OG de salınım (voltajın düşüp yükselmesi)

Bahsetmis oldugum STATCOM yani statik var kompansatörler bildigimiz kompanzasyon sistemlerinden farklı bir yapıdadır. Burada tetikleme olarak IGBT'ler kullanılmak ve cok kısa sürede devreye girilmektedir. Bildigim kadarıyla su an TÜBİTAK tarafından güneydoğu bölgesi için tam değerini bilmiyorum ama sanırım 15MVAR civarında bir STATCOM yapılmaktadır. Tabi bu da sorunun kesin çözümü olmayacak ancak ani gerilim çökmelerinde bir nebzede olsa çözüm olacaktır.

Bu arada Sayın Suskun arkadasımız daha önceden bahsetmis oldugum maddelerin yapıldıgından bahsetmis ancak çözüm olmadığını söylemiş...Bildigimiz gibi elektrik sistemi enterkonnekte sistem oldugundan bahsetmis oldugum çözümleri sadece kendi cıkıslarınızda yapmanız bir anlamı yoktur. Beslenmis oldugunuz baradaki tüm fider cıkıslarında benzer düzeltmelerin olması gerekmektedir. Aynı sekilde iletim sistemindeki en kücük bir salınım komple sistemi etkileyebilmektedir.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Arkadaş bu mesajında neye dikkat çekmek istiyorsun. sadece kurum mu? yoksa herkesin payı var mı?....,,,,

Belki bu mesajım beğenilmeyecek(bu güne kadar yazılarımda beğenilme endişem yoktur).

Olay kısaca şöyle arkadaşım.
Muhtemelen sizin ringinizde bir (veya daha fazla) adet kodamanın çok güçlü motorları olan işletmesi var.
Bu şahıs abone alırken kendine özel OG hattı çekmesi gerekiyor ama yawşak enerji dağıtım şebekesindeki bir personeli bağlıyarak sizin gibi orta ve küçük işletmelerin ringine bağlamasından mütevellittir.

Bazı arkadaşlar veya görevliler yok böyle bir şey falan derse de onlara söyleyeceğim söz:
Abone alırken kurulu gücü soruyorsunuz da peki "bu dalgalanma benim saç kurutma makinemden oluşan bir sorunmudur?" diye sorarım.

Elektrik hatları salıncak değildir salınım yapmazlar veya sallanılmazlar!

Yasal Uyarı: Hedef alınan kurumlardır. Çalışanlar veya şirketin sahibi bile muhatab kabul edilmez.

Bahsetmis oldugum STATCOM yani statik var kompansatörler bildigimiz kompanzasyon sistemlerinden farklı bir yapıdadır. Burada tetikleme olarak IGBT'ler kullanılmak ve cok kısa sürede devreye girilmektedir. Bildigim kadarıyla su an TÜBİTAK tarafından güneydoğu bölgesi için tam değerini bilmiyorum ama sanırım 15MVAR civarında bir STATCOM yapılmaktadır. Tabi bu da sorunun kesin çözümü olmayacak ancak ani gerilim çökmelerinde bir nebzede olsa çözüm olacaktır.

Bu arada Sayın Suskun arkadasımız daha önceden bahsetmis oldugum maddelerin yapıldıgından bahsetmis ancak çözüm olmadığını söylemiş...Bildigimiz gibi elektrik sistemi enterkonnekte sistem oldugundan bahsetmis oldugum çözümleri sadece kendi cıkıslarınızda yapmanız bir anlamı yoktur. Beslenmis oldugunuz baradaki tüm fider cıkıslarında benzer düzeltmelerin olması gerekmektedir. Aynı sekilde iletim sistemindeki en kücük bir salınım komple sistemi etkileyebilmektedir.

Bahsettiğin STATCOMu internetten araştırdım. çizimler ve formüller sadece varsayım olarak kalmamışsa, sorun için çözüm yolu olabilir.

Moderatör tarafında düzenlendi:
100 volta kadar düşen gerilim biraz fazla. Seneler önce bizim elektriğimizde de voltaj düşümü çok fazla olurdu, TV kapanır açılmazdı uzun süre. Kompakt flüoresan lambalar renkten renge geçerdi vs. Ama oldu mu biraz sürerdi bunlar. Sonra yeni bir trafo diktiler bir daha sorun olmadı. En fazla 170 civarına kadar düştüğü oluyor, o da ev içinde de termosifon, fırın vs. çalışırsa.
Bir yerlerde kısa devre veya toprağa kaçak yapan bir şeyler olmasın diyorum. Doğu olunca tabi renk değişiyor da. Birileri kaçak için direğe kablo atarken falan kısa devre yaptırıyordur hattı. :D

2-3 gündür O.G. salınımı diyarbakır civarında tekrar başladı.
başka şehirlerden salınımı hisseden arkadaşlar varsa lütfen yazın.

100 volta kadar düşen gerilim biraz fazla. Seneler önce bizim elektriğimizde de voltaj düşümü çok fazla olurdu, TV kapanır açılmazdı uzun süre. Kompakt flüoresan lambalar renkten renge geçerdi vs. Ama oldu mu biraz sürerdi bunlar. Sonra yeni bir trafo diktiler bir daha sorun olmadı. En fazla 170 civarına kadar düştüğü oluyor, o da ev içinde de termosifon, fırın vs. çalışırsa.
Bir yerlerde kısa devre veya toprağa kaçak yapan bir şeyler olmasın diyorum. Doğu olunca tabi renk değişiyor da. Birileri kaçak için direğe kablo atarken falan kısa devre yaptırıyordur hattı. :D

Arkadaş önceki mesajları okursan sorunun o kadar basit olmadığını anlarsın.:fi:

Moderatör tarafında düzenlendi:
şuan dedaş bölgesinin her yerinde çok sık görülmeye başladı. çözüm bu sene de yok.

[MENTION=151720]suskun021[/MENTION] Bu kadar basit olmadığı muhakkak. Nihayetinde burası mahalli bir sorundu, orası ciddi bölgesel bir sorun. Entso-e bağlantısını tehlikeye düşüren bir sorun o. Zaten burada altyapı görece daha iyi ve kullanım dengeli olduğundan o çapta sorun olmaz herhalde.

GT-I9100 cihazımdan Tapatalk 4 Beta ile gönderildi

Bizim burada farklı bir salınım var... akşam sokak aydınlatması yanıyor bizim evin voltajı düşüyor...

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri