OG TRAFONUN YANMASI

Merhaba,
İşletmemizde bulunan 2 adet ABB kuru tip 2 MVA'lık 34.5/0.4 KV'luk dağıtım trafosunun ikisininde ikinci fazlarında patlama meydana gelmiş.Tam olarak belirtmek gerekirse kademe ayar noktasından primer bağlantısının yapıldığı noktaya elektrik atlama yapmış.Bu iki trafonun primerleri 2 ayrı hattan geliyor , 2 ayrı Siemens 8bt2 tipi hücreye bağlı hat bu hücrelerden sonra gene siemens hücreler var ve bu hücrelerin öncesinde ise hattan teiaş'dan direk 34.5kv olarak geliyor.İşletme devreye alma aşamasında yani daha trafolar tam yük binmedi bile bunuda belirteyim.Devreye alma kısmında görevli mühendisle konuştum kendisi hücrelerin rölelerindeki bilgileri alıp analiz etmiş ve sıkıntının büyük ihtimalle teiaş tarafından gelen bir aşırı voltajdan kaynaklı olduğunu söyledi ve ekledi indirici istasyonda bir Parafudr'un olsaydı böyle bir sıkıntı yaşamazdık dedi.Hücrelerden aldığı bilgiye göre gerilim 70-100kv civarına kadar tırmanmış ve sonunda atlama yapmış 2 ms içinde de kesiciler açılmış ancak genede yeterli olmamış.Trafoların dış kısmında biraz hasar olsa da izolasyon testinde ve primere verilen 400 v testine göre iç sargılarda problem yok.Benim kafama takılan şey bu hücrelerde bildiğim kadarıyla parafudrlar var ve bunların neden devreye giripde sistemi korumadığı?Siemens'in kataloğundan baktığım kadarıyla hücrenin yıldırım dayanma gerilimi 170kv olmasına rağmen neden 100 kv da koruma yapmadı?İşletmedeki diğer trafolar yükde olmasına rağmen zarar görmedi?Aynı şekilde ABB trafonun manual'inde de izolasyon direnci için 170kv yazıyor buda aynı şekilde zarar görmemesi gerekmez miydi?İşe yeni başladığım için tecrübesizim , devreye almadaki elemanında her dediğine güvenmiyorum işleri yetiştiremedikleri için zaman kazanmaya çalışıyor olabilir.Bazı sorularıma kaçamak cevap veriyor teiaş tarafındaki hücrelerden bilgileri almadıkça arızanın kesin sebebini belirleyemem deyip sıyrılıyor aradan.Yardımcı olacaklara şimdiden teşekkürler.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Öncelikle,ABB ile bağlantı kurmanızda yarar var.Konuya,ABB yi sokmazsanız,uyduruk iddialarla zaman kaybedersiniz.
Parafudr konusuna ne diyorsunuz bu gibi durumlarda ekipmanı koruması gerekmez mi?Eleman katalogda yazan 170kv yıldırım dayanma gerilimi değeri için, koruma hattın değeri 170kv aştığı zaman devreye girer altında kalırsa (100kv gibi) hücrenin koruması çalışmaz dedi.Bunun doğruluk payı nedir?

Gerilim neden yükselmiş ? Hatta yıldırımmı ! düşmüş.O konu,bana pek inandırıcı gelmedi.Konuya,ABB yi dahil etmeniz gerektiğini ısrarla söylüyorum.Bırakın,gerilim yükselmesini onlar kabul etsin ! Hatta yıldırım düşmesi hariç,şebekede o seviye gerilim yükselmesi beklenen bir durum değildir.Parafudr olmaması da normal karşılanabilir bir durum değildir.
Not :
-34,5 kv Şebeke,TEİAŞ a ait değildir,
-Şebekede konmuş olan parafudrların çoğu ( işletmeninkilerde dahil ) ya devre dışı veya zaten
kalitesi tartışmalıdır !

Son düzenleme:
34,5 kv şebekede söylediğiniz değerlerde gerilim yükselmesi olsaydı muhtemelen bulunduğunuz bölgede başka abonelerde de problem oluşacaktı.Bende dağıtım şirketlerinde arıza biriminde de yıllarca çalıştım hatta yılldırım düşmesi gibi olaylarda parafur lar hemen delinip enerjiyi toprağa iletirler.Mühendisinizin söyledikleri bana çok mantıklı gelmedi açıkçası

Sorunuz ve ızahatınız bana, yaşadıgım bır sorunu hatırlatttı. Önce şunu sorayım; Og besleme hattınız yeraltı kablosu ılemi gelıyor. Çalıştıgım AVM nin kuru sıstem trafolarından ikisi, gerilim kesılme gelmesınden sonra farklı zamanda birer tanesi patladı. Mumessil fırma sahıbı/ sorumlusu geldı, Sistemı dolaştı, bakdı şunu dedı. Bu trafolar, aşırı akımdan değil, aşırı gerılımden yanmış,Kavrulma değil, yanma vardı. Hattımız, yaklasık 3 km yeraltı kablosu ıle gelıyordu. Gerilim kesılme / gelmesinden sonra olay başımıza gelmişdi. Bu esnada, aşırı gerilim oluşdugunu ve mutlaka parafadur monte edılmesi gerektiğini önerdi.
Her trafoya, parafudrlar monte edildi.Bence, sadece enerjinin geldiği hücreye 3 faza paradur montajı yeterdi ama aradakı işi yapacak kişi malzeme satmak ıstedı bence.
Sizde, bu yönden ınceleyin isterseniz.

kablo başlığınızmı yandı. yoksa trafonuzmu. trafonun yanması tam yük aşılmadıkça ve koruma devreleri by-pass edilmedikçe oldukça güç.
Trafo'da hasar yok dış tarafta atlamadan dolayı bir hafif erime var bağlantı noktasında.Trafodan önce iki tane hücre var kesiciler devreye girmiş 2ms içinde.

temassızlıktan dolayı ark yapmış gibi o zaman. elektrik gevşek bağlantıyı sevmez.

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,857
Son üye
Bluent

Yeni konular

Geri