Omron PLCde indirek adresleme

AÇIKEL

Üye
Merhaba Arkadaşlar PLC içerisinde bir registere yazdığım değeri adres olarak kullanmak istiyorum. Bu konuda bilsi olan veya elinde örnek programı olan arkadaşlar paylaşısalar sevinirim.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Omron PLC lerde DM adreslerini komut içerisinde önünde @ işareti birlikte kullanırsanız verdiğiniz DM adresindeki değeri adres olarak kullanır. Ekteki örneği incelerseniz anlaşılacaktır sanırım.

Ekli dosyalar

• Dolaylı adres.rar
    4 KB · Görüntüleme: 269
Merhabalar
Taner Bey; Omron konusunda cok yeniyim
Ornek bir program gonderebilir misiniz...
Gonderiniz için tesekkür ederim, lakin biraz daha acıklama ekler misiniz...

Saygılarımla...

Ek olarak Taner Bey Omron programında hafıza bolgeleri hakkında bilgi verebilir misiniz
Siemens Mitsubishi Ge ya da Vigor PLC lerde inputlar I0.0 X0 ve outputlar Q0.0 Y0 gibi tanımlanabilmekte ki keza hafıza bolgeleri ya da analog giris cıkıslar da boyle duzenlenmekte...
Yardımınız için sımdıden tesekkür ederim...

Saygılarımla...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Sayın urlaub, elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışayım, ancak maalesef elimde örnek olarak foruma ekleyebileceğim çok fazla program yok.
Omron PLC'lerde giriş-çıkış adreslemesi kullanılan modele göre değişebiliyor, moduler serilerde (CJ ve CS serisi) CPU yanına takılan kartlara göre sıfırdan başlayarak word halinde sıralı olarak adresleniyor.
Örneğin CPU'dan sonra takılan ilk 16 noktalı kart (giriş ya da çıkış olabilir) sıfırıncı kanal, ikinci kart birinci kanal vb.
Analog giriş-çıkış kartlarında ise kart üzerindeki ünite numarasına göre ilgili adresler değişiyor.

Kompakt serilerde ise (CP1L, CP1H) girişler sıfır, çıkışlar ise onuncu kanaldan başlayarak adresleniyor.

Hafıza alanları ise genel olarak;
CIO (common input-output area,ortak giriş-çıkış alanı) bit, word, long vb. olarak kullanılabiliyor
DM (Data memory) direkt bit adresleme yapılamıyor, word, long vb. formatlarda kullanılabiliyor
W (work area) CIO gibi, fakat CIO, fiziksel giriş-çıkış adresi olabilirken W alanı yalnızca hafıza alanı olarak kullanılabiliyor.
Bunların dışında HR,AR gibi başka bölümler de mevcut,ben en çok kullanılanları açıklamaya çalıştım. Forumumuzda bulunan Omron PLC eğitim dökümanlarını da incelemenizi tavsiye ederim.

Size nacizane tavsiyem Cx-Programmer kurup, alıştırmalar yapmanız, zaten daha önce başka bir PLC kullandıysanız zorlanmadan adapte olabilirsiniz. Sorunuz olursa yine buradan cevaplamaya çalışırım.

Basit bir örnek program da yükledim, ayrıca komutlarla ilgili aşağıdaki linkteki dökümanda açıklamalı örnekler (ingilizce) bulabilirsiniz.

http://downloads.industrial.omron.c...40/W340-E1-15+CS-CJ Series+InstrRefManual.pdf

Kolay gelsin...

Ekli dosyalar

• Ornek.rar
    3 KB · Görüntüleme: 120

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular