OG Trafo Dairelerine Girilirken Üzerimizdeki Yükü Boşaltmak?

godzillas

Üye
Selam arkadaşlarım ,

Trafo dairelerine girilirken üzerimizdeki yükü boşaltmamız gerekir mi? Örneğin bir elektrik bakımcı olarak ; üzerimizdeki metal ve demir ağırlıklı cisimler,malzemeler taşıyor olabiliriz.Bunların bir zararı var mıdır?

Arkadaşımın çalıştığı nokia teknik destekte, kapı girişinde bi cihaz var avuç içini tarattığımızda yerdede kauçuk bi malzeme var oranın üzerinden yere yükü boşaltmış olabilir mi diye düşünüyorum arkadaşlar . Siz ne düşünüyorsunuz bu konu hakkında?
uygulama alanları varmıdır ??

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Selam arkadaşlarım ,

Trafo dairelerine girilirken üzerimizdeki yükü boşaltmamız gerekir mi? Örneğin bir elektrik bakımcı olarak ; üzerimizdeki metal ve demir ağırlıklı cisimler,malzemeler taşıyor olabiliriz.Bunların bir zararı var mıdır?

Arkadaşımın çalıştığı nokia teknik destekte, kapı girişinde bi cihaz var avuç içini tarattığımızda yerdede kauçuk bi malzeme var oranın üzerinden yere yükü boşaltmış olabilir mi diye düşünüyorum arkadaşlar . Siz ne düşünüyorsunuz bu konu hakkında?
uygulama alanları varmıdır ??

https://i.kontrolkalemi.com/10/Elektrigin-Temel-Esaslari.pdf

Sayfa 27'den itibaren statik eletriğin elektronik devrelere verdiği zararlardan bahsetmekte okumanızı tavsiye ederim. Trafo köşküne girerken statik elektrik açısından önlem almanıza gerek yoktur. Yalnızca manevra yapacak teknik elemanın iş güvenliği kurallarına uyması gerekir örneğin manevra esnasında vizör kullanmalıdır.

5663263202.jpg

Bir ölçü aletinin (Fluke 190) tanıtım videosundaki görüntüde aşağıdaki gibi. Yüksek gerilimle alakası yok yapılan işin ama yanmaz eldivenden tutunda yanmaz maskeye kadar her türlü güvenlik önlemi alınmış durumda. Bizdeki uygulamalarda da durum içler acısı çoğu zaman...

bana çok kızan oldu ekat'ın yok felan diye ama cahil cesareti diyebilirsiniz ama çalışan trafoların etiket değerlerini okumak için çok yaklaştım trafoların yanına.

vermiş olduğunuz bilgilerden ötürü teşekkür ederim , pdf dökümanı okuyorum sağolun... bende trafo dairesine girdiğimde metal malzeme bulundurmadan içeride rahat dolaşabiliyorum ,napalım seviyoruz işimizi ama önce güvenlik !

Forum istatistikleri

Konular
128,122
Kullanıcılar
449,826
Son üye
SK.

Yeni konular

Geri