On grid sisteme akü baglasam nasıl olur.

muhammed68

Üye
Merhaba benim sorum bir villaya on grid güneş enerjisi (pv) sistem kuracagim aksaray iline gore ileride sistemi sebekeye enerji satacak sekildede tasarlamak istiyorum ama suanlık akü baglayarakta aslında off grid sistem yapıcam ilk başlar için sorum şu panel grubunu mppt sarj regulatorunden aküleri sarj etsem mppt ilede on grid bir inverteri beslesem sebeke kablosunuda on grid invertere baglasam sizce nasıl olur daha iyi dusuncesi olan varda onada açığım. Ozet olarak hem off grid hem on grid gibi bir sistem dusunuyorum.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
On grid sistemi şu an calistirirsan şebekeye bastığın enerji sayacina yazar ve faturan şişer. Enerji satmak için prosedür var, proje lazım. Onay alırsa projeye uygun yaparsın ve sonrasında kontrole gelip onay verirler. Öyle saticam demekle satamazsin

İlk basta off grid yapim diyorum hem akulu sistemi kurarim sarj edebilirim sonrada basvuru yapip arastirip on grid inverteri baglarim diyorum uygunmu sizce direk on grid sistemi inverteri baglamicam zaten

bir invertörü hem on-grid hemi de off-grdi sistem icin kullanamiyorsunuz diye biliyorum. isletmeye almak icin on-grid uygulama normlari cok fazla (Gerilim, akim, harmonik, güc ve güvenlik parametreleri..)
Dolayisi ile direkt on-grid sistemleri arastirip, tüm fizibiliteyi ona göre hazirlayip, calismalarinizi o dogrultuda degerlendirin derim. Hibrid uygulamalar icin;

https://www.fronius.com/tr-tr/turke.../tüm-ürünler/çözümler/fronius-depolama-çözümü

saygilar

Arkdaşlar bu on grid sistemlerde illa çift yönlü sayaçmı gerekiyor yoksa sayaç takmadan kullanabiliyormuyuz bende taktım ama pek fazla faydası yok gibi geldi bana power 750 watt bile görmedi daha ama utulity yazan yerde anlık çekilen watt değerini gösteriyor güneşten verilen watı yada şebekeye verilen enerjiyi göremiyormuyuz yada nasıl görürüz 5 kw ongrid sistem 8 adet panel 320 w monocristal inwertwerin ismide mexxsun deye sun 5k-g bana verilen cihazın içinde kitapcık var ama ingilizce yazıyor ama tam anlayamadık resimli
Anlatım var ama yarım yarım çözemedim gitti

On grid sistem adı üzerinde akü yerine ihtiyaç fazlasını dağıtım şirketi ile yapılan protokol gereği şebekeye basar. Bu durumda da çift taraflı sayaç kullanılır ki şebekeden çekilen ve şebekeye basılan güç mahsuplaşılarak fatura edilebilsin. Bahsedilen çift yönlü sayaç ve protokol olmaksızın akıllı invertörler kullanılmalıdır. Böylece üretim olduğunda öncelikle panellerden gelen güç tüketime verilir, üretim olmadığında ya da yetersiz olduğunda da şebekeden takviye yapılır. Tabi bu durumda kullanılan güç için az da olsa akü sistemi kullanmak gerekiyor. Anlık kullanıma bağlı olarak belki 2x12V100Ah akü (invertör 24 volt ise) edinmek gerekiyor.

Ben direk kendi şebekeme vermek istiyorum sistem 120 -450 volt arası çalışıyor geri satma gibi bir düşüncem yok şimdilik yanlız bu invertörlerde ilk panellerden üretilen enerjiyi çektirmek istiyorum yetmezse şebekeden çeksin istiyorum fazla olanıda şebekeye versin istemiyorum bunu nasıl yapabilirim invertörümün markasını yukarda belirttim yardımlarınızı bekliyorum yani güneş varken paneller girsin devreye yokken Şebeke çalışsın istiyorum bu arada güneşten fazla gelen enerjiyi şebekeye bastığımızda normal sayaç bize fatura yazmaması için ne yapabilirim onuda yazarsanız çok sevinirim iyi günler dilerim

On grid invertörlerde dediğiniz gibi bir çalışma yapılabiliyor mu bilmiyorum. Akıllı invertörler tam da dediğiniz gibi çalışıyor fakat off grid olduklarından akü gerekiyor. Her iki tür invertörde de bir ayar ve öncelik seçme durumu olabilir?

Son düzenleme:
Bu arada arkadaşlar sistemi yeni yeni çözmeye başladım akım trafosunu direk giriş sigortasına bağladım burda evde tüketilen tüm enerjiyi invertör üzerinden görmek mümkün ama ben invertörü prizin enerjisinden aldım direk gelen enerji kablosundan almadım çünkü oda sigorta kutusuna bağlı diye ama şöyle bir sorum var sizlere direk ana sigorta girişinden almakmı mantıklı yoksa prizin hattına yada buata bağlamakmı mantıklı sizce bazen ölçümlere bakıyorum biraz önce 2000 w lık bir süpürge çalıştı invertör 1800 watt ını karşılarken diğer 200 watını şebekeden kullandı bazı evde çalışan küçük aletler var modem olsun şarj aletleri olsun bunlar takılıyken 10 w invertörden 20 w şebekeden kullanıyor yani küçük aletler çalışırken pek faydasımı olmuyor yoksa priz hattından aldığım içinmi böyle yapıyor sizce bağlantıyı direk sigorta kutusundan almakmı daha mantıklı yoksa boğattan veya priz hattından vermekmi fiziki olarak düşünürsek fazların hepsi bir araya topranıyor diye biliyorum birde aletin ayarları var ama anlayamadım servisi ayar gerektirmeyen bir invertör dediler ama internette başka markalarda ilk panelden enerjiyi al diye bir menüsü var benimki
İngilizce olduğu için sistemsel çözemedim sizce varmıdır ayarı bana yardımcı olurmusunuz bu konuda teşekkür ederim cevaplarınızı bekliyorum
Cihahazın markası Mexxsun deye Sun5k D 5000 w

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,843
Son üye
hvncrblt

Yeni konular

Geri