OG ölçümlü Ag Kompanzasyon sistemindeki sabit kondansatör problemi yardım

hasanbnzl

Üye
630 Kw Trofolu Ölcüm devresi OG 34,5 KV luk kısımda yapılan işletmemiz devrede trafo haricinde herkangi bir yük yokken Yani sıfır yüklü iken Reaktif oranımız %53 Kapastif oranımız % 47 çıkıyor.OG ölçüm saycımız değiştirildi, akım ve gerilim trafolarının bağlantıları defalarca hem Tedaş hemde trafocu arkadaşlar tarafından kontrol edildi herhangi bir anormal duruma rastlanmadı.Devredeki sabit kondansörümüz yapılan hesaba göre 31.3 KVAR bağlandığında devre tamamen kapastif %70 lere Reaktif oranımız ise %20 lere düşütüğünden kondansatörün değerini yarı yarıya düşürmek zorunda kaldık.Şu an devrede 14.5 KVAR sabit kondansör varken Reaktif oranımız %53 Kapastif oranımız % 47 çıkıyor.Birtürlü rezorans devre oluşturulamıyor.Yani &20 lerin altına düşürülemiyor. Bu konuda tecrübesi ve deneyimi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.Bunu nasıl dengeleyeceğiz.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
akım trafosunu OG den alınsa kompanzasyon AG de yapılsa nasıl bir durum meydana gelir.Uygunmudur. Merlin Gerlin NR12 reaktif rolesiyle yapılabiliniyormuş yanlız kompanzasyonuda OG de yapılıyor verilen şemada ikinci şemadaki gibi bağlamak doğru olurmu.

Ekli dosyalar

• OG-AG KOMPANZASYON1.jpg
    OG-AG KOMPANZASYON1.jpg
    83.9 KB · Görüntüleme: 162
Moderatör tarafında düzenlendi:
Ölçümden sonra yeraltı kablonuz varmı?Diğer sorunuz başka bölümlerde halen tartışılıyor.NR 12 rö-
lesinin çalışma akımı 120 mA'dir.Eğer sisteminiz tam gücünde çalışmaz ise,bu röle ile etkili olma şansı-
nız olmayabilir,röle çalışma akımı yönünden bu konuyu bir daha düşünmeniz gerekir ( 24 Amper al-
tında çekilen akımda, rölenizin kompanzasyon yapması mümkün değildir.Sisteminiz bu durumda endük-
tiften cezaya girer).
Not :Bu hesaplama,akım trafonuzun 1000/5 olduğu varsayımı ile yapılmıştır.

Sabit grubu devreden çıkar ve reaktif oranları tekrara kontrol et. Otomatik Kompanzasyon devrede olsun. Eğer düzelme varsa ve tesis hafta sonu çalışmıyor ise sabit gruba zaman saati takarak sabit grubu devre dışı bırakabilirsin. Böylece sabit grup hafta sonları devrede olmaz.

Sn. hasanbnzl sizin sorununuza benzer bir sorunu ayildiz arkadaş foruma taşımıştı.Linkten bir incelemeni öneririm.
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/aşırı-kompanzasyon.1035/

1-Ölçü sisteminiz doğru olduğunu kontrol ettirdiğinizi belirtmisiniz.
2-Trafodan çekilen akım 1 aylık okuma periyodunda belli zaman dilimlerınde sıfır'a düşüyorsa,
3-Trafo sabit kondansatörünüzü 10 KVAR'a düşürün.Akımlarını ölçün.Üçüde eşit olsun.Her faz 15 Amper
4-A.G. kompanzasyon panonuzda dengesiz akım çeken kondansatörünüz olmamasına dikkat ediniz.
5-Röle tipine bağlı olarak değişsede CosQ yi 1.00 değerine set ediniz.
Enerji ölçümü O.G. den yapılan tesislerin kompanzasyon sorunlarının çözümü diğer A.G. ölçümüne göre kolay olduğunu düşünmekteyim.Olayı komplike düşünmek gerekir. Bu konuda daha net çözüm alabilmek için
Tesisin çalışma ritmini-minumum ve maxsimum yük durumunu-sektörünü-aylık enerji tüketimi kwh olarak-grupların gücünü ve röle ayarları gibi ayrıntıları foruma aktarmanız gerekir.Bu konular Doktorun tahlil istemesine benzer. Kolay gelsin..

zeum , turay , haydar001 ,fahri yetiş arkadaşların değerli yorumları teşekkür ederim.

sn hasanbnzl teşekkür ediyorsunuz onu anladıkta hangi tavsiyeyi dinlediniz? ne yaptınız? netice ne oldu? onlarıda paylaşırsanız daha güzel olacak.Saygılarımla...

Öncelikle Sabit kondansatörleri biraz daha küçülttüm(12.5KVAR oldu) daha sonra her faza AG tarafında 5 KVAR lık ayrı ayrı kondansatör ekledim. Şuan değer almaya başladım.Bu işlem 3 yada 5 gün devam edecek.1 gün sadece R fazındaki eklediğim sabit Kondansatörü devreye aldım Trafo boşta çalışma süresince ilk ve son değerlerini alarak tesbit ettim.Buna göre Eşit Sabit kondansatör 12.5 KVAR Refazının ek kapastif yükü 5 KVAR Herfazın ortalama Kapastip yükü
R=10 S=5 T=5 KVAR oldu Buna göre Trafo yüksüz çalışma süresinde
T=66 İ=69 C=70 kwh olduğu görüldü.
Bunu S fazında aldığımızda kıyaslayacağız. daha değer elime geçmedi geçimce paylaşacağım
Eşit sabit kondansatörümüz varken yani
15KVAR iken yani R=5 S=5 T=5 KVAR iken
T.Aktif=57 İnd=47 Kapastif=27 idi
Burda trafonu yüksüz çalıştığı saatlar fark ettiğinden değerlerdede farklılıklar vardır. Tabi bu önrmli olmadığını önemli olanın oranlar olduğunu düşünüyorum.
Buna Göre
Eşit Sabit kondansatör varken
İndiktüf oran % 82 , Kapasitif Oran % 47
Refazında kapastif yük 5 Kvar artırıldığında
İndiktüf oran % 102 , Kapasitif Oran % 106
Buna göre şunu söylemek mümkün R fazının kpastif yükü fazla iken diğer fazlarınki düşüktür yargısı çıkmakta Bu yargı 3 fazın değeri alındığında belli olacak.
Kimi cevabını dikkate aldığıma gelince mutlaka hepsinin ayrı bakış açıları var .
Zeum beyden sabit gurubun düşürülmesini,
Turay beyin tevsiyesi olan sabit gurubun tanmamen devreden çıkarılıp oranların kontrolünü bunu yapmadım ama enson bu işlemler sonuçlandığında yapacağım bunuda oran kıyaslamasında kullanacağım.
fahri yetiş " sistemimiz çoğu zaman tam yükte çalışmaması dolayısıyla YG de kompanzasyon yapmamın doğru olmayacağını, 630 Kwatlık trafo ortalama bunun 250 Kw sını kullanıyoruz.Akım trafomuz YG de 60/1 AG de 500/1
Ayrıca Trafo üreticisini aradım böyle bir sorunla birkaçkez daha karşılaştıklarını söyledi fakat nasıl çözdükleri hakkında birşey hatırlamadığını, araştırıp döneceğini belirtti fakat hala aramadı.
Değerli Arkadaşlar Benim kanaatim trafoda bir sapma var bu sapmanın hangi fazda olduğunu tesbit edebilirsem çözülebilecek gibi geliyor saygılar.
Yine ayrıca DYCOM arkadaşla yaptığım görüşmeler sonucunda ürettiği cihazı alarak kullandım, Tabi yükte iken mükemmel sonuç verdi. Şuan günlük (yüklü+yüksüz) ortalamam İndiktüfte % 26 Capastifte % 12 civarı bu cihazdan önce bildiğiniz gibi Oranlar %80 lerin üzerinde idi. Hepinize saygılar. Yorum ve ilginiz içinm teşekkür ederim.

Sabit KOndansatörümüz 12.5 kvar trafo yüksüzken her faza ayrı ayrı 5kvar kondansatör eklenerek 3 günde oluşan değer
1 gün r fazına +5 kvar eklendiğinde
ind= %101
Cap= % 106
2 GÜN r fazından 5 kvarı kaldırıp S fazına eklendiğinde
İnd= %124
cap= %194
3 gün S fazından 5 kvar kaldırılıp T fazına eklendiğinde
İnd= %16
Cap=%610

Çok ilginç bir durum bence zeum beyin dediği gibi her halde aşırı bir kompanzasyon var
bunun için ortak sabit gurubu öncelikle 10 kvar'a düşürmeyi düşünüyorum, bu şekilde ilk değerleri aldıktan sonra eğer denğesizlik devam eder gibi görünüyorsa bu kez her guruba 2.5 kvar ekleyerek gözlemleme yapmak en iyisi gibi görünüyor.
Ayrıcabir önceki mailde / den sonra hep /1 olarak yazmışım bildiğiniz gibi /5 olacaktı bu yanlışlıktan ötürü özür dilerim.
Yukarıdaki değerlerin başka birşey anlattığını düşünen arkadaşlar varsa yardımından onur duyarım saygılar.Lutfen acil.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri