Og arızası

Merhabalar bir hidroelektrik santralinde kesicili giriş hücresi devamında elektrik sayaçlarının olduğu hücre devamında iç ihtiyaç trafosunu besliyen sf 6 gazlı ayırıcı ve sigorta korumalı şimdi böyle bi sistemde hattaki dalgalanmalardan dolayı giriş kesici açtı ve beslidikten sonra trafo hücresindeki sigortalar patladı değiştirdik daha sonra sf 6 gazlı ayırıcı patladı ve bu olay 2 sefer oldu.Bu konu hakkındaki düşğnceleriniz nelerdir.

Ekli dosyalar

• IMG-20210131-WA0015.jpg
    IMG-20210131-WA0015.jpg
    126.3 KB · Görüntüleme: 34
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Son soru cevabı ! Parafudr hangi nokta-
da ?

Olay ! elektrik kesilip gelme anındamı olu-
yor ? Onu öğrenmek istiyorum.

Olay ! elektrik kesilip gelme anındamı olu-
yor ? Onu öğrenmek istiyorum.
Şimdi hocam aynen düşünün santral üretimde herhangi bir problem yok dalgalanmadan dolayı giriş kesicisi açıyor ve bağlı bulınduğumuz fider kirli bara tabiri caizse sıklıkla hat açıyor yani besliyoruz trafo hücresinin sigortası patlıyor yenisini takıyoruz tekrar besliyoruz bu sefer 1 veya 2 dakika geçmeden trafo giriş ayırıcısını patlatıyor

Aslında,kurulu düzen normal.Yapılabiliyor
olması halinde,giriş hücresi soluna ( diğer
hücreler sağda varsayımı ile ) ek bir para-
fudr hücresi yapılması düşünülebilir.Bu
parafudrların 10 kA olarak yapılması daha
uygun olur görüşündeyim.Bunun dışında
başka uygulama düşünemiyorum maale-
sef.Başka görüşlerde varsa,onları bekleye-
lim.

Forum istatistikleri

Konular
128,163