Oda ışık anahtarından elektirik alınırmı ?

Jeula

Üye
Merhaba arkadaşlar öncelikle konuyu yalnış yere açtıysam özürdilerim. Sormak istediğim birşey var. Odanın lamba anahtarından elektirik alabilirmiyim ? Şimdi söyle bir durum var odaya 20 metre 1 led döşedim buna 30 amper bi trafo taktım fakat trafoya sürekli elektirik gitsin istemiyorum ihtiyacım olduğu zaman açmak istiyorum. Dün odanın anahtarının kablolarını anahtara girmeden + ve - kutup kablolarında ufak sıyrıklar açıp trafoya giden kabloyu bagladım. Trafoya giden kabloyada 1 anahtar koydum. Trafonun anahtarını açınca odanın ışığı kapalıda olsa anlık bir elektirik gidip lambayı yakıyor odanın ışığı yanarkende trafonun amahtarını açınca elektirik gitmiyor trafoya ne yapmalıyım ?
Malum işte olduğum icin anca bu kadar cizip daha acıklayıcı olsun istedim

Ekli dosyalar

• 20191122_082713.jpg
    20191122_082713.jpg
    170.5 KB · Görüntüleme: 22
Trafonun çalışabilmesi için nötr e de ihtiyaç var.
Ama oda ışık anahtarında nötr hattı olmaz sadece faz girer ve çıkar.
Buattan ışık anahtarına gelen boru içinden ayrı bir nötr kablosu çekilmesi gerekir

Trafonun çalışabilmesi için nötr e de ihtiyaç var.
Ama oda ışık anahtarında nötr hattı olmaz sadece faz girer ve çıkar.
Buattan ışık anahtarına gelen boru içinden ayrı bir nötr kablosu çekilmesi gerekir
Normalde trafoda sadece v+ v- var nötr girişi yok trafoya elektirik geliyor fakat odanın ışığını kapalıyken trafonun anahtarını actigimda trafo calisiyor ama odanın ampulune anlık bir elektirik gidiyor odanın ışığı acıkkende trafoya elektirik gitmiyor.

Arkadaşım yaptığın bağlantıdan elektrikten hiç anlamadığın anlaşılıyor. Lütfen bu işi bilen birine yaptır. Yoksa senin ve çevren için tehlikeli sonuçlar doğabilir.

Kolay gelsin...

Forum istatistikleri

Konular
128,160
Kullanıcılar
449,918
Son üye
mustafa 909

Yeni konular

Geri