og hattına karga çarpması :)

mubilya

Üye
arkadaşlar öncelikle herkese kolay gelsin. bizim işyerine gelen og hattı üzerine sık sık kargalar konuyor ve en ufak bi kargaşada patlama yasanıyor.tabi bu arada kargalardan bi kaç tanesi mefta oluyo ancam bizim og sigortası da mefta oluyor. bu olayın yasanmaması için ne yapmalıyım.şimdi direklerin uzerindeki atlamaları bakır iletkenle yukselmeyi dusunuyorum ama yinede tam cozum olacagını sanmıyorum. direklerin uztune kafes gibi bişi de yapmayı dusunuyorum sizce bu fikirler nasıl? basıma bela oluyor bu kargalar. her seferinde adam cagırıp en az 100 tl vermek zoruma gidiyor.ne yapmalıyım yardımlarınız için şimdiden tesekkuır ederim.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Hatta konan kargalardan korunma çaresi zor.Direklere kuşkonmaz koyabilirsiniz.Direkler
üzerindeki atlamalar için,özel izolayon malzemeleri de bulunmaktadır.Esas sorununuz,sigor-
taların birisinin atması durumunda,jeneratör devreye girişindeki aksaklıktır.Aksa jeneratör-
lerde,faz koruma rölesi bulunmaktadır.Bu rölenizdeki,gerilim ayar kademe ayarları çok dü-
şük tutulmuş veya rölede gerilim ayarları bulunmuyor olabilir.Zor bir ihtimal olarak da,faz ko-
ruma rölesi de konmamış olabilir.Röle konusu üzerinde durmanızda yarar var.İletken izole
malzemesini,Raykem'den sorabilirsiniz.

Hatta konan kargalardan korunma çaresi zor.Direklere kuşkonmaz koyabilirsiniz.Direkler
üzerindeki atlamalar için,özel izolayon malzemeleri de bulunmaktadır.Esas sorununuz,sigor-
taların birisinin atması durumunda,jeneratör devreye girişindeki aksaklıktır.Aksa jeneratör-
lerde,faz koruma rölesi bulunmaktadır.Bu rölenizdeki,gerilim ayar kademe ayarları çok dü-
şük tutulmuş veya rölede gerilim ayarları bulunmuyor olabilir.Zor bir ihtimal olarak da,faz ko-
ruma rölesi de konmamış olabilir.Röle konusu üzerinde durmanızda yarar var.İletken izole
malzemesini,Raykem'den sorabilirsiniz.

cevap için tesekkur ederim. dedigin gibi onemli olan faz koruma rolesinin işini duzgun yapmamsıdır. aksa jeneratorde faz koruma rolesi var çunku cogu zaman fazların biri gidince jenerator duzenli olarak devreye giriyordu. ancak son 2 seferde devreye girmez oldu. yani kararsız kalıyor. belki faz koruma rolesi bozulmus olabilir mi? bu faz koruma rolesi tam olarak nerde oluyor? ya da aksa servisine mi haber vermem gerekiyo?

Öncelikle,Aksa ile temas kurmanızda yarar var.

Bu Konu Hakkında sizin yapcagınız bir şey yok kuş konmaz filan bunların hepsi hikaye siz her o.g. sigortanız attığı zaman cagırıp bır elektrikci işinizi gördürmeye bakın elektrikcide para kazancak ama dimi bunların hepsi birer doğa olayı olarak degerlendirmek daha mantıklı diye düşünüyorum :)) Hatta Daha İyi bir fikir olarak bir adet monoblok alarak hattı yer altı yapın bu konudan sonuna kadar kurtulmuş olun :)

fahri bey''in söylediklerine katılmamak mümkün değil çalışmış olduğum kurumda kuş çarpılmalarından dolayı çok sıkıntı yaşamakaytayız. Şebekemizin bir çok noktasına raycem'in koruyucu kılıflarını kapladık ve başarılıda olundu. yaptığımız diğer çalışmalarda şebekemizde hattın uzun olması ve sehim bozukluğu varsa mesafenin kısa tutulması hattın gergin olması, branşman noktalarının ara measfelerinin açık ve koruyucu izole ile sarılması yani raycem ile. yer altına alınması ne yazıkki çok maliyetli bir iş. kuşlardan korunma yönünden ne kadar yardımcı oldum bilmiyorum ama inşaallah yardımcı olur:)

hava alanlarında ve hangarlarda kullanılan:
elektronık anı ses cıkısı veren cıhaz vardır
kullanabılırsın

BİZ alpek kullanıyoruz izoleli kısmını
70lik alpekle bütün atlamaları onunla yaptık hiç bir sorun kalmadı.ama şu var
36kv lık hatta yaparsanız biraz çızırtı çıkarıyo.Ev ve apartmanlara yakın olan direklerde F8 kullanmanızı tavsiye ederim. malum alpek ses çıkarıyor ya şikayet gelmesin.bizim başımıza geldi ondan yazdım.vatandaş n bilsin gece sessizliğinde burdan ses çıkıyor diye arıyor :).15,8 hatta öyle bi sorun yok.hem pratik hemde her kurumda alpek var değil mi dışarıdan almaya da gerek yok.dışarıdan kurum bişi almadığı sürece de sıkıntı yok hem.kurumda çalışanlar bilir.arkadaşlar farklı aparatlar alınsın demiş.bizim kuruma bunları söylediğimizde (olmaz çok para gerek yok.alpek var işte ne gerek var almaya.bozulur sıkıntı yaşarız.patlar yanar..... )diye yorumlar alındı ve sonuç itibariyle her yeri alpekle geçtik.

röle kısmında biz de sıkıntı yaşadık. Bazen jeneratör devreye girmez, bazen de girer ama, transfer panosu transfer etmez. Bu arada tüm makinalar iki faza kalır. yanan yanana, termik atan atana.
Giden faza bağlı olarak bu sıkıntılar oluyordu. Sizin de bizim gibi, otomatik transfer panosu varsa, panonun kumanda devresine, basit bir faz koruma rölesi koyarsanız, sorununuz kalmaz.

...Karga meselesine yapabileceğin bir şey yok... Belki gecikmeli bir sistem düşünürsen, bir şekilde başa çıkarsın...

-----------------------------------------
"Her iyi birşeyin kötü bedeli vardır,
aynı şekilde, her kötü bir şeyin iyi bir bedeli vardır."

Forum istatistikleri

Konular
128,134
Kullanıcılar
449,852
Son üye
ddknght

Yeni konular

Geri