okul yıllarından bir anı...

aks_fazli

Üye
Sene 2000 üniversitede atölye ödevi olarak konveyör üzerindeki cisimleri tiplerine göre ayıracaktık.O zamanlar gençlik dönemleri eğlence ,sigara ev kirası falan derken ödevlere para ayıramıyorduk.

Neyse 3 arkadaş konveyörü nasıl yapacağımızı düşünmeye başladık (beyin fırtınası ) ama parasal nedenlerden dolayı kolay karar veremedik çünkü ;bulduğumuz çoğu yöntem maliyet olarak yüksekti.O zamanlar malzeme fiyatları yüksekti ,nedeni bugünkü kadar çeşitlilik yoktu sanırım.Sonra aklımıza mükemmel bir fikir geldi ( bugün hala aynı şeyi düşünüyorum ),çamaşır makinasının merdanesini kullanacaktık ( eski merdaneli çamaşırmakinaları vardı) böylelikle konveyörün millerini yapacaktık, daha sonra brandacıdan branda alarak bu iki milin üzerine koyarak şaseyide marangoz işlerinden anlayan diğer arkadaşımın yardımıyla yapıp ortaya konveyör çıkaracaktık ve yaptık .
yapmasına ama hareketi sağlayacak motor ortalıkta yoktu ,elimizde de merdaneli makinanın şanzımanı ve motoru vardı bu işi içinde onları kullandık konveyörümüz bu şekilde bitmişti.( arkadaşlar bunları evde odanın bir köşesinde yapıyoruz yoklukları siz düşünün artık.)

Artık iş cisimleri ayır etmeye gelmişti.bunun içinde ilk defa gördüğümüz ama pek kullanmadığımız cisimden yansımalı sensörü okuldan hocalardan rica minnet alarak bunun yanında güç kaynagı vs temin ettik ve sistemi kurduk işin açıkcası cisimleri ayırt etmek yerine cisimleri konveyörde yürütebildik bazılarınıda pnömatik sistem kullanarak piston aracılığı ile yerini değiştirdik (iterek) ve konveyör dediğimiz kütleyi okula araba kasasında götürdük 4 kişi kaldıramadık o kadar ağır oldu.

Bizden istenilen ödevi yerine getiremedik ama ödevten neredeyse tam not aldık.Hocamızın bu kadar yüksek bir puan vermesine anlam verememiştim ozaman fakat şimdi anlıyorum sonuca değilde giden yoldan tam not alarak dersten geçmiştik.
yaklaşık 10 yıldır bu meslekteyim daha yolun başında olduğumu düşünüyorum hergün yeni birşeyler öğreniyorum gücüm yettiğince öğrenmeye çalışacağım ama tek bildiğim birşey varsa o da ;okul yıllarımdaki zor durumlarda problem çözme yeteneğinin hala bana yardımcı olduğudur.

herkese iyi çalışmalar

selam arkadaşım çok etkilendim evet neyazıkki gerçektende o zamanlar öyleydi.

ama türkiye ve bunun gibi bazı ülkeler

gelişmiş ülkelerde bu analattıklarımız çok daha farklı oluyor.

onun için gelişmiş ülkeler zaten

ama yavaş yavaş bunları aşıyoruz

tübitakın bu konuda önemli gayretleri var geç olsada

sanırım ülkemizde eğitime verilmemesi gereken önemi yeni algılama başladılar

kullandığımız birçok elektronik ürünün enazından 3 te 1 ine türk malı yazmasını be kadar çok isterdim bilemezsin.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Sayın tugrulhan,

yazılarınızı neden bir mesajda toplayıp değilde tek tek atıyorsun anlamadım

mesaj sayısını arttırmak istiyor galiba:D

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,891
Son üye
Ercan29

Yeni konular