OP07 high side akım ölçümü sorunu

op07 çıkışı - besleme voltajına ulaşamıyor. senin devrede galiba -5volt
-3v ta falan kalıyor pdf sindeki output voltge range bilgisine göre.
yapman gereken. npn transistörünü opamp çıkıştan ayırıp gerilim bölücü 2 direnç eklemek.
benim kendi devremde yaptığım gibi mesela 4k7 ve 1k. böylece opamp çıkışı düşük voltajlardada npn transistörü sürecektir.
şemalı anlatım olursa daha iyi olur.

eğer op. girişlerindeki gerlim op. besleme gerilimi seviyesindeyse rail to rail input opamp kullanmalısın. output da rail to rail olursa daha iyi olur. mesela 4k7 ve 1k yagerek kalmazdı.
rail to rail demek opamp besleme gerilimi boyunca aktif demek.

eğer op. girişlerindeki gerlim op. besleme gerilimi seviyesindeyse rail to rail input opamp kullanmalısın. output da rail to rail olursa daha iyi olur. mesela 4k7 ve 1k yagerek kalmazdı.
rail to rail demek opamp besleme gerilimi boyunca aktif demek.
Tekrardan merhabalar gerilim bölücü dirençleri ekledim, 18k ya 4.7k ve 3.6k ya 1k denedim. Takılı kalma sorunu çözüldü fakat tutarlı bir akım ölçümü yapamıyorum, akım çekilmiyorken 3A, düşük akımlarda yüksek yüksek akımlarda olması gerekenden düşük gösteriyor 7 amperde 3 amper gösteriyor. Sorun neyden kaynaklanıyor olabilir. Çok sorun olacaksa yarın opampı değiştirebilirim. Bu iş için uygun ve yerel elektronikçilerden temin edebileceğim
bir opamp önerebilir misiniz?

eğer opamp girişlerindeki gerilim opamp +beslemesi seviyesindeyse rail to rail input opamp kullanmalısın. şema olmadan yorum yapamam. piyasada yüksek besleme voltajlı rail to rail input opamp bende arıyorum bulamıyorum.

eğer opamp girişlerindeki gerilim opamp +beslemesi seviyesindeyse rail to rail input opamp kullanmalısın. şema olmadan yorum yapamam. piyasada yüksek besleme voltajlı rail to rail input opamp bende arıyorum bulamıyorum.
IMG_20211024_221738.jpg

1635265263147.png

Merhabalar opampı Lm318 ile değiştirdim bu 40v lik bir opamp, offset balancing devresiyle de offset ayarı yaptım. Opamp + beslemesini 30 v civarlarına çıkaracağım böylelikle güç kaynağı geriliminden daha yüksek bir gerilim ile beslemiş olacağım.. Simülasyonda akım ölçümünde bir sorun yok fakat hakiki devre 4 ampere kadar düzgün çalışıyor 6 amper civarlarında 1 2 amper eksik gösteriyor. Tabi bundan daha önemli bir problem var, güç kaynağı çıkışı 3 v altındayken devre hem simülasyonda hem de gerçek hayatta düzgün çıkış vermiyor çıkışı 0.4-0.9v civarlarında takılı kalıyor. Gerilim yükselince düzgün çalışmaya devam ediyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim?

Ekli dosyayı görüntüle 82527
lm318 giriş voltajı - beslemeden 3,5v daha yüksek olmak zorunda. yoksa çalışmaz. op07 de öyle.
opamp giriş voltajı range dışına çıkınca çalışmıyor.
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/akım-ölçümü-için-opamp-önerisi.143028/#post-928662
https://ozdisan.com/entegre-devreler-ics/lineer-entegreler/amplifikatorler/OPA2197IDR
bu opamp rail to rail input ve output. bununla yapabilirsin.
Besleme -5 ile 30 giriş 0 ile 24 volt

r5 ve r3 ü gnd yerine -5v a bağlarsan çalışır. bu devrede çıkış voltajı opamp giriş voltajından daha düşük olması lazım.
not: opampın düzgün çalıştığını anlamak için opamp +- input arasındaki gerilimin sıfıra yakın olması gerekir.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri