O.G akım trafolarında Ith değeri nasıl hesaplanır?

Arkadaşlar konuyu hortlatıyor gibi oluyorum ama, 250 kVA (31,5 kV) trafonun ölçü hücresinde ki akım trafosunun Ith değerini, nasıl hesaplayabilirim. 12-13 kA kısa devrede 2400In değeri çıkıyor. Küçük trafo güçlerinde hep böyle bir problem doğuyor. Yoksa benim atladığım bir durum mu var ?
http://www.emo.org.tr/ekler/830bc2bbfda076f_ek.pdf?dergi= Şu dökümanı incelediniz mi ?
Edit : Oturup bende ilk defa inceledim , yazan üstadın ellerine sağlık , ruha şifa bir döküman olmuş.

Son düzenleme:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Teşekkür ederim Under Ground bu ve buna benzer dokümanları inceledim. Dediğim gibi büyük güçlü trafolarda 400In vb. değerler çıkıyor ama küçük güçlü trafolarda ve kısa devre 11-12 kA mertebelerinde olduğu zaman 1000 den büyük çıkıyor In katsayısı. Bende açıkçası akım trafoların bu mertebelerde üretilip üretilmediğini bilmiyorum.

Çoğu dokümanda eğer yazılmamışsa standart 100In olur diye belirtilmiş. standardı 100In ise 2000In aklımda soru işareti oluşturuyor.

Hatta bunu SMM kursunda da dile getirmiştim ama arada kaynadı gitti. hoca da 1600 kVA ya göre örnek yapmıştı.

Arkadaşlar konuyu hortlatıyor gibi oluyorum ama, 250 kVA (31,5 kV) trafonun ölçü hücresinde ki akım trafosunun Ith değerini, nasıl hesaplayabilirim. 12-13 kA kısa devrede 2400In değeri çıkıyor. Küçük trafo güçlerinde hep böyle bir problem doğuyor. Yoksa benim atladığım bir durum mu var ?
Ölçü hücresi denildiğine göre Ufak trafomuz yere bir kabine odaya konuluyor.
Hesaplanmış Kısa devre akımı Ik= 13kA=13000A demek..

AKIM TRAFOSU Amper gücü Seçimi
In=Nn / ( 1,73 x Un)
In=250kVA / (1,73 x 31,5kV = 4,58A yani ölçü hücresi için akım trafosu bir üstü Ip=5A seçilir. 5/5 OG akım trafosu

Akım Trafosu Ith Seçimi
Ith=Ik / Ip
Ith=13000/5=2600In

Yani Ölçü hücresi için 3 adet 5/5A Ith=2600In CL0,5 OG akım trafosu imal ettirilmelidir.
Trafo koruma hücresi 3 adet 5/5A Ith=2600In CL1 OG akım trafosu imal ettirilmelidir.
Tek trafo olduğu için ölçü hücresi ile hesapları aynı çıkar, iki trafolu bir tesis olsaydı. TR1 ve TR2 için ayrı ayrı Ith hesapları yapılması gerekirdi.
Ölçü Ith
TR1 Ith
TR2 Ith

Ölçü hücresi denildiğine göre Ufak trafomuz yere bir kabine odaya konuluyor.
Hesaplanmış Kısa devre akımı Ik= 13kA=13000A demek..

AKIM TRAFOSU Amper gücü Seçimi
In=Nn / ( 1,73 x Un)
In=250kVA / (1,73 x 31,5kV = 4,58A yani ölçü hücresi için akım trafosu bir üstü Ip=5A seçilir. 5/5 OG akım trafosu

Akım Trafosu Ith Seçimi
Ith=Ik / Ip
Ith=13000/5=2600In

Yani Ölçü hücresi için 3 adet 5/5A Ith=2600In CL0,5 OG akım trafosu imal ettirilmelidir.
Trafo koruma hücresi 3 adet 5/5A Ith=2600In CL1 OG akım trafosu imal ettirilmelidir.
Tek trafo olduğu için ölçü hücresi ile hesapları aynı çıkar, iki trafolu bir tesis olsaydı. TR1 ve TR2 için ayrı ayrı Ith hesapları yapılması gerekirdi.
Ölçü Ith
TR1 Ith
TR2 Ith

Teşekkürler.

bu şekilde olunca aslında yaptığım hesapların doğru olduğu görülüyor. 2600In değerinde akım trafoları imal ettirilmelidir yazmışsınız. 400In, 800In imalatta var diye biliyorum ama bahsettikleriniz özel imalatlar mı olacak.

Teşekkürler.

bu şekilde olunca aslında yaptığım hesapların doğru olduğu görülüyor. 2600In değerinde akım trafoları imal ettirilmelidir yazmışsınız. 400In, 800In imalatta var diye biliyorum ama bahsettikleriniz özel imalatlar mı olacak.
Hesapladığın Ith değerine göre üreticiden özel üretiliyor. Normaldede böyle.

Küçük trafoyu korumak için daha güçlü, hesapta yüksek kısa devre akımı çıkması normal.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,603
Son üye
devrim25

Yeni konular

Geri