O G İletken Çeşitleri A G İletken Çeşitleri Nelerdir?

spyx.. arkadaşım.
Enerji adlığınız nokta ile,pompa istasyonu arasındaki mesafeyi vermemişsiniz.Çok ciddi bir
suçlama ile yola çıkabilmeniz için,ortaya hesap yaparak çıkmanız gerekir idi.Yapacağınız
hesaplar için,aşağıdaki bilgileri veriyorum.
1-Bahsettiğiniz iletkenin,akım taşıma kapasitesi 275 amp. olup, 31,5 kv için,güç taşıma ka-
pasitesi yaklaşık 15 MVA dır,
2-Bu kesit için yapacağınz gerilim düşümü hesabına göre,kesiti tahkik etmeniz gerekir,
3-OG hatlarında,gerilim düşümü ve akım yoğunluğu hesaplarına ilaveten,güç kaybı hesap-
ları da yapılması gerekir.Bunun formülü
S = L * P / X *% e * U * U * Cos q * Cos q dir.
Burada, L metre, P MW , X = 35 ,% e enerji kaybı yüzdesi ( genelde 5 alınır ),U kv olarak
gerilim dir.
Sadece,akım taşıma kapasitesi yönünden bile baksak,20 MVA olacak olan ihtiyacınızı,mev-
cut 3/0 hatla beslemeniz mümkün olmayacak gibi gözüküyor.
Kesin iddiada bulunabilmek için;
1-Akım yoğunluğuna ilaveten,gerilim düşümü ve güç kaybı hesaplarını yapmanız gerekir,
2-Max. kullanılabilir yükü tesbit etmeniz gerekir,
3-Bu hesapların sonucundan kesin emin olmadan hiç kimseyi zan altında bırakacak iddalarda
bulunmamanız gerekir.

Ekli dosyalar

• Orta Gerilim Tesislerinde İletken Seçimi.pdf
    325.6 KB · Görüntüleme: 609
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Sn. fahri yetiş verdiğiniz bilgiler için minnettarım. Çok sağolun. şalt sahası fideri ile pompa binası arası yaklaşık 45 km. iletken 3/0 lık hat yani pigeon. mevcut 2 adet pompa kurulu her pompa teorikte (etiket değeri 2.5 MW) yazmasına rağmen ful kapasitede çalışması ile 2.04 MW çekmektedir. yani 2 pompa aynı anda çalışması ile 4.04 MW güç çekmektedir. Şu anda 10 MVA trafo kurulu vaziyette. ilerde Bu pompa binasına 2. kısım ihale ile 4 pompa daha aynı güçlerde ilave edilmesi düşünülüyor. hepsi tamamlandığında toplam 6 adet pompa olacak. Yalnız bu pompalar maximum 3 adet çalıştırılabilecek, çünkü kanal kapasitesi 3 pompaya göre yapılmış. diğer 3 ü ise yedek olacak. veya değişimli çalıştırılacak. yani 6 sı birden çalıştırılsa bile toplam 2.04x6=12.24 MW enerji çekilecek. ki bu da mümkün değil. Çünkü yapılan kanal 4. pompayı bile kaldıracak kapasitede değill. pompalar saniyede 2500 litre su basmaktadır.
Arkadaşları suçlama meselesine gelince bu arkadaşlar 2 yıl boyunca 2.pompanın 1. ile aynı anda çalışmayacağını iddia edip tek pompa çalıştırmışlardı. Hattın kaldıramayacağını iddia etmişlerdi. yetkili amirlerimizi öyle bilgilendirmişlerdi. kurumumuz Pompaları hala müteahhit firma tarafından teslim almamıştır. ben bu yaz her iki pompayı birden çalıştırdım ilk kez. herkes çok şaşırdı. Hala deneme çalıştırmaları yapılıyor ve verilen su sulama amaçlı kullanılıyor. Bahsettiğim kontrol mühendisi emekli oldu. Diğer tekniker arkaşım da hala devam ediyor işine. Kimsei haksız yere suçlamam ben. neler yapıldığını ne siz sorun ne de ben anlatıp herkesin canını sıkayım.
selametle kalın. vereceğiniz başka değerli bilgilerinizi her zaman beklerim.

31,5 kv gerilimde 3/0 iletken yaklaşık 260 a taşır. senin 10 mva trafonda yaklaşık 250 a çeker

pigeon iletken 360 A akımı taşır.

çok önemli ve kıymetli bilgileri paylaşmışsınız. teşekkür ederim.

arkadaşlar bu iletkenlere niye 3/0 ya da 1/0 deniyor yani 1 ne o o ne 3 ne neyi temsil ediyorlar .teşekkürler

arkadaşlar cevabı sonunda ben kendim buldum :) yine de ilginiz için teşekkürler .merak edenler olmuştur o yüzden açıklamak istiyorum.
1/0 hatta 1 çelik ve üzerine sarılı 1 aliminyum iletken halka
3/0 hattaysa 1 çelik ve üzerine sarılı 3 aliminyum iletken halka oluyormuş...

Moderatör tarafında düzenlendi:
arkadaşlar bu iletkenlere niye 3/0 ya da 1/0 deniyor yani 1 ne o o ne 3 ne neyi temsil ediyorlar .teşekkürler

arkadaşlar cevabı sonunda ben kendim buldum :) yine de ilginiz için teşekkürler .merak edenler olmuştur o yüzden açıklamak istiyorum.
1/0 hatta 1 çelik ve üzerine sarılı 1 aliminyum iletken halka
3/0 hattaysa 1 çelik ve üzerine sarılı 3 aliminyum iletken halka oluyormuş...

Sn. heem, bulduğunuz bilgi yanlıştır. Zira 1/0 ve 3/0 ifadeleri iletken kesitlerini bildirmektedir. Her iki iletken kesitinde de bir adet çelik altı adet alüminyum iletken vardır. Çelik teller ortadadır, alüminyumlar ise çelik telin etrafına sarılıdır. İki iletkeni birbirinden ayıran özellik ise çelik ve alüminyum tellerin kesitleri ve doğal olarak da toplam iletken kesiti, akım taşıma kapasiteleri ve kopma yükleridir.

1/0 iletkenin Kanada standardında ifadesi RAVEN'dir. İletkende merkezde 3,37 mm çapında, 8,92mm[SUP]2[/SUP] kesitinde bir adet çelik tel, çelik telin etrafında ise her biri 3,37 mm çapında 8,92mm[SUP]2[/SUP] kesitinde altı adet alüminyum iletken vardır toplam alüminyum kesit ise 53,52 mm[SUP]2[/SUP] dir. İletkenin kopma yükü 1969 kg'dır.

3/0 iletkenin Kanada standardında ifadesi PIGEON'dur. İletkende merkezde 4,25 mm çapında, 14,18 mm[SUP]2[/SUP] kesitinde bir adet çelik tel, çelik telin etrafında ise her biri 4,25 mm çapında 14,18 mm[SUP]2[/SUP] kesitinde altı adet alüminyum iletken vardır toplam alüminyum kesit ise 85,13 mm[SUP]2[/SUP] dir. İletkenin kopma yükü 2995 kg'dır.

Bu türden iletkenler Çelik Özlü Alüminyum İletken diye bilinir ve yüksek gerilim enerji nakil hatlarında kullanılır.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,925
Son üye
Taylor Quinntin

Yeni konular

Geri