oksijen analizör tamiri.

wing

Üye
analizörün termokuplunu tamir etmeye çalıştım yokogawa marka sıcak souk nokta birleşimini argonla ısıtarak yaptım değerinde veya rencinde değişiklik olurmu ..? teşekkürler ...

Reflakter Resin(Isıya dayanıklı,sürülünce sertleşen reçine) kullansaydınız daha risksiz bir işlemin (İlave bir ısı uygulamadan) yapılmış olacağını kişisel görüşüm olarak söyleyebilirim.Ancak bildiğiniz gibi termokupllar zaten çok yüksek sıcaklıklarda ölçüm yaparak çalıştığından,iç yapısının sıcaklık değil de,mekanik zorlanımlarla,şoklarla(Çok sert vurma,çarpma,yüksekten düşürme,vb.) deformasyona uğrattığınızda, iç yapısındaki farklı metal çiftlerinin,belki kaynak yerlerinden kopup ayrılması söz konusu olabilir.Ama sizin uyguladığınız ısıl işlemlerle yapılan tamiri neticesinde de,olumsuz bir durum olacağını pek sanmıyorum.Cihazı deneme imkanınızın henüz olamadığını söylediniz.Deneyip baktığınızda belki de bir kalibrasyon ayar değişimi (Eski ölçüm değerinden çok az kaymalar gibi) varsa eğer,bir kalibrasyon merkezinde,en kötü ihtimali söylemekteyim tabiki,ayarlatma imkanınız da vardır herhalde.Ayarlar,eğer ideal oksijen gaz ölçümü gösterge değerlerinden uzaklaşmışsa(Yazıcılı olan printerinden bakıldığında görülebilir sanırım),çıkış değerleri için de çok hassas değerlerle sürekli çalışma durumu söz konusuysa eğer,o taktirde gerekli olabilir.Ama cihazınızın bozulmadığını(Çok sert şoklara da maruz bırakmadığınız için) sanıyorum.(Kaynak yaptıktan sonra,termokuplun üzerine soğuk su dökmek suretiyle bir ısıl şok örneğindeki gibi),bir ısıl darbe de uygulamadığınızı ayrıca söylemiştiniz.)Büyük olasılıkla,bu nedenlerden dolayı bozulmadığını tahmin ediyorum.Deneyince de sonuç zaten ortaya çıkacaktır.Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,903
Son üye
furoz6868

Yeni konular

Geri