OG TRAFONUN YANMASI

Abb yetklisi geldi trafoyu inceledi testleri yaptı.Sebebini kesin söyleyemesede büyük ihtimalle gerilim yükselmesine bağlı olarak ark oluştuğunu söyledi.İndirici istasyondaki hücreye enerji analizörü takıldı ve gelen hat da sıkıntılı gibi.
7Ny67a.jpg

Şekildeki gibi yaklaşık yarım saniyelik yükselme ve düşmeler sık sık yaşanmakta.Anlaam veremediğim şey A fazının anormal düşerken B'nin hafif yükselip C'nin aşırı yükselmesi.Sizlerinde yorumlarını bekliyorum.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Beslendiğiniz hattan enerji alan döküm sanayii veya dalgalı yük çeken başka tüketici varsa,gerilim ve frekans ! dalgalanması olası ve beklenen durumdur.Önemli olan bu dalgalanmanın pik değerleridir.
Yıldırım düşmesi gibi olaylar dışında,bu dalgalanmaların sorun yaratmaması gerekir.Beslenme hattınız,1-2 km gibi kablolu bir hat değilse,gerilim yükselmesi çok etkili seviyelerde
olmaz.Siz,girişinize kaliteli ! Parafudr koyarak ihtilaflı duruma tekrar düşmeyin.Girişiniz kablolu ise,başa ve girişe parafudr koyarak,durumu izlemeye almakta yarar var.

Son düzenleme:
Beslendiğiniz hattan enerji alan döküm
sanayii veya dalgalı yük çeken başka tü-
ketici varsa,gerilim ve frekans ! dalgalan-
ması olası ve beklenen durumdur.Önem-
li olan bu dalgalanmanın pik değerleridir.
Yıldırım düşmesi gibi olaylar dışında,bu
dalgalanmaların sorun yaratmaması ge-
rekir.Beslenme hattınız,1-2 km gibi kablo-
lu bir hat değilse,gerilim yükselmesi çok
etkili seviyelerde olmaz.Siz,girişinize ka-
liteli ! parafudr koyarak ihtilaflı duruma
tekrar düşmeyin.Girişiniz kablolu ise,ba-
şa ve girişe parafudr koyarak,durumu izle-
meye almakta yarar var.
Sizce grafikte gösterdiğim seviyedeki bir dalgalanmanın ekipmana bir zararı olur mu?
Evet besleme hattı yaklaşık 2 km uzunluğunda ve kablolu.
Birde şu kısmı anlamadım parafudr c fazındaki yükselmeyi koruyacakta a fazındaki düşük voltaj ne olacak?

- Parafudr,dalgalanmayı önlemez,
- Hat kesitlerini ve bağlantı noktalarını ( özellikle camperleri ) gözden geçirmeniz
yararlı olabilir,
- Enerji sağlayıcı kuruluşunuz ile,konuyu tartışmanızda yarar var.

Son düzenleme:
Abb yetklisi geldi trafoyu inceledi testleri yaptı.Sebebini kesin söyleyemesede büyük ihtimalle gerilim yükselmesine bağlı olarak ark oluştuğunu söyledi.İndirici istasyondaki hücreye enerji analizörü takıldı ve gelen hat da sıkıntılı gibi.
7Ny67a.jpg

Şekildeki gibi yaklaşık yarım saniyelik yükselme ve düşmeler sık sık yaşanmakta.Anlaam veremediğim şey A fazının anormal düşerken B'nin hafif yükselip C'nin aşırı yükselmesi.Sizlerinde yorumlarını bekliyorum.
Ben başka bir soru sormak istiyorum , bu cihaz gösterdiği OG gerilim bilgisini hücreden nasıl alıyor , kesici hücresindeki koruma rölesine bağlantı mı yapılıyor herhangi bir haberleşme portuyla ?

Yok bu ekran röleden gelmiyor, bu cihaz hücre içindeki klemenslerden birine takılarak Şebeke izleniyor.

Yok bu ekran röleden gelmiyor, bu cihaz hücre içindeki klemenslerden birine takılarak şebeke izleniyor.
Herhalde akım-gerilim trafolarının sekonder kısmına bağlantı yapılıyor . Peki bu ölçüm yapılırken diğer koruma rölesine giden akım-gerilim trafosu sekonder uçları sökülüyor mu ? Yok eğer sökülmüyorsa iki tane cihazın aynı akım-gerilim trafosu sekonderinden aynı anda bilgi alarak yaptığı ölçüm sağlıklı olur mu @sami inci üstadım ?

Son düzenleme:
Herhalde akım-gerilim trafolarının sekonder kısmına bağlantı yapılıyor . Peki bu ölçüm yapılırken diğer koruma rölesine giden akım-gerilim trafosu sekonder uçları sökülüyor mu ? Yok eğer sökülmüyorsa iki tane cihazın aynı akım-gerilim trafosu sekonderinden aynı anda bilgi alarak yaptığı ölçüm sağlıklı olur mu @sami inci üstadım ?

Uygundur.

Çift çıkışlı akım ve gerilim trafoları tarafından ölçüm yapılıyor biri koruma diğeri analizöre bilgi gönderiyor

Devreye bir ölçü aleti bağlanmak ihtiyacı olursa ve akım bilgisi koruma trafosundan alınıyorsa ( ölçüm için ), 5/5 n<5 akım trafosu üzerinden geçirilmez ise,kısa devre anında,ölçü aletinin hasarlanmasına sebep olunur.Gerilim ölçümü için,bir tedbire lüzum yoktur.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri