Okul için küçük güç kaynağı yapımı :)

korkmaz_design

Yönetici
Yönetici
Yönetici
okulda devre denemek için güç kaynağı sırası bekleyen yeğenime bu çilesine son vermek için küçük çaplı bir adaptör yaptım paylaşmak istedim :D notebook çantasında taşısın artık..

giriş 220vac

çıkış voltajlarımız +5v,+12v ve +1,2-14v

malzemelerimiz
7805,7812-lm317
4tane 1n4007
1 tane 100uf kondansatör
2 tane 100nf kondansatör
1 tane 1 k direnç
1tane kırmızı led
1tane 4.7k trimpot
1 tane 240ohm direnç
1 adet delikli plaket

ve
eski anten yükseltec kutusu trafosu sağlam olmak şartı ile :D
DSC00668.jpgDSC00669.jpgDSC00670.jpgDSC00671.jpg

Güzel bir çalışma olmuş sayın korkmaz_design. Yeğeniniz güle güle kullansın. Resimde görülen beyaz yuvarlak nesneyi merak ettim.

Trimpot yani volatj ayarı için sert köpükten kesilmiş tekerlek :)

sayın ŞEF'im o beyaz yuvarlak olan trimpota bağlı, devrenin içinde birde lm317 var onun voltaj ayarı için koydum hani bu yükselteclerin netliğini ayarladığımız düğme ile aynı.

Ben çıkışları sadece +5, +12, +14 v. olarak düşündüğüm için pot ile ayar yapılacağı aklıma gelmedi.
Teşekkürler.

Sayın by lent'in bahsettiği Kendin Yap konu başlığı açılırsa, buna benzer yaptığımız çalışmaları paylaşabiliriz.
Sayın korkmaz_design. Benim bir sorum da resim yüklemeyle ilgili. Yüklediğimiz bazı resimler küçük çıkıyor, orijinal boyut için üzerine tıklayın deniliyor. Sizin yüklediğiniz resim gibi görünmüyor. Bunu nasıl sağlıyoruz ?

devrenin amperi 1A bile değil sadece arduino projelerin kullanmak için yaptım.

sayın ŞEF; resimleri yüklerken
1:insert image kısmından resimini yüklerin
resim 1.jpg
2: resim yüklendikden sonra üstüne çift tıklayın ve "medium" seçerseniz sitedeki ön görünüşü bu şekilde olur. yardımcı olması bakımında resim ekliyorum .
resim.jpg
kolay kesin...

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri