OG trafo kesicisi açma problemi

batsamsun

Üye
Merhabalar,

Tesisimizde 2500 KVA lık hermetik tip ABB marka güç trafosu dün gece aniden OG kesicisinden açarak arıza verdi. Sepam röleden arıza bilgilerine baktığımda ''Earth Fault'' arızasını gördüm.Yani toprak hatası.Toprak bağlantılarını görsel olarak kontrol edip tekrar sepam röleden trafoyu enerjiendirerek devreye aldım.Yaklaşık 15 saattir sorunsuz çalışmakta.Fakat bu arızanın neden kaynaklandığını bulamadık.Bugün Sepam röleden aldığım veriler;

OG SEPAM RÖLEDEN ALINANLAR;

I1:3,4 A
I2:3,5 A
I3:3,4 A
IM1: 0 A
IM2: 0 A
IM3: 0 A
TRİP 1:5,7 A
TRİP 2:5,9 A
TRİP 3:5,3 A
TRİP 0:1,7 A

Bu trafonun beslediği AG tarafı(Enerji analizörü) verileri;

L1: 247 A
L2:254 A
L3:228 A

L1:55 KW
L2:56 KW
L3:53 KW

Max demand lar;

L1:870 A
L2:469 A
L3:518 A

Bu trafodan önce yerinde 630 KVA lık trafo vardı ve biz bunu eylül ayında kaldırıp aynı OG hücresi(akım trafo oranı 50/5) ve sepam röleyi(sepam 2000 series-Schneider) kullanarak 2500 KVA lık trafo montajı yaptık.Bu trafodan da tam olarak Ekim'09 da yük çekilmeye başlandı.Şu anda da yaklaşık 400 KW lık yük trafodan beslenmektedir.Sepam röleye girilen yeni parametreler şunlardır;

In:50 A
Ib:46 A

Protection:
0/C1
Curve:std.inv
Is: 43 A
T:1 sn

0/C2
Curve:definite
Is: 100 A
T: 100 ms

0/C3
Curve: definite
Is:999 kA
T:655 sn

bu değerleri elcik aleti ile röleye girilmiştir.Fakat bu cihazda toprak kaçak la ilgili herhangi bir parametre yok.Yani ben şu anda rölenin hangi durumda toprak kaçağı algıladığı akım değerini de bilemiyorum.Acaba bu girilen değerlerde bir yanlışlık mı var da ara sıra bundan dolayı trafo açma yaptırıyor?

bu konu ile ilgili değerli görüşlerinizi bekliyorum.Şu anda tüm işimi buna yönlendirdim.Sorun belki de küçük birşey.ama çözülemediği için büyük görünmekte.

Teşekkürler....

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Hattınızın beslemiş olduğu devredeki akımlar dengelimi, dengeli ise beslenen yük içinde tristör kontrollü cihazlar varmı, var ise bu cihazların özellikle giriş devrelerindeki capasitelerde arıza varmı.

Trafonuzda sorun olabilir. Özellikle primer devresinde. Başıma geldiğinden biliyorum.

Sepam kullandığınızı söylemişsiniz. Peki Topraklama hatasından dolayı dengesizlik akımı nominal akımın % ? kaçı yapılmıştır. Eğer bu değerler aşırı derecede küçük bırakılmışsa kendi kendine açtırma olayları olabilir. Malum sepam akım dengesizliğini topraktan açma olarak görüyor. (ekstra toroid akım trafosu kullanılmıyorsa)

bakın ben de merak ettim şimdi bu konuyu çünkü aynı şekilde açma bizde de oluyor yani kesici earth faulttan açıyor. ama fark şu : iki tane earth fault var bir tanesi :
Ie > diğeri ise Ie >>

trafomuz sadece motor ve motor sürücüsünü besliyor. normal durumda enerji yok. biz motor çalıştıracağımız zaman trafonun kesicisini kapatıyoruz fakat tekrar açma yapıyor

Ie > aşırı akımdan, Ie >> kısa devreden açma demektir.Toprak arıza ile ilgisi yoktur.Dev-
renizde toroid varmı ?Toroid var ise,kablo zırhı topraklamasınının,toroidin içinden ,şema-
sında görüldüğü şekilde geçirilmesi gerekir.O / C 3 ayarınızı,gözden geçirip, sorgulamanızda
yarar var.Şnayder'den yardım talebinde bulunmanızda yarar var.

Bir kesicinin; koruyacağı devrenin enerjisini kesmesi için(aşırı akım, kısa devre akımı gibi akım kaynaklı hatalarda sistemi korumak içim) ihtiyaç duyulan elemanlar, akım trafosu ve röledir. Burda önemli olan noktalar;

1-Akım trafosunun polaritesi
2-Kullanılan rölenin nereyi koruyacağı(Dağıtım Hattı, trafo, motor)
3-Kullanılan rölenin ayarları

1-Akım trafosunun polaritelerinden birinin yanlış bağlanması durumunda dengeli faz akımları için toplam akım sıfır olması gerekirken ters bağlantı nedeniyle toplam akım 2xIn olacaktır.(Vektörel toplam). Eğer rölede toprak aşırı akım koruma varsa hata olmamasına rağmen aşırı akım topraktan açma gerçekleşecektir.
Önemli Not: Toprak hatası aslında faz dengesizlik hatasıdır. Bu dengesizliğin fazlardan herhangi birinin toprakla teması sonucunda mı oluştuğu yoksa faz akımlarının dengesizliğinden mi oluştuğunu bakmak gerekir. Bunu ayırt edecek yol sistemde akımı kaydeden bir cihazdan değerlere bakmak olacaktır. Böyle bir kaydedici yoksa tespit yapılamaz diye düşünüyorum.

2-Kullanılan röle bir trafoyu koruyacaksa toprak akımından açtırmaya gerek yok diye düşnüyorum. Şöyle düşünün. Bir trafoyu korumak için sigorta kullanıldığında sigortalar her fazı, aşırı akım ve kısa devreye karşı korumaktadır. Akım dengesizliği durumunda röledeki gibi koruma gerçekleşmez. Aslında kesici ve röle kombinasyonu bizim ayarlarını yağtığımız bir sigortadan başka bir şey değildir. Havai hatlar ve kablolar için toprak aşırı akım(benim deyimimle dengesizlik akımı) gereklidir. Çünkü en olası arıza hattın kopması yada kablonun hasar görmesidir.

3-Röle koordinasyonunun sağlanamamasındaki önemli nedenlerden biri de dengesizlik akımının yanlış ayarlanıyor olmasıdır. İndirici merkezden DM'lere(Dağıtım Merkezlerine), DM'lerden KÖK'lere(Kesicili Ölçü Kabinleri), KÖK'lerden
kullanıcı trafolarına kadar röle kullanılmaktadır. Burda röleler genellikle toprak aşırı akım yada toprak kısa devreden açma yapmaktadır. (Bu konu biraz daha zihnimi topralamyı gerektirdiğinden kısa kesiyorum.)

Bütün bu bilgilerden sonra sorununuz dengesizlik akımıdır. AG tarafından ölçülen akımlardan L1 fazının akımı(870 A) diğer akımların(449,518) nerdeyse 2 katı bir akımdır. Bu akımları vektörel olarak topladığımızda toplam akım sıfır olmayacaktır. Kaldıki L1 fazından 870 A'lik maksimum akım aktığında diğer fazlardan yukarıdaki akımlardan daha düşük akımlarda akması muhtemeldir.(Her faz ayrı ayrı kayıt ediliyorsa). Bu akımların OG'ye(34,5 kV gerilimle beslenniyorsunuz) yansıması(L1=10,12 A, L2=5,22 A, L3=6,02 A) olacaktır. Bu akımların 50/5 trafodan sonraki değerleri 1,012, 0,522 ve 0,602 A olacaktır. Ayarlanan toprak akımı 0,522 ile 1,012 arasında ise açma gerçekleşecektir.

Umarım yanılmıyor ve yanlış bilgi vermiyorumdur.
iyi çalışmalar.

Merhaba Arkadaşlar ;
Öncelikle şunu belirtmeliyim ki bu tarz arızalar,toprak dolaşması adı ile belirttiğimiz bir durumdur.Yani yakınlarda bulunan bir fider rolesinin arızadan dolayı açma vermesi ( toprak kısa devre ) ve başka bir kesicinin role teb ayarları bu roleden daha hassas olduğu için toprağa akan arıza esnasındaki akım arızalı olmayan kesiciye toprak üzerinden arıza göstergesi vermektedir.Çünki eger sizin sistemde bulunan bir arıza var ise ( hat havayi degil ise ) tekrar kapama yaptıgınızda kesicinin teorik olarak tutmaması gerekir.Aynı durum aşırı akımdan olmuş ise bunada demeraj açması denir ve hattı hapatınca tutar.
Bu sorunda %95 bu sebepten kaynaklanıyordur.
Hepinize yorumlarınızdan dolayı teşekkür eder,saygılarımı sunarım...

Merhabalar,

Değerli bilgileriniz için herkese öncelikle teşekkür ederim.hepsini okuduğumda olabilecek arızalar hemen hemen çıktı diyebiliriz.Fakat ben de bunlara ek olarak rölenin kendisinde bir arıza olabileceği tahminini yapmak istiyorum.Eğer rölenin bir arızası varsa ve bu belli aralıklarla tetikliyorsa trafoya açma yaptıramaz mı?
diğer konu da ben şu anda sizin hesapladığınız akım değerlerine göre rölenin hangi durumda açma yaptığı bilgisini alamadım.böyle bir ayar ne rölede var ne de schneider verebiliyor.şu anda bu mechul görünüyor.Bunu nasıl öğrenebilirim?

teşekkürler....

Arkdaşlar merhaba,
OG tesislerle ilgili tüm işlemleri,proje dahil hepsini yapmama rağmen şu sepam ayar olayını çözemedim.Sepama hangi değerlei gireceğiz.(In,Ib,50/51-1, 50/51-2, 50/51N-1, 50/51N-2, 49RMS, 46). 800kVA bir trafo koruma hücresi için nasıl değer girmem gerekir. Yardımcı olabilirmisiniz.

Bir kesicinin; koruyacağı devrenin enerjisini kesmesi için(aşırı akım, kısa devre akımı gibi akım kaynaklı hatalarda sistemi korumak içim) ihtiyaç duyulan elemanlar, akım trafosu ve röledir. Burda önemli olan noktalar;

1-Akım trafosunun polaritesi
2-Kullanılan rölenin nereyi koruyacağı(Dağıtım Hattı, trafo, motor)
3-Kullanılan rölenin ayarları

1-Akım trafosunun polaritelerinden birinin yanlış bağlanması durumunda dengeli faz akımları için toplam akım sıfır olması gerekirken ters bağlantı nedeniyle toplam akım 2xIn olacaktır.(Vektörel toplam). Eğer rölede toprak aşırı akım koruma varsa hata olmamasına rağmen aşırı akım topraktan açma gerçekleşecektir.
Önemli Not: Toprak hatası aslında faz dengesizlik hatasıdır. Bu dengesizliğin fazlardan herhangi birinin toprakla teması sonucunda mı oluştuğu yoksa faz akımlarının dengesizliğinden mi oluştuğunu bakmak gerekir. Bunu ayırt edecek yol sistemde akımı kaydeden bir cihazdan değerlere bakmak olacaktır. Böyle bir kaydedici yoksa tespit yapılamaz diye düşünüyorum.

2-Kullanılan röle bir trafoyu koruyacaksa toprak akımından açtırmaya gerek yok diye düşnüyorum. Şöyle düşünün. Bir trafoyu korumak için sigorta kullanıldığında sigortalar her fazı, aşırı akım ve kısa devreye karşı korumaktadır. Akım dengesizliği durumunda röledeki gibi koruma gerçekleşmez. Aslında kesici ve röle kombinasyonu bizim ayarlarını yağtığımız bir sigortadan başka bir şey değildir. Havai hatlar ve kablolar için toprak aşırı akım(benim deyimimle dengesizlik akımı) gereklidir. Çünkü en olası arıza hattın kopması yada kablonun hasar görmesidir.

3-Röle koordinasyonunun sağlanamamasındaki önemli nedenlerden biri de dengesizlik akımının yanlış ayarlanıyor olmasıdır. İndirici merkezden DM'lere(Dağıtım Merkezlerine), DM'lerden KÖK'lere(Kesicili Ölçü Kabinleri), KÖK'lerden
kullanıcı trafolarına kadar röle kullanılmaktadır. Burda röleler genellikle toprak aşırı akım yada toprak kısa devreden açma yapmaktadır. (Bu konu biraz daha zihnimi topralamyı gerektirdiğinden kısa kesiyorum.)

Bütün bu bilgilerden sonra sorununuz dengesizlik akımıdır. AG tarafından ölçülen akımlardan L1 fazının akımı(870 A) diğer akımların(449,518) nerdeyse 2 katı bir akımdır. Bu akımları vektörel olarak topladığımızda toplam akım sıfır olmayacaktır. Kaldıki L1 fazından 870 A'lik maksimum akım aktığında diğer fazlardan yukarıdaki akımlardan daha düşük akımlarda akması muhtemeldir.(Her faz ayrı ayrı kayıt ediliyorsa). Bu akımların OG'ye(34,5 kV gerilimle beslenniyorsunuz) yansıması(L1=10,12 A, L2=5,22 A, L3=6,02 A) olacaktır. Bu akımların 50/5 trafodan sonraki değerleri 1,012, 0,522 ve 0,602 A olacaktır. Ayarlanan toprak akımı 0,522 ile 1,012 arasında ise açma gerçekleşecektir.

Umarım yanılmıyor ve yanlış bilgi vermiyorumdur.
iyi çalışmalar.

Hocam merhabalar,
Ben bir 2 haftadır bir Hes'te çalışıyorum. Havai hattımız sürekli olarak yaklaşık 3 senedir düzenli bir şekilde günde 5 kere toprak hatadan açıyormuş ve bu durum hala devam ediyor. Sepam kullanıyoruz. Akım trafolarının ters bağlanması kesiciyi toprak hatadan açtırabilir mi? Açtırabilirse nasıl açtırıyor ayrıntılı olarak anlatır mısınız?

Ters bağlantı varsa ,günde 3-5 kere değil sürekli açtırma olur.Sepamdaki toprak arızaya,akım uçlarının ters bağlı olmuş olması sebep olmaz.Şnayderle irtibat kurmanızda yarar var.Hava hattınızı da gözden geçirseniz iyi olur.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri