OG Trafo Koruma Rölesi

e1l2k3t4

Üye
Arkadaşlar merhaba, bir işletmenin og trafo koruma röle ayarları yapılırken
1- kısa devre akım hesaplarını indirici merkez (kısa devre kesme gücü vs) alınarak mı yapılır?
2- Röle akım ayarlarını belirledikten sonra zaman ayarlarını neye göre gireriz, indirici merkez-DM vs de bulunan röle zaman ayarlarına göre mi yapacaz- yapacaksak nasıl yapıp nasıl öğrenebiliriz?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Arkadaşlar merhaba, bir işletmenin og trafo koruma röle ayarları yapılırken
1- kısa devre akım hesaplarını indirici merkez (kısa devre kesme gücü vs) alınarak mı yapılır?
2- Röle akım ayarlarını belirledikten sonra zaman ayarlarını neye göre gireriz, indirici merkez-DM vs de bulunan röle zaman ayarlarına göre mi yapacaz- yapacaksak nasıl yapıp nasıl öğrenebiliriz?

İşletmenin og. koruması varsa trafo gücüne göre aşırı akım ayarları yapılır.Temel olarak faz aşırı akım ani-Aşırı akım-toprak aşırı akım ani-toprak aşırı akım diye dört ana ayar yapılır.Bunların yanında trafo demerajı göz önüne alınarak yada besleme anındaki demeraj akımını absorbe edecek şekilde gecikme verilerek koruma ayarı yapılır.Eğer bu şekilde zaman ayarı yapılmaz mininum değerler verilirse bu defa trafoyu beslerken aşırı akım yada topraktan arıza olmadığı halde gereksiz açmalar görülür.

Teşekkür ederim yorumunuz için , sormak istediğim bir kaç konu var, trafo koruma yapılırken ters zamanlı yapılıyor galiba, benim demek istediğim akım ayarlarını ani,aşırı akım zaman değerini deneme yanılmayla mı bulacaz yani

Teşekkür ederim yorumunuz için , sormak istediğim bir kaç konu var, trafo koruma yapılırken ters zamanlı yapılıyor galiba, benim demek istediğim akım ayarlarını ani,aşırı akım zaman değerini deneme yanılmayla mı bulacaz yani

Ters zaman faz-faz korumalarında ters zaman faz- toprak kısa devrelerinde sabit zaman kullanılır.Ayarı yaparken bir kaç hususu göz önünde bulundurmanız lazım.Trafolar yüke binerken nominal akımın 10-30 katı arası akım çekebilir buda set ettiğiniz değerin çok üstündedir ve siz eğer zamanı çok kısa tutarsanız set ettiğiniz değerler aşıldığı anda kesiciye açma komutu gider ve kesici açar.Yükü beslemek mümkün olmaz bu nedenle demeraj süresinin ne kadar sürdüğü önemlidir.Trafo üreticilerine sorduğumuzda ortalama bu sürenin 10 mili saniye olduğunu görürüz.Yani hiç bir şekilde 10 mili saniyenin altında ayar vermek sağlıklı olmaz gereksiz açmalar yapar.Ben faz toprak zamanını 200 milisaniye ye ayarlıyorum.Yeni nesil röleler de demeraj kısmı için ayar bulunur bu ayarı aktif ettiğinizde kesici beslendiği anda belli bir süre tolerans tanır 10-30 milisaniye gibi (ayarlanabilir) bu zaman geçtikten sonra verdiğin ayarı aktif hale getirir.Demeraj süresinde mevcut ayar bloke edilir demeraj akımının geçmesine müsaade eder sonra akım normale döndüğünde verilen ayarı aktif hale getirir.

Ters zaman ve sabit zaman kullanılmasının nedeni Ters zamanda hata akımının geldiği anda darbe kısa devre akımı sürekli kısa devre akımına dönüşmeden önce yukarı doğru sert şekilde pik yapar daha sonra sürekli kısa devre akımına dönüşür.Yani zamana göre düşünürsek ilk anda akım çok yüksek sonra belli bir seviyeye düşerek devam eder.Burada ki mantık darbe kısa devre akımını yakalayarak daha hızlı şekilde açma yapmaktır.Sabit zamanda ise sadece zamanı baz alır.Tabi bunların eğrileri vardır kullanım alanlarına göre IEC ve ANSI standartları diye standartları vardır bunlara göre ayar yapılır.

Son düzenleme:
vala beni pek sıkmıyor hesap kısmı, tam tersine neyin nasıl yapıldığını anlamak için hesaplamaları bilmek gerekir , benim burada öğrenmeye çalıştığım şey hesapların hangi yoldan gidilerek yapıldığını öğrenmeye çalşıyorum, lokal olarak biliyorum zaten neyin ne işe yaradığını ama bütün olarak düşündüm ben bu konuyu rölelerde selektivite falan..

Aslında bu hesaplar daha çok trafo girişinde kullanılan kesicinin kısa devre kesme gücünün yeterli olup olmadığını tespit icin yapılır. Bu hususta elimde güzel bir çalışma var . Özelden telinizi yazarsanız size whatsap dan fotoğrafını atabilirim yarın isterseniz .

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri