On Grid Sistemlerde Sebekenin Kesilmesi Durumu

el_mek
biraz daha detay verebilirmisiniz hocam.
ürettiği elektriğin fazlasını şebekeye satmak isterken dağıtım şirketi ile başı belaya giren insanların hikayeleri bir ara sürekli haber oluyordu. şimdi pek böyle haberler duymuyoruz nedense.
bir tanesinin haber linkini ben buldum diğerlerini de siz bulursunuz artık. işte buyrun:
https://www.sabah.com.tr/egeli/2019/08/26/cifliginde-elektrik-uretti-borclu-cikti

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
el_mek
tesekkurler yorum icin bu tarz haberlere bakacagim

dupisk
tum proje maliyetlerini goz onune alirsak projelendirme ve onay alma yaklasik %3-4 civari cokta buyuk vir fark yok gibi

serkan_48
karsimda bilgili birilerini bulamayabilirim diye dusundum ama deneyecegim

tesekkurler,
bu arada on grid icin inverter ureticisi ile gorusuyorum durum ile ilgili net bilgiyi aktaracagim

el_mek
tesekkurler yorum icin bu tarz haberlere bakacagim

dupisk
tum proje maliyetlerini goz onune alirsak projelendirme ve onay alma yaklasik %3-4 civari cokta buyuk vir fark yok gibi

serkan_48
karsimda bilgili birilerini bulamayabilirim diye dusundum ama deneyecegim

tesekkurler,
bu arada on grid icin inverter ureticisi ile gorusuyorum durum ile ilgili net bilgiyi aktaracagim
kurulum maliyeti nedir ve geri dönüş süresini hesapladınız mı tabi Bakım onarım maliyetlerinide ekleyin sisteminize ek olarak kompanzasyon sisteminde gerekecektri kwh kaç kuruştan satacaksınız

Şebeke enerjisi kesildiğinde güneş panelleri üretime devam eder ve sizin kullanacağınız enerjiyi üretmeye devam eder. Bu iyi olur ancak ihtiyacınızdan fazlasını ürettiğinizi ve fazla olan kısmı da şebekeye sattığınızı düşünürsek ve şebekede o anda bir kesinti mevcutsa bu durum sorun oluşturacaktır diye düşünüyorum.

on grid de inverter şebeke faz açısına göre kendini dengeleyeceği için bu imkansız ama hibrit inverter ile bu mümkün. Şebeke yokken kendi faz açısını belirler ve sizin istediğiniz enerji ihtiyacını karşılar ( şebekeye satış olmaz ) Şebeke geldiğinde Şebeke faz açısına göre kendini dengeler ve hem size hem şebekeye enerji sağlar.

Bu tür on grid invertörlerde söylenen, şebeke yokken güvenlik sebebiyle (şebekede tadilat tamirat yapanlar açısından) enerjiyi komple kesmesi. Bunun yerine şebeke ile çalışacak bir kontaktör ile şebeke bağlantısı sağlanarak (şebeke yokken bağlantı kesik olacak), şebeke yokken de akü olmasa da mevcut panellerin enerjisi kullanılabilir. Hatta tam hibrit bir sistem ile akü ilavesi ile kesintiler de telafi edilmiş olur. Her sorunun bir çözümü vardır.

Bu tür on grid invertörlerde söylenen, şebeke yokken güvenlik sebebiyle (şebekede tadilat tamirat yapanlar açısından) enerjiyi komple kesmesi. Bunun yerine şebeke ile çalışacak bir kontaktör ile şebeke bağlantısı sağlanarak (şebeke yokken bağlantı kesik olacak), şebeke yokken de akü olmasa da mevcut panellerin enerjisi kullanılabilir. Hatta tam hibrit bir sistem ile akü ilavesi ile kesintiler de telafi edilmiş olur. Her sorunun bir çözümü vardır.
Söylediklerinizin hepsine olmasada bir kısmına tamamen katılıyorum. Fakat On Grid İnv. lar faz açısını ayarlamak için şebekeye ihtiyaç duyarlar. ve Hibrit özelligi yok ise akü'ye besleme çıkışı yapamaz bundan dolayı Hibit İnv. Tamamen sorunu çözecektir.

Forum istatistikleri

Konular
127,949
Kullanıcılar
449,594
Son üye
srdrgl1905

Yeni konular

Geri