On grid sisteme akü baglasam nasıl olur.

saygı değer ustalarım kolay gelsin size yine bir sorum var güneş panellerini seri mi bağlasam daha iyi güç verir yoksa parelel mi yada hangi bağlantı daha verimli ve güneş panellerine zarar vermez şu an sistemi ben +-+-+- olarak bağladım 10 adet güneş panelini bu şekilde voltajı yükseliyor ama amperi düşüyor ++++++ ————- olarak bağlasam nasıl olur hücünde yada watt değerinde yükselme yada düşme olurmu

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik işi, bilgi ve bilinç gerektirir, deneme yanılmaya gelmez!

Bir kaç defa daha naçizane belirtmiştim. Gerilim (Volt) ve akım çarpımı gücü (watt) belirlediğinden. Nasıl bağladığınız bu bağlamda çok önem arz etmez. Yalnız sisteminiz neyi gerektiriyorsa o şekilde bağlamalısınız. Panelleriniz 12 volt'a göre ise hem 12 volt sisteme göre hem de seri bağlayıp 24, 36 veya 48 volt'a göre birleştirmek mümkündür. Bu noktada diğer bileşenlerin özellikleri önemlidir. Akü grubu nasıldır? Tek akü ile mecburen 12 volt'a göre panelleri bağlamalısınız (tabi paneller 24 volt'a göre değilse-190Wh'a kadar). İnverter kullanılacaksa inverterin giriş voltajı da sizi kısıtlayacaktır. Yani inverter DC12-AC220 ise yine mecburen aküye, panele bakmaksızın 12 volt sisteme uygun montaj yapmalısınız. 12 volt panellerde 18-23 volt açık devre gerilimi ölçülür. Sizi yanıltmasın, şarj kontrol cihazı bu gerilimi uygun şarj gerilimine düşürecektir.

Sorunun merak kısmında, pil, batarya, akü, panel vesair enerji üreteçleri seri bağlandığında gerilimleri toplanır, paralel bağlandığında (aynı özelliklerde) ise akımları toplanır kaidesini unutmamak gerekiyor.

Akü ile örnek verirsek; 12V 100Ah akü teorik olarak 1200Watt güç saklar (gerçekte bu değer alınamaz!).
2 adet aynı akü seri ya da paralel bağlanırsa güçleri toplanır, yani 2400Watt eder. Seri bağlamada gerilimi (volt) toplarsınız (24Volt 100Ah, akım aynı kalır), paralel bağlamada gerilim aynı kalır akımı (12V 200Ah) toplarsınız, dolaysıyla güç ikiye katlanır. 24x100=12x200. Panellerin sistem ihtiyacınıza göre seri-paralel bağlanmalarında da aynı kural geçerlidir.

Unutulmamalıdır ki, enerji hiçbir zaman yoktan var vardan yok edilemez. Ancak bir şekilden başka bir şekle dönüşür!

12 volt akü ve invertere 24 volt'luk panel bağlanılmamalıdır! Tersi durumda zaten şarj alınamaz. Her iki durumda da bir yerde hata yapıldığı çok çabuk anlaşılır.;)

Ağzına sağlık ustam ama benim sistem şöyle 150-ile 500 volt arası giriş bağlantısı istemekte invertör onun için panelleri 120 vaya 200 volttamı bıraksam daha iyi yoksa 450-500 volt yapsam daha iyi sizce hangisi daha sağlıklı olur düşük voltaj yüksek ampermi yoksa yüksek voltaj düşük ampermi daha iyi olır invertörün girişine invertör çünkü sisteme direk enerjiyi veriyor ongrid sistemden dolayı sizce daha mantıklı hangisi olur sonuçta ikisinide çeviricek ama panellerin ve invertörün sağlığı bakımından dahaiyi hangi bağlantı zorlamadan daha iyi olur

Uç değerlerde kullanmak doğru olmaz. Fakat düşük ışımada da güç üretim isteniyorsa kullanılacak gerilim değerinin biraz üzeri seçilebilir. Yani AC220 için 300-350 volt değerleri tercih edilebilir kanaatindeyim. Bu tespit ancak invertörün bilgi kağıdı/datasheet'ının incelenmesi sonucu daha isabetli olacaktır. Oradaki gerilim ve güç eğrilerine bakmak gerekiyor.

Kafanızın takıldığı,
...sizce hangisi daha sağlıklı olur düşük voltaj yüksek ampermi yoksa yüksek voltaj düşük ampermi daha iyi olur...
durumda ise Güç=Gerilim (volt) x Akım (amper) olduğundan değişen bir şey olmayacaktır. Sadece inverterin hangi gerilim aralığında daha verimli çalıştığını bilmek önem arz etmektedir. İnverteriniz sanırım bu modeldir? İnverterin 500 volt'a kadar desteklediği görünüyorun. Hangi voltaj aralığının daha verimli olacağı üretici teknik ekibine sorulabilir. Kendi ürünlerini bizlerden çok daha iyi tanıdıkları kesin.

Selam arkadaşlar yine ben lexron tam sinüs 3 kw akıllı invertör aldım ama buna kaç tane panel bağlayabilirim çözemedim elimde şu an 12 adet 350 w monocristal panel var sizce kaç adet panel bağlayabilirim bu cihaza

Selam arkadaşlar yine ben lexron tam sinüs 3 kw akıllı invertör aldım ama buna kaç tane panel bağlayabilirim çözemedim elimde şu an 12 adet 350 w monocristal panel var sizce kaç adet panel bağlayabilirim bu
İlave olarak iki panel daha aldım ama panelleri ölçüyorum 34 volt veriyor ayrı ayrı birleştirip ölçüyorum voltaj göstermiyor ortalama 68 volt göstermesi lazımken 0 olarak görünüyor bir sorunmu var sizce panellerde yada uyuşmuyormu

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,153
Kullanıcılar
449,897
Son üye
alcaponee

Yeni konular

Geri