OG / YG Nedir?

abilerim bu og yg dedigimiz şey nedir ne işe yarar nasıl bişeydir nerde kullanılır ayrınlıtı bilginize ihtiyacım var..??

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
OG, orta gerilim için,
YG,yüksek gerilim için kullanılan kısaltma terimlerdir.

0 - 1000 Vac = Alçak Gerilim
1000 - 34.500 Vac = Orta Gerilim
34500 - 380.000 Vac = Yüksek gerilim'dir

Kuvvetli akımlar yönetmeliğimizin 4.maddesi tanımlarla ilgili kısımdır ve Orta gerilim(O.G.) tabiri kullanılmamakta olup tanımsızdır. Teknik elemanlar olarak bu hususa dikkat etmenizi öneririm.

Madde 4 - Tanımlar; genel tanımlar, elektrik tesislerinde aşırı gerilimlere ilişkin tanımlar, hava hatlarına ilişkin tanımlar, kablo şebekelerine ilişkin tanımlar olmak üzere dörde ayrılmıştır.

a) Genel tanımlar:

1) Elektrik kuvvetli akım tesisleri: İnsanlar, diğer canlılar ve eşyalar için bazı durumlarda (yaklaşma, dokunma vb.) tehlikeli olabilecek ve elektrik enerjisinin üretilmesini, özelliğinin değiştirilmesini, biriktirilmesini, iletilmesini, dağıtılmasını ve mekanik enerjiye, ışığa, kimyasal enerjiye vb. enerjilere dönüştürülerek kullanılmasını sağlayan tesislerdir.

2)Alçak gerilim: Etkin değeri 1000 volt ya da 1000 voltun altında olan fazlar arası gerilimdir.

3) Yüksek gerilim: Etkin değeri 1000 voltun üstünde olan fazlar arası gerilimdir.

4) Tehlikeli gerilim: Etkin değeri, alçak gerilimde 50 voltun üstünde olan, yüksek gerilimde hata süresine bağlı olarak değişen gerilimdir.

0 - 1000 Vac = Alçak Gerilim ile ilgili bir kaç çalışma alamı örneği verirmisiniz mesela yangın ihbar sistemleri başka...

0 - 1000 Vac = Alçak Gerilim ile ilgili bir kaç çalışma alamı örneği verirmisiniz mesela yangın ihbar sistemleri başka...

Dağıtım trafolarımızın sekonderi 0,4kv olduğu için buna bağlı tüm sistemler örnek olarak verilir.
kamera sistemleri,yangın ihbar sistemleri,telefon ve tv sistemleri,data sistemleri zayıf akım sistemleri olarak belirtilsede bunlara ait beslemeler Alçak gerilim adı ile anılır.
Bunların haricinde bina besleme,çevre ve sokak aydınlatmaları, asansör tesisatı v.s v.s...

alçak gerilmdemi orta gerilimdemi olduğumuzu nasıl anlarız acaba
çarpanımız 120
sözleşme gücü 296 000 w

alçak gerilmdemi orta gerilimdemi olduğumuzu nasıl anlarız acaba
çarpanımız 120
sözleşme gücü 296 000 w

İkisi de.Bu güç olduğuna göre trafolu abonesiniz.Trafo birinci tarafı YG ikincil tarafı AG'dir
Yani kendine ait trafosu olmayan tüm kullanıcılar AG kullanıcıdır.

Sn Analizör bey'e katılıyorum. Fakat piyasada bulunan bir çok teknik eleman OG şeklinde tabir ediyor.Bazen zorunlu durumlarda ben de kullanıyorum anlaşılması açısından. Orta gerilim ibaresini. Doğrusu olan 1kV üstünün yüksek gerilim olduğunu da belirtmeden geçemiyorum. :)

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri