odam buz gibi?

çaylakelektrikçi

Paylaşımcı üye
abilerim selamlar

evimizdeki odamda 1 adet 60x120 alüminyum radyatör var.
yatagım da pencereye paralel şekilde yaklaşık 1 metre uzaklıkta.
iki gecedir uyanıyorum beynimde rüzgarlar esiyor.kafamı yorganın üstüne çıkaramıyorum.
dış yalıtım yok binamızda.
pencere kenarlarına fitil çektim silikon çektim ama bi fayda göremedim..
kombiyi 50 de çalıştırıyorum petek ısınıyor fakat oda bir türlü ısınmıyor.
Bnde radyatörü değiştirmeye karar verdim.termodinamik çift kanallı radyatör almayı düşünüyorum.
şuan evdekiler tek kanallı ve alüminyum.ince olanlardan..sorularım?
1-petek değişimi çözüm olur mu?
2-60x120 değilde 60x150 alsam vanalarını ona göre gwnişletsem daha mı iyi ısınır odam.?
3-ya da farklı olarak pencerenin olduğu duvara ne yapsam gelen soğuğu absorbe edebilirim?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Yatak odasında fancoil en uygunudur. Çabuk ve etkili ısınma sağlar.

Petek arkasına alüminyum folyo kaplı cam yünü yalıtım malzemesi konulabilir. Yapıştırma gerekmiyor. Sadece araya yerleştiriyorsunuz. Birde petek önünde perde varsa on kısmını açın. Petek üstüne konan ve sıcak havayı içeri yönlendiren plastik bombeli kapaklardan da kullanabilirsiniz. Bunlar ucuz ve kolay olan çözümler. Gerisi yalıtım.

Abiler tesekkurler.1 ve 2. Sorularima yanit alamadım henuz?

Selam..
50 derecede kullandığında peteğin ısısı nasıl? Yani elini biraz dokundurduğunda yanacak hissi veriyor mu?
Eve yeni mi taşındınız? Daha önce burası nasıl ısıtılıyordu?
Sormamın sebebi;
Petek içi temizlik yada hava alınması yapılabilir. Şayet tam ısınıyor ise petek ebatlarını büyütmek verim arttıracaktır. Sn. @huh dediği önerilerde ısıya verim kazandıracaktır.
Bunları yaptınız ve hala soğuk ise ısı yalıtımı gerekir. Bina dışı yalıtım yaptırma imkanı yok ise, oda içi yalıtımları da mevcut.
Temizlik yada Bakım gerekli ise; işi uzmanından tüm peteklerin ve kombinin temizliği istenmeli (Petek ve kombi içerisindeki tüm suyu boşalttıktan sonra, tekrar su basılır ve demir kısımların hem pas tutması hem de ısı iletimini arttırması için yağlı özel bir sıvı basarlar). Ayrıca kombi bakımı ile de tüm dairede %10-20 arasında verim artacaktır.
İyi çalışmalar.

https://ekotekkazan.com.tr/radyator-petek-boyu-hesaplama/

50 derecede peteğin alt kısımları sıcak mı ? ( reglaj ) + ( oda metre küpüne göe petek ölçüsü )
petek montajı çarpaz vana takılmış mı ? , paralel vana montaj ise ( peteğin bir tarafı az ısı verir .
kısa yoldan su dönüşü

petek alacaksan eni 1.5 metreden fazla alma , ek petek olabilir ,
pencere altına ( soğuk gelen yere )
petek arkasına köpük veya özel petek köpüğü
pencere denizliğine denizlik boyutunda sosis yastık gibi
perde uzun ise petek arkasında olsun .
yalıtımn önemi
pencerelere ve camlı kapı varsa köpük koy geçici çözüm diyelim

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964