi LtSpice üzerinde kurdum. Besleme olarak simetrik 9 volt kullandım.

Ayrıca integral alarak üçgen ve sinüs almayı planlıyorum ama integral alıcı devrede kullanacağım kondansatör ve direnç değerleri 1 Hz'de de 1 MHz'de de sabit kalsa devre düzgün çalışır mı? Ayrıca bu değerler nasıl hesaplanır.

Ekli dosyayı görüntüle 92518
Aynı devreni kurmaya çalıştım fakat herhangi bir frekans cevabı alamadım. Nerede yanlış yapıyorum destek olur musun ?

Ekli dosyalar

• aaa.PNG
    aaa.PNG
    52.2 KB · Görüntüleme: 15

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine