ODTÜ makina mühendisliği hk.

55gokhan55

Üye
merhaba arkadaşlar ben odtü makina mühendisliği kazandım elektrik elektronik istiyordum 3 puanla kaçtı :( şunu merak ediyorum; yüksek ortalama ile mezun olmuş, öğrencilik hayatı boş geçmemiş ODTÜ'lü bir makina mühendisinin başlangıç maaşı ne olur?

mekatronik yandalı mantıklı olur mu? makina mühendisleri robotikle ilgilenir mi

bir de hangi sektörde iyi para var benim meraklı olduğum alanlar: Havacılık, otomativ ve savunma sanayisi

Öncelikle tebrik eder,başarılar dilerim.Yeğenim de ODTÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliğini çok istemesine karşın ODTÜ Bilgisayar Mühendisliğini kazandı.Çok isterseniz Elektik-Elektronik veya havacılık ve savunmaya merakınız olduğu için Havacılık ve Uzay Mühendisliğinde ÇAP yapma imkanı olabilir.Mekatronik ve robotikle de ilgilenebilirsiniz.
ODTÜ mezunu olmak önemli bir kriterdir.Ancak;tek başına yeterli değildir.İş hayatında ODTÜ lülerden çok daha başarılı mühendislerle de karşılaştım.ODTÜ'ye yeni giren bir öğrencinin maaşa odaklanması bence yanlıştır.Önceliğiniz iyi bir "makina mühendisi" olmalı.Havacılık ve savunma sanayii genelde askeri ağırlıklı bir sanayidir.Bildiğim kadarıyla bu kuruluşlardaki maaşlarda 4000-5000 aralığında değişmektedir.

Bunları şimdiden düşünmek için çok erken 5 yıl sonra Türkiyede neler olur neler değişir bilinmez. Siz mesleğinizi iyi öğrenmeye çalışın kendinizi geliştirin.

Merhaba
Aslında soruların cevabına haiz sayılmayız ama en azından tebrik etmiş olalım.
Yandaldan ziyade kaçırılan bölümün aynı anda anadalı (ÇAP) (ki ODTÜ de ÇAP ın yaygın olduğundan bahsedilirdi) daha faydalı olabilir. Elektronik, birçok makine mühendisinin içinde kalmış bir hayal olur zamanla...
İdealist anlayış; maddesel tercihi, olana göre şekil almayı değil, olması gerekeni belirleyeni, fikirde/derin düşüncede tatmin olmayı, manayı kazanmayı tercih edeceğinden; bahsimizin anatemasının para olması zor. Yoksa (makine mühendisliği alanına giren) inşaat projeleri, doğalgaz tesisatları, otogaz tesisatları, vb serbest çalışmada insanı zengin edebilir. (Tabi parayı kötülemiyoruz, zira belki hedef olabilen yüksek zeka uygulamalarının ücretleri de gayet yüksektir.)
Ortalama; Çift Anadal (ÇAP) başvurularında, üniversite öğretim elemanı alımlarında ön plandadır. İş başvurularında ne kadar mevzu olsa da fikir vericidir ve zamanla anlaşılan işe uygunluk, kalite, zeka, gelişim vb özelliklerin önünde sayılmaz. Nihayetinde bilgiler sonuca gitmede kullanılır, sonuç ortada iken daha başka bilgi aranmaz.
Temel bilimlerin içeriğindeki tasarım usullerini sadece ders geçmek değil oturduğu yer ile anlamayı, meslek açısından iş içeriğinde kendisini geliştirenlerin farklı mühendislik alanları ile de iştigal ettiğini, hedef olarak yüksek zeka uygulamaları tipi tercihleri hatırlatır, sonuçların ve yapılırsa araştırmaların buradan paylaşılmasını konunun sade bir soru cevaptan ziyade derin bir halde olmasını temenni ederiz.
İki beşi yan yana görmenin tebessümü ile şunu da yazalım; etiketin altını fazla çizmek içini boşaltabilir.
Bu arada ODTÜ lülerin EM (Endüstri Mühendiliği) mezunlarının iş başvuru vb anılarını yazdıkları bir kitapları vardı.
Başarılar dileriz...

Öncelikle tebrik eder,başarılar dilerim.Yeğenim de ODTÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliğini çok istemesine karşın ODTÜ Bilgisayar Mühendisliğini kazandı.Çok isterseniz Elektik-Elektronik veya havacılık ve savunmaya merakınız olduğu için Havacılık ve Uzay Mühendisliğinde ÇAP yapma imkanı olabilir.Mekatronik ve robotikle de ilgilenebilirsiniz.
ODTÜ mezunu olmak önemli bir kriterdir.Ancak;tek başına yeterli değildir.İş hayatında ODTÜ lülerden çok daha başarılı mühendislerle de karşılaştım.ODTÜ'ye yeni giren bir öğrencinin maaşa odaklanması bence yanlıştır.Önceliğiniz iyi bir "makina mühendisi" olmalı.Havacılık ve savunma sanayii genelde askeri ağırlıklı bir sanayidir.Bildiğim kadarıyla bu kuruluşlardaki maaşlarda 4000-5000 aralığında değişmektedir.

peki bu kendini geliştirme nasıl oluyor ne yapmalıyız şu ana kadar doğru düzgün kimse bilgi vermedi çap işi çok zormuş okul 7 seneden önce bitmez diyorlar. elektrik elektronik için tekrar sınava hazırlanmaya değer mi aklımı çok kurcalıyor bölümüm çok içime sinmedi 506 puana rağmen istediğimiz yere yerleşemiyoruz :( ama makina mühendisliğine de ilgiliyim havacılık savunma sanayisi robotik falan...

Kendini geliştirme adı üstünde gayet basit. Kendine mesleğine değer katacak her şey insanı geliştirmez mi? Mesleki bilgiler edinmek,teknik kitap ve makaleler okumak, uygulama tecrübesi için fırsat kollamak, mesleğini icra etmene yarayacak ek donanımlar, programlar, yabancı dil... daha sayayım mı ;)

kesinlikle diploma notunu yüksek tut. Bazı kuruluşlar buna çok önem veriyor. 5 yıl sonra Türkiye'de neler değişir bilinmez. Yabancı dil çok çok önemli. Makina Mühendisliği işin içine girmeden öğrenilmesi biraz zor bir meslek (tesisat mühendisliği, mekanik üretim gibi işler için konuşuyorum) ancak elektronikten hoşlanıyorsan kontrol sistemleri ve mekatronik ile ilgili kendini geliştirebilirsin, bilhassa yazılım, matlab gibi konularda.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri