omron cx programmer v5.0 YARDIM

selamlar bende cqm1 cpu21 bulunmakta. Forumdan bulduğum CX Programmer 5.0' pc me kurdum. içinde olan hazır Programı plc den pc ye upload da ettim. Buraya kadar herşey iyi ama kendi yaptığım en basit bir start-stop mühürleme devresini plc ye download yapamıyorum. Sanki bişeyler eksikmiş gibi yaptığım basit devrede.. Compile yaptığımdada hatam olmadığını söylüyor. Transfer to plc yazısı hep sönük. Sİemens s7 200 ve 300 programlamayı gayet iyi biliyorum. AMA bu CX PROGRAMMER biraz farklı. Türkçe döküman var. Ama bu konuda hiç bilgi bulunmuyor. YARDIM!!!!

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
pekı hocam sız ne yapmak ıstıyorsunuz cx ıle

benim elimde var omron plc......Programın kullanılışını öğrensem tamam yani şu en basit pc den plc ye olan DOWNLOAD kısmını bilsem yeterli. Kalanını çözerim.....

egzantrik1453 ' Alıntı:
selamlar bende cqm1 cpu21 bulunmakta. Forumdan bulduğum CX Programmer 5.0' pc me kurdum. içinde olan hazır Programı plc den pc ye upload da ettim. Buraya kadar herşey iyi ama kendi yaptığım en basit bir start-stop mühürleme devresini plc ye download yapamıyorum. Sanki bişeyler eksikmiş gibi yaptığım basit devrede.. Compile yaptığımdada hatam olmadığını söylüyor. Transfer to plc yazısı hep sönük. Sİemens s7 200 ve 300 programlamayı gayet iyi biliyorum. AMA bu CX PROGRAMMER biraz farklı. Türkçe döküman var. Ama bu konuda hiç bilgi bulunmuyor. YARDIM!!!!

selamlar...
öncelikle cx-programmer ile yazdığınız programı plc ye yüklemeden önce plc ye connect olmanız gerekmektedir.aksi taktirde "transfer to plc "yazısı veya icon u disable dir.yani görünmez
bu durumda plc ye bağlanmamız gerekmektedir.sarı üçgen içerisinde elektrik ambleminin olduğu icon a basarak online olmanız gerekiyor. veya shift+F9 oda olmadı yukarıdaki "plc" menülsünün altında
"work online " var ona tıklaman yeterli

cqm1 seri si için haberleşme 9600 7 even 2 seçmeyi unutma..com port ve kablon doğru ise bağlanırsın..

sonucu mutlaka bildir.
kolay gelsin

İÇİNDE hali hazırda bir program var. Bir makineden söküldü zaten. O programı plc den pc ye indiriyorum. Ama Kendi yaptığım basit bir devreyi plc ye yükleyemiyorum. AUTO ONLİNE yapıyorum. İçinde yazılı olan devreler b.sayarıma iniyor. Kablo bağlantı sorunum yok. Birde pilin olduğu yerde küçük swiçler var. Onlar engelliyor olabilir mi? Konum itibariyle......

bir çok sebebi olabilir. 1- yazdığın ufak yazlım her neyse hatalı olabilir bunu anlayabilmek içinde kırmızı bir hat oluşmuşsa yükleme yapamazsın. 2- auto online yaparak sadece mevcut plcdeki bilgileri pc ye çekmiş olacaksın byükleme kısmı önce online olmanı daha sonrada transfer to plc sekmesinden yüklemeni gerektirir. 3- auto online olduğuga göre connet olmayı başarıyorsun demekki setting kısmında sysmac veya toolbus seçimlerini deneyebilirsin.

şimdilik bu kadar umarım yardımım dokunur

nicelife11 ..son noktayı koymuş..ama sana yinede deep swicth settinglerin açıklamalarını yolluyorum..
user memory read only olmuş olabilir.

kolay gelsin

arkadaşlar bana omron plc oroğramı ve notları lazım eğer yardımcı olabilirseniz çok iyi olur

kıran01 ' Alıntı:
arkadaşlar bana omron plc oroğramı ve notları lazım eğer yardımcı olabilirseniz çok iyi olur

sevgili arkadaşım önce bi şunu denesen siteyi araştırıp ondan sonra şöyle yazsan. sitede aradım ama maleseef hiç bişey bulamadım lütfen yardım edin gibi. arama kısmına omron yaz bak neler göreceksin. denemeye değer bence değilmi

kardes yukarıdakı arkadaslarında bahsettıgı gıbı compıle ettıkten sonra hıcbır hata ıle karsılasmıyorsan eger ' work onlıne ' yaptıktan sonra plc ıle pc arasında baglantı kurulması lazım :) kuruldugunda ya stop yada monıtor yada run modu dıye yazar zaten soldakı proje penceresınde :)bundan sonra transfer to plc menusu nu secebılırsın :) upload ettıne gore kablon dogru dıp swıchlerde belkı sorun olabılır gecen gun bende omron CJ1M CPU11 ı programladım buna benzer sorunlar yasadım connect olmayla ılgılı falan dıp swıch ayarlarını su sekılde yaptım sende ıstersen bı dene :) 3,5 ve 8 ınce swıchler OFF 1,2,4,6 ve 7ıncı swıchler ON konumunda :) bendekı plcde 8tane wardı sendekındede 8tane warsa dene derım :)

Forum istatistikleri

Konular
127,958
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri