Omron NJ plc pid parametrelerini değiştiriyor

Raichu

Üye
Merhaba arkadaşlar
Firmamızdaki makine 1 yıllık ve 3 ayrı noktadaki rezistans, plc tarafından SSR yöntemi ile sürülüyor.
NJ serisi plc mevcut ve ekrandan sıcaklık set , actuel sıc. ve pid out(%) değerleri ayarlayıp görebiliyoruz.
Makinede şöyle bir problem baş gösterdi.
Sıcaklık, set edilinen değere 1 sefer ulaşıyor ancak bir süre sonra yavas yavas düşmeye başlıyor.
Isınan bölgeye azda olsa ürünün etkiside oluyor ama , pid out(%) çıkışı, %25 lerden yukarı çıkmıyordu.
Bende Proportional değeri yetersiz diye tekrardan autotunning yaptırdım sisteme.
O gün mükemmel çalıştı. Ertesi sabah yine kazanç sağlayamamaya başladı.
Makine firmasından yazılımcı istedim pid parametreleri siliniyor diye. geldi inceledi ancak böyle bişey olamaz dedi.
Bende p,i,d parametrelerini ekranda göstermesini istedim yaptı ve bir kenara kaydettim.
programa, eğer sıfır olursa bu sabit rakamları gönder diye de satır ekledi , gitti ve eylüle kadar destek alamayacağım.

Ancak bugun aynı sıkıntı olunca gidip parametrelere baktım ve değişmiş.
sıfır değil ama en son bıraktığımda değil.

Sizce bu cihazlar bunu yapabilirmi? Sizin görüşleriniz nedir?
Yardımcı olursanız memnun olurum
Teşekkürler

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Plc programında autotuning yap biti set oluyor olabilir ve sistem kendisi autotunning yapıp parametreleri değiştirebilir. PID blogunu kontrol etmenizde fayda var.

Ekranda auto tunning butonu var . bastığımız zaman yeşil oluyor ve auto tunning yapıp geri pasif oluyor. Bu sabah tekrar autotunnig yapıp makineyi teslim ettim çalışanlara, Pid değerini kaydettim.
artık Eylül gibi yazılımcı gelince tekrar inceleyecek.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri