Opamp ölçümlerindeki hatalar

Öncelikle herkese iyi forumlar,burdaki voltaj ölçümleri neden bu kadar küçük değerler geldi hatalarımı söyleyebilir misiniz?Nerelerde bağlantı hataları yaptığımı veya mantık yanışlığı yaptığımı bilmiyorum.Bunları da dile getirebilirseniz sevinirim. opamp voltage.png

ne yapmaya çalışıyorsunuz anlaşılabilir değil. 3 direnci ve 2 voltmetreyi birbirine paralel bağlayıp eviren girişe uygulamışsınız. opampın giriş empedansı çok yüksek olduğundan dirençler üzerinde sıfır volt yada sıfıra yakın bir voltaj okunması olağan. çıkış voltajı simetrik besleme yapılmadığı için 0 volt okunuyor ancak pratikte 1,7 volt kadar olması gerek.

ne yapmaya çalışıyorsunuz anlaşılabilir değil. 3 direnci ve 2 voltmetreyi birbirine paralel bağlayıp eviren girişe uygulamışsınız. opampın giriş empedansı çok yüksek olduğundan dirençler üzerinde sıfır volt yada sıfıra yakın bir voltaj okunması olağan. çıkış voltajı simetrik besleme yapılmadığı için 0 volt okunuyor ancak pratikte 1,7 volt kadar olması gerek.
summing opamp yapmaya çalışıyorum.simetrik besleme nasıl yapılıyor anlatailir misiniz bu knularda pek bir bilgim yok.

şu devrede son opampın çıkışında 13(3Va+4Vb) - 33Vc elde etmem gerekiyor.Ama bir türlü olmuyor.Dökümanları da inceledim.Fakat nedense olmuyor.adsız1.png
adsız2.png

Dostum tam bilmemekle bir yerde okumuştum. Fikir olması amacıyla yazıyorum.

Giriş geriliminizi 9 + 9 volt olarak görüyorum. 18 volt totalde. 33 volt gerilim oluşturamazsınız. Bunun için besleme gerilimide değişmeli yada opamp çıkışında transistör kullanılmalı. Ancak sizin opamplarında çıkışında hiç voltaj görünmüyor bu devre yapısı ile alakalı olmalı.

Kolay gelsin.

ilk başta baya inceliyordum. iki üç hata buldum yazıyım derken çıkıştaki voltmetre bağlantısını görünce çok sevimli geldi birden.

Dostum tam bilmemekle bir yerde okumuştum. Fikir olması amacıyla yazıyorum.

Giriş geriliminizi 9 + 9 volt olarak görüyorum. 18 volt totalde. 33 volt gerilim oluşturamazsınız. Bunun için besleme gerilimide değişmeli yada opamp çıkışında transistör kullanılmalı. Ancak sizin opamplarında çıkışında hiç voltaj görünmüyor bu devre yapısı ile alakalı olmalı.

Kolay gelsin.
iyi hoş diyorsunuz da bu devreyi 9V beslemem şartı var.Simetrik beslemede 18 volt oluyor haklısınız lakin datasheeti incelerseniz opampın -18V ile + 18V arasında bir çalışma bölgesine sahip olduğunu görürsünüz bunun dışında 33 V oluşturma gibi bir niyetim zaten yok sanırım yanlış anlamışsınız siz 33 V çok yüksek bir gerilim bu durumda opamp doymaya gider.Opamp doymaya gitmeden bu fonksiyonu sağlayıp ve bunu 9 V besleme kaynağıyla yapıp üstüne bir de öyle bir giriş kaynakları bağlamalıyım ki bunları reelde de uygulayabileyim.Simülasyonumda yanlışlıklar olabilir,cahilliğimi mazur görün,kullanmayı pek bilmiyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,854
Son üye
Enes.trk

Yeni konular

Geri