omron plc ile servo motor kontrolü

magi

Üye
slm arkadaşlar..omron plc ile servo motoru ilk önce 90 derece sağa sonra 90 derece sola dönderen program yazıp gönderebilecek olan varmı? donanım olarak omron servo sürücü kullanacak olursak nasıl bir kontrol şması oluşturabiliriz.yardımcı olursanız sevinirim..eminim birçok arkadaşın buna ihtiyacı var

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
çok ucu açık bir soru olmuş. hangi servo motor? hangi sürücü? ayrıca 90 derece sağa sola dediğin için bu uygulamayı step motorda yapman daha uygun olur. step motor için de (omron kullanmak zorunda değilsen) s7-200 hızlı çıkışını kullanabilirsin, s7-300 + fm kartı kullanabilirsin, pic kullanabilirsin, omronun yeni cs serisinde ve önceki cj serilerinde hızlı çıkış var mı bilmiyorum.

merhaba ......
servo motorları ve step motoları bilgisayar ortamında simülasyon yaparak çalıştırabileceğim bir program varmı?yardımcı olursanız sevineceğim......
otomasyon

CJ1M-CPU2X serilerinde 2 ayrı puls çıkışı var, 2 eksen kontrol edebilirsin. Eğer PLC ve Servo sürücünün kodlarını yazarsan dökümanları gönderebilirim.

c1jm-cpu22 1 eksen olsun..sadece mantığını kavramaya çalışıyorum...sgmgh 850 wattlık motor ve sgdh 09dc servo sürücü..yardımlarınızı bekliyorum

Merhabalar;

Öncelikle puls ile pozisyon kontrolü yapıcaksanız motorun encoder çözünürlüğünü bilmeniz gerekiyor. SGMGH motorların encoder çözünürlüğü 17bit dir(yani 1 turda motor encoderı 131072 puls üretir). Eğer Omron PLC ile SGDH sürücüyü puls ile sürecekseniz öncelikle sürücüyü Position Control moduna almanız gerekiyor. Daha sonra puls girişlerini etkileyen Pn202/Pn203 parametrelerini ayarlamanız gerekiyor.Bu iki parametre elektronik redüksiyon oranıdır. iki parametrenin değerini öncelikle 1 yapın. Böylece siz PLC den Sürücüye 131072 puls gönderdiğinizde , motorunuz 1 tur atar. Bu arada Omron servo sürücüde bazı parametre ayarlarının geçerli olabilmesi için cihazın enerjisini kesip vermeniz gerekiyor. (Bu bahsettiğim parametreler dahil) CJ PLC de PLS2 komutunu kullanarak , basitce istediğiniz pozisyonlamaları yapabilirsiniz.OMRON nun sitesinden ''CJ PLC Built-in operation manual'' dökümanını indirirsen içinde örnek bağlantıları ve program satırlarını bulabilirsin. Saygılar

slm arkadaslar benım bı sorum olacak?
ben plc yazılım yaptım bı suru projede gorev aldım. plc ıle servo motor kontrolu yapmam istenıyor daha doğrusu yarın bununla ılgılı iş görüşmem var plc ile servo kontrol etmek zormu yada öğrenmem uzun zaman alırmı yardımcı olursanız sevınırım . tesekkurler.

Merhabalar;

Öncelikle puls ile pozisyon kontrolü yapıcaksanız motorun encoder çözünürlüğünü bilmeniz gerekiyor. SGMGH motorların encoder çözünürlüğü 17bit dir(yani 1 turda motor encoderı 131072 puls üretir). Eğer Omron PLC ile SGDH sürücüyü puls ile sürecekseniz öncelikle sürücüyü Position Control moduna almanız gerekiyor. Daha sonra puls girişlerini etkileyen Pn202/Pn203 parametrelerini ayarlamanız gerekiyor.Bu iki parametre elektronik redüksiyon oranıdır. iki parametrenin değerini öncelikle 1 yapın. Böylece siz PLC den Sürücüye 131072 puls gönderdiğinizde , motorunuz 1 tur atar. Bu arada Omron servo sürücüde bazı parametre ayarlarının geçerli olabilmesi için cihazın enerjisini kesip vermeniz gerekiyor. (Bu bahsettiğim parametreler dahil) CJ PLC de PLS2 komutunu kullanarak , basitce istediğiniz pozisyonlamaları yapabilirsiniz.OMRON nun sitesinden ''CJ PLC Built-in operation manual'' dökümanını indirirsen içinde örnek bağlantıları ve program satırlarını bulabilirsin. Saygılar

teşekkürler;)

merhaba ben bu sıtede yenıyım ben servo sürücüyü pıc ıle sürmek istiyorum nasıl yaparım yardımcı olursanız sevinirim acillllldir.

Forum istatistikleri

Konular
128,164
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri