Off Grid sistemde kaçak akım sorunu

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
KAR’ların yerlerini değiştirdim atma yapmadılar ve test düğmelerine bastım çalışıyor. Klima dahil bütün cihazlar çalışıyor. inverter çalışırken binanın toprağı dışında Şebeke ile ne faz ne nötr bağlantısı var dolayısıyla inverterün nötr ile binanın topraklamasını birleştirince güvenlik açısından ne tür problemler doğar?

Telefondan yazdigim icin forumun ozelliklerini tam kullanamiyorum o yuzden kusura bakmayin. Asagida linkini verdigim videoyu 09:10'dan itibaren sonuna kadar izleyin lutfen:

Son düzenleme:
Videoyu izledim ve yaptıklarını aynen yaptım. inverter devrede iken nötr ile toprağı temas ettirdim KAR hemen attı. Kaçırdığım bi nokta var mı? Güvenilir değil midir?

Son düzenleme:
Videoyu izledim ve yaptıklarını aynen yaptım. inverter devrede iken nötr ile toprağı temas ettirdim KAR hemen attı. Kaçırdığım bi nokta var mı? Güvenilir değil midir?

Notr toprak temasinda KAKŞ'nin atmasi guzel. Bu denemeyi sistemde hic yuk yokken mi yaptiniz?

Bi de inverterin giris cikis klemeslerini net gosteren bi fotograf rica ediyorum. Nereyi koprulediginizi de isaretleyin lutfen.

Musait oldugumda detayli bi cevap yazacagim.

Notr toprak temasinda KAKŞ'nin atmasi guzel. Bu denemeyi sistemde hic yuk yokken mi yaptiniz?

Bi de inverterin giris cikis klemeslerini net gosteren bi fotograf rica ediyorum. Nereyi koprulediginizi de isaretleyin lutfen.

Musait oldugumda detayli bi cevap yazacagim.
Bütün cihazlar bağlı iken temas ettirdim.İnverter nötr çıkışına kablo bağlayıp bu kabloyu resimdeki gibi kullanılmayan prizin toprak hattına bağladım.

Ekli dosyalar

• F03577BC-C399-47A1-B49F-26FEF3D67C60.jpeg
    F03577BC-C399-47A1-B49F-26FEF3D67C60.jpeg
    317.2 KB · Görüntüleme: 14
  • DB35A17E-878C-43AC-B3BB-CB3CC4F8103B.jpeg
    DB35A17E-878C-43AC-B3BB-CB3CC4F8103B.jpeg
    215 KB · Görüntüleme: 13
solar sistemler hakkında çok bilgim yok. bütün yazdıklarım mesleki bilgi, birikim ve tecrübelerime dayanıyor. kesin doğrudur gibi bi iddaamın olmadığını belirteyim.

asenkron motor sürücülerinin kullanım kılavuzlarında kullanılacak kablo kesitinden koruma sigortalarının seçimine ve hatta klemenslerin hangi torkla sıkılacağı bile detaylı yazılırken ilgili solar inverter hakkında ne yazık ki aradığım bilgileri bulamadım. gönderdiğiniz fotoğraflardan da bi çözümleme yapamıyorum. hemen bu bağlamda düşüncelerimi açıklamaya çalışayım.

şekil 1, sizin yaptığınız bağlantı:

sekil 1.jpg

şekil 2'deki gibi topraklama kablosu herhangi nedenle koparsa veya eş potansiyel baradan çıkarsa inverter nötrü evdeki alıcıların gövdelerine akacaktır. inverterin nötrü sıfır potansiyelde olsa kombiniz çalısacaktı o yüzden topraklama kablosunun kopma senaryosunda alıcı gövdelerinde ne kadar gerilim oluşacağını hiç bilmiyorum. böyle bi durum insan hayatı için büyük riskler barındırıyor.

sekil 2.png

sekil 3'teki bağlantının sizin sisteme en uygun bağlantı olduğunu düşünüyorum. apartman panosu eş potansiyel toprak barasına inverter nötüründen kablo çekip bağlamanız yeterli olacaktır.

sekil 3.png

Solar işinden anlamam.

Bence
Önce tesisat ve tüm ürünlerin fotoları ile kabloları gözükür halde anlatımı ve video ile desteklenirse daha iyi olacaktır kanatindeyim.

Diğer sorun yaşayanlarda bilgi olur .

Kolay gelsin.

Sayın kocamanusta ve arkaplan, öncelikle zamanınızı ayırdığınız için teşekkür ederim, ben bu sıfırlama dediğiniz uygulamayı yapmadan önce inverter çıkışlarını bağladığımda nötrde faz olduğunu görüyordum ve kombi dışında bütün cihazlar çalışıyordu. Kombi nötr istiyordu. Burada hem fikiriz ama sizin söylediğiniz senaryoda toprağın kopmasıyla nötr hattına enerji gelince zaten inverter normal bağlantı şekline geri döneceği için sadece kombi devre dışı kalacak, sorduğum çoğu kişi nötrde bir miktar faz olduğunu görüp kullanıyor ve bir sorun yaşamıyorlar. Bunun dışında nötrün enerjilenmesiyle cihazlarda elektrik yüklenmesi durumu normal şebekede görülünce sıkıntılar çıkabileceğini duymuştum ama inverter ve jeneratör gibi cihazların gerçek nötr oluşturmadan kullanıldığı yanlış mı bu durumda? Kaçırdığım, yanlış düşündüğüm ve yanıldığım noktaları siz ustaların düzeltmesini rica ediyorum.

Sayın kocamanusta ve arkaplan, öncelikle zamanınızı ayırdığınız için teşekkür ederim, ben bu sıfırlama dediğiniz uygulamayı yapmadan önce inverter çıkışlarını bağladığımda nötrde faz olduğunu görüyordum ve kombi dışında bütün cihazlar çalışıyordu. Kombi nötr istiyordu. Burada hem fikiriz ama sizin söylediğiniz senaryoda toprağın kopmasıyla nötr hattına enerji gelince zaten inverter normal bağlantı şekline geri döneceği için sadece kombi devre dışı kalacak, sorduğum çoğu kişi nötrde bir miktar faz olduğunu görüp kullanıyor ve bir sorun yaşamıyorlar. Bunun dışında nötrün enerjilenmesiyle cihazlarda elektrik yüklenmesi durumu normal şebekede görülünce sıkıntılar çıkabileceğini duymuştum ama inverter ve jeneratör gibi cihazların gerçek nötr oluşturmadan kullanıldığı yanlış mı bu durumda? Kaçırdığım, yanlış düşündüğüm ve yanıldığım noktaları siz ustaların düzeltmesini rica ediyorum.

Nötrde faz olduğunu görüyordum .

Nasıl gördün . ( doğru sonuç ölçümler ? )
kontrol kalemi ile ?

Solar inverter takılmadan ( yok iken ) kombide sorun varmıydı ?
Kaçak akım rölesi çalışma durumu ?
Kofreden , kombiye , inventere doğru ( gidiş ) ölçüm sonuçları ?

inverter çıkışlarını bağladığımda nötrde faz olduğunu görüyordum
Çıkışları bağlamadan ölçümler .

inverter çıkışlarını bağladığımda nötrde faz olduğunu görüyordum
Ölçüm sonuçları ?

Tesisatı siz biliyorunuz sır gibi saklıyorsunuz arkadaşlar yardımcı olmak istiyor .
Ne tesisat bilğisi , solar inverter , siğorta kutusu takılan ürünler , kablolar , kablolarının giriş yolu , , ölçümler , tesisat kaç fazlı ,

Hep havada konuşmalar ( muhabbet ) sonuç yok .
Yönlendirme iyide oraya odaklanma gerçeği görülmüyor .

Kaçak akım rölesine yazanlarda bıktı görüyorum .

En son kaçak akım rölesi konusu .

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/kaçak-akım-rölesi-atıyor.145945

Derdini atlatmayan nasıl derdini çözecek .
Sonra elektrik işinden anlıyormu ? korkarak cevap veriyor .

Çeşit çeşit modeller .

Son düzenleme:
Kontrol kalemi ve sonra multimetre ile nötr toprak arası 40-60 volt ölçtüm.(Tesisata bağladıktan sonra)
Tesisata bağlamadan önce nötrde kontrol kalemi yanmadı ve inverter nötr ile şebeke toprağı arası 1-4 sonuç aldım.
Sigortaların hepsini indirdim ve inverterü açtım.
inverter KAR’nin nötr çıkışına kontrol kalemini değdirdim ve gözlemlemeye başladım.
1) Daire içerisine giden sigortalar kapalı iken inverter KAR nötr çıkışında enerji yok
2) sigortaları teker teker kaldırdım nötrde enerji yok ve en son mutfak sigortasını kaldırdığımda buzdolabı ve kombi gibi cihazlar çalışmaya başlayınca nötrde enerji belirdi. Tam bu noktada multimetre yukarıdaki değerleri gösterdi ve kombi ateşlemeye başlayıp hata moduna geçti ama diğer cihazlar çalışıyor.
Tesisat monafaz, transfer panosu yapmıştım kısa zamanda çift kontaktör, 3 zaman rölesi ve çift KAR elemanları var.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri