Op-Amp çalışması hakkında soru

blade44

Üye
Arkadaşlar op-ampların giriş akımı çekmediği ve iki giriş arasında voltaj farkının olmadığını biliyoruz ama iç yapısına bakdığımız zaman girişlerinde bir transistör bulunuyor. Nasıl oluyorda girişine uygulanan sinyal beyz den geçmiyor. Bilen arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim. Tam anlamıyla girişler nasıl aktif oluyor anlayamadım.
1620513696413.png

opamp girişlerinden yani beyzlerinden akım geçer. fakat çok düşük olduğu için ihmal edilir. beta yaklaşık 100 kabul edersek.. bu opampta 20u/100=200namper kadar beyz akım beyzden geçer yaklaşık.
eğer opamp mosfet girişliyse beyz akımı çok daha düşük olur. sıfır kabul edilir.

arkadaşlar birde bu girişlerden birini gnd hattına bağlandığı zaman transistör nasıl aktif olup işlem yapıyor o kısmınıda anlayamadım mesela https://www.falstad.com/circuit/ 741 internals örnek devresinde - girişden gnd yi çıkar çıkış vermiyor

inverting opamp +input "0" voltajını çıkarmaktan bahsediyorsanız çıkış vermemesi normal. çünkü -input yüksek olunca çıkış -vee olur.
opamp iki giriş voltajı arasındaki farkı binlerce kat yükseltir. mesela yükseltme katsayısı 1000 olsun. gerçekte daha yüksektir. kolaylık olsun diye 1000 dedim.,
voltage-follower.png

bu resimde opamp voltaj takipçisi olarak bağlanmış.
yani giriş voltajı aynen çıkışta görülüyor.
Vin voltajının dc 10v olduğunu opamp beslemesinin +-15v olduğunu düşünelim.
Devre enerjilendiğinde başlangıçta çıkış voltajı 0v ve -inputa bağlı, +input voltajı +10v olduğu için arada 10v fark olacak.
10x1000=10000v. çıkış voltajı olacak. daha doğrusu olmak isteyecek.
(fakat besleme +-15 olduğu için +15v aşılamaz.)
Çıkış voltajı 0 dan itibaren yükselirken. 10 volta yaklaşınca yükselme duracaktır.
Tam olarak söylenirse -input 9990mv değerinde iki giriş arasındaki voltaj farkı 10mv olacaktır.
+input 10000mv , - input 9990mv
Tam bu durumda denge sağlanmış olacaktır.
çünkü aradaki voltaj farkı 10mv ve kazanç 1000
10mv x1000=10v
İşte opampın çalışma mantığı basitçe bu.

inverting opamp +input "0" voltajını çıkarmaktan bahsediyorsanız çıkış vermemesi normal. çünkü -input yüksek olunca çıkış -vee olur.
Hocam aslında benim anlamadığım aşağıdaki devrede -Vin girişi gnd ye bağlı iken npn transistör nasıl aktif oluyor benim mantığıma göre oraya gnd bağlayıp bağlamamak arasında fark yok çünkü npn transistör aktif olmayacak diye düşünüyorum anlatırsanız sevinirim.
1620554690091.png

Hocam aslında benim anlamadığım aşağıdaki devrede -Vin girişi gnd ye bağlı iken npn transistör nasıl aktif oluyor benim mantığıma göre oraya gnd bağlayıp bağlamamak arasında fark yok çünkü npn transistör aktif olmayacak diye düşünüyorum anlatırsanız sevinirim.
Ekli dosyayı görüntüle 74192
-input gnd yerine out a bağla çalışması lazım.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri